Telefonum Şarj Olmuyor ? (Çözüm Yolu!)

Telefonum neden şarj olmuyor? Telefonum şarj oluyor ama dolmuyor? Telefonum arada şarj oluyor arada olmuyor ? Telefonun şarj olmamasının sebebi neler olabilir? Şarj olurken durmasının sebebi ne olabilir ? 

Sorularınızın cevabı ve daha fazlası sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda.. 

Akıllı telefonların bir çoğunun yaşadığı problemlerden biride cihazların şarj olmaması ya da şarj olurken yaşanan aksaklıklar olmaktadır. Bu gibi durumlarda kullanıcılar ne gibi yollara başvurabilir?

Bu yazımızda sizlere Akıllı telefonlarda şarj esnasında yaşanabilen aksaklıları ve çözüm yollarını açıkladık!

İŞTE TELEFONUNUZUN ŞARJ OLMAMASININ SEBEPLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI !

1- TELEFONUM HİÇ ŞARJ OLMUYOR YA DA DOLMUYOR ?

Telefonunuz hiç şarj olmuyor ya da dolmuyorsa cihazınızın bataryasının ömrünün dolmuş olma ihtimali çok yüksek.

Eğer cihazınız yeni ise cihazınızın pilinin de sağlam olduğunu düşünüyorsanız cihazınızın şarj olmamasının sebebi şarj adaptörünün  ya da şarj kablosunun bozuk olma ihtimali çok yüksek.

Bunu test etmeniz için herhangi bir yerden cihazınıza uyumlu bir şarj kablosuna ihtiyacınız var. Sağlam olan bir şarj kablosu ile cihazınızı şarj etmeyi deneyin. Cihazının yine şarj olmuyorsa bataryanızın ömrünün bitmiş olma ihtimali çok yüksek bu yüzden bataryanızı değiştirmeniz gerekebilir.

NOT: Telefonunuzun hiç şarj olmamasının sebeplerinden biride cihazınızın şarj giriş kısmına kir ve toz kaçmasından kaynaklı olabilir. Temizleme işlemini bir kürdan yardımı ile yapabilirsiniz. Ayrıca cihazının şarj giriş kısmında oluşabilecek bir takım arızalardan dolayı da cihazınız şarj olmayabilir. Böyle bir durumda o kısmın teknik servis tarafından değiştirilmesi gerekebilir.

2- TELEFONUM ŞARJ OLUYOR AMA ÇOK YAVAŞ ŞARJ OLUYOR ?

Telefonunuz çok uzun süre de mi şarj oluyor? Normalde 1.5 – 2 saatte şarj olan cihazınız 3 saate yakın bir sürede mi doluyor ? Cihazınızın şarj süresi çok uzun sürüyorsa bunun bir kaç sebebi olabilir. Bunlar şunlar;

– Cihazınızı şarj ederken kullandığınız şarj cihazınızın halk tabiri ile çakma, yan sanayi olarak adlandırılan 3.sınıf şarj cihazları ile şarj etmeyin. Bilmiyorsanız eğer bundan emin olun. Cihazınızı her zaman orjinal şarj cihazları ile şarj edin. 3.sınıf şarj aletleri cihazınızın yavaş şarj olmasına sebep olabilirken ayrıca cihazınıza ve cihazınızın bataryasına da zarar verebilir.

– Cihazınızın yavaş şarj olmasının sebeplerinden biride şarj yönteminiz olabilir. Cihazınızı orjinal şarj cihazı ile birlikte elektrik prizi yoluyla şarj yolunu tercih edin. Usb kablosu üzerinden taşınabilir şarj cihazları ve bilgisayar gibi cihazlar vasıtasıyla şarj edilen telefonlar normal şarja oranla daha yavaş şarj olur.

3- TELEFONUM BİR YERE KADAR ŞARJ OLUYOR SONRA ŞARJ OLMUYOR ?

Telefonunuz belli bir yere kadar şarj oluyor sonra dolmuyor mu ? Mesela telefon %70 şarj seviyesine kadar normal şekilde şarj oluyor ondan sonra ya hiç dolmuyor ya da şarj dolumu çok aşırı yavaş gerçekleşiyorsa bunun sebebi telefonunuzun aşırı ısınmasından kaynaklanabilir.

Telefonunuz yoğun işlemlerden dolayı aşırı ısınma yaşıyor olabilir bu sebepten şarjınız belli bir yerden sonra hiç şarj olmayabilir ya da çok aşırı yavaş şarj olabilir. Böyle bir durumda cihazınızın şarj ile ilişkisini kesin dilerseniz cihazınız tekrar normal ısıya geldiğinde yine şarja devam edebilirsiniz. Ya da telefonunuzun ısınmasına sebep olacak uygulamaları kapatabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda telefonunuzu tamamen kapatarak şarj etmeniz sizler için daha yararlı olacaktır.

” Cihazınızın yaşadığı şarj problemi teknik/yazılımsal arızalardan dolayı olabilir ! ” 

Cihazınızın şarj problemi teknik ve yazılımsal arızalardan kaynaklı olabilir. Dilerseniz cihazınıza format atarak (sıfırlayarak) bu sebepten kaynaklanan şarj problemlerine çözüm bulabilirsiniz.

Ancak cihazınıza format atarken tüm verilerinizin silineceğini unutmayın. (yedek almanızı öneririz.)

”Günümüzde yaşanan şarj problemlerini sizler için derledik. Bunlara benzer yada daha farklı problemler yaşıyorsanız sorularınızı yorumlar kısmından dile getirebilirsiniz.”

(Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)
TeknoAjan.com