Suya düşen telefona ne yapmalı ?

Elektronik cihazların bir numaralı düşmanının su olduğu herkes tarafından biliniyor. Elektronik cihazınıza herhangi bir su kaçması durumunda cihazınız büyük zarar görebilir hatta kullanılmaz duruma gelebilir. Ancak bu gibi durumlarda kendi başınıza bazı önlemler alarak cihazınızı kurtarabilirsiniz.

Elektronik cihazlardan su kaçması ya da suya düşürülmesi durumunun en çok karşılaşıldığı cihaz tabi ki günlük hayatta en çok kullandığımız elektronik cihaz olan cep telefonları. Peki Cep telefonunuz bu gibi bir durumla karşılaşırsa ne yapmalı ? İşte sorunuzu cevabı aşağıda..

Telefonunuz herhangi şekilde ıslanırsa, aşağıdaki adımları izleyerek cihazınızı kurtarabilirsiniz.

Tabi ki cihazınız bu işlemler sonrası her ne kadar eski halinde gözükse bile eski halinde olmaya bilir. Su kaçması gibi durumlarda cihazın ömrünün ne yazık ki kısmakta olduğunu unutmamalıyız.

İşte sırası ile uygulayacağımız adımlar !

1- Telefonu hızlı bir şekilde bulundukları yerden çıkarıp kapatın.
2- Telefonun çıkarılabilir her yerini çıkarın. ( batarya, sim kartı gibi )
3- Cihazınızı ve çıkarılan parçaları bir havlu yada peçete ile kurulayın.

Yukarıdaki işlemlerden sonra şu adımlardan birini uygulayabilirsiniz !

1- Telefonunuzu kuru bir kaba koyun, cam ya da plastik olabilir, üzerini pirinçle örtün. Kapağını kapatın ve kuru bir yere koyun, tercih olarak güneş ışığı alan bir yer olabilir. 24 saat sonra telefonunuzu çıkarın ve açmayı deneyin. Pirinçler nemi emdiği için cihazdaki suyu çekip alıyor. Bu uygulama metodu en güvenilir ve en net sonuça ulaşan metod olarak tercih edilmekte.

2- Pirinciniz yok ya da farklı bir metot kullanmak isterseniz,
Cihazınızı güneşin altına koyun. Cihazınızı peçeteye sarıp güneş ışığı alan bir yerde bekletebilirsiniz. Ama cihazı bu şekilde çok uzun süre bırakmanız cihazınızın ekranına zarar verebilir.

3- Bir vantilatör’ün önüne cihazınızı koyabilirsiniz.
Bir vantilatör ise bu duruma çözüm olabilir, hafif su kaçması durumlarında cihazın kurumasını sağlayabilir.

4- Saç kurutma makinesi ile de cihazınızı kurutabilirsiniz. Bu da hafif su kaçması durumlarında en çok başvurulan metotlardan biridir.

TeknoAjan.com