Omar Sy Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli ? [Biyografi]

Omar Sy, aslen Afrika kökenli olan Fransız bir oyuncudur.

Omar Sy, 20 Ocak 1978 (43 yaşında) tarihinde Trappes , Île-de-Fransa’da dünyaya geldi.

Sekiz çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Omar, aslen Afrika kökenlidir. Batı Afrika göçmeni ailenin bir ferdi olan Omar’ın babası fabrika işçisi, annesi ise ev temizlikçisiydi. 

190 cm boyunda ve 83 kilo olan oyuncu, ’Oğlak’ burcudur. 

1996 yılında liseden mezun olan Omar, mezuniyetinin hemen ardından komedi partneri Fred Testot ile tanıştı ve oyunculuk kariyerinin başlangıcına ilk adımını bu yıllarda atmış oldu.

Omar Sy, 2007 yılında ‘’Hélène Sy’’ ile evlendi ve geniş bir aileye sahip olan oyuncunun bu evliliğinden üçü kız ve ikiside erkek olmak üzere beş çocuğu oldu.  Omar Sy’in bu evliliği şu an hala devam etmektedir. 

Omar Sy Kariyeri:

Liseden mezun olduktan hemen sonra komedi partneri Fred Testot ile tanışan Omar, Radio Nova’da komedyen olarak kariyerine ilk adımı attı.

Ardından Omar, Jamel Debbouze ile Canal + kanalında Le Cinema de Jamel adlı tv programını yaptı. Oyuncu Televizyon dünyasındaki kariyerine, Je ne fais pas mon âge , Service après-vente des émissions , Omar ve Fred: le spectacle gibi çeşitli TV ve sahne şovları ile devam etti.

2005 yılında Service après-vente des émissionsCanal + ‘da 2 veya 3 dakikalık kısa eskizlere uyarlandı. 2006’da Fort Boyard adlı televizyon oyun programında yer aldı.

Oyuncu bu yapımlarının ve başarılarından hemen sonra Los Angeles’a gitti.

Burada Tomb Raider Legend video oyununun Fransızca versiyonuna ses verdi. Bu oyuncunun ilk seslendirme girişimi değildi. Oyuncu daha öncelerinde Disney’in Kardeş Ayısı’nda da bir seslendirme yapmıştı.

Oyuncu kariyerinin en üst basamağı diyebileceğiniz zirve noktasına ‘‘The Intouchables’‘ adlı filmde erişti. Türkçe karşılığı ”Can Dostum” olan filmde yer alan Omar, bu filmde üstün bir performans gösterdi ve 19 milyon izlenme ile gişe rekoru kıran filmdeki karakteriyle izleyenler tarafından oldukça çok beğenildi.

Oyuncu 2001 yılında başlamış olduğu oyunculuk serüvenini 2012 yılında almış olduğu ödülle birlikte taçlandırarak dünyada tanınan bir oyuncu haline geldi ve bir çok film, dizi gibi yapımlarda yer aldı.

Omar Sy, 2012 yılında en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. 

Omar Sy, 2011 yılında oynamış olduğu ‘’Can Dostum’’  (The Intouchables) adlı dizide ‘’’Driss’’ karakteri ile kişisel bakım asistanı olan sokak bilimi genç bir adamı canlandırdı. Bu rol ona 2012 yılında en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırdı.

Oyuncu ”Can Dostum” (The Intouchables) adlı dizide filmde göstermiş olduğu performanstan ötürü 2012’de En İyi Erkek Oyuncu César Ödülü’nü kazandı ve oyuncu bu ödülü kazanan Sahra altı Afrika kökenli ilk kişi oldu.

Omar Sy’ın Netflix’te ilk sezonu yayınlanmış olan ve 2.sezonu gelecek olan ”Lupin” adlı dizideki oyunculuk performansı dizi severler tarafından oldukça çok beğenilmiştir. 

Lupin Dizisi Hakkında:

Lupin, George Kay ve François Uzan tarafından yaratılan ve 8 Ocak 2021’de Netflix’te yayınlanan bir Fransız gizem ve gerilim internet dizisidir. Dizi, Maurice Leblanc tarafından yaratılan bir karakter olan Arsène Lupin’in maceralarından ilham alınmıştır.

Omar Sy’in yer aldığı popüler yapımlar:

 • Lupin (Netflix) – 2021
 • Jurassic World 3 – 2021
 • Vahşetin Çağrısı – 2020
 • Police – 2020
 • Cehennem – 2016
 • Çok Pişmiş – 2015
 • Jurassic World – 2015
 • X-Men: Geçmiş Günler Gelecek – 2014
 • Hayatımın Şansı – 2014
 • Günlerin Köpüğü – 2013
 • Zoraki ikili – 2012
 • Can Dostum – 2011

Omar SY’ın Sosyal Medya Hesapları:

Twitter: @omarsy

Omar Sy, resmi Twitter hesabındaki toplam takipçi sayısı 3.2 milyonun üzerindedir.

Instagram: @omarsyofficial

Omar Sy, Instagram’ı oldukça aktif bir şekilde kullanmaktadır. Aktör, bu platform üzerinde bu zamana kadar 600’ün üzerinde paylaşımda bulunmuştur. Oyuncu Instagram’da hem özel hemde iş hayatından paylaşımlar yapmaktadır. Omar Sy’ın Instagram’daki takipçi sayısı ise, 2.3 milyonun üzerindedir.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.