Mac’te Tümünü Seçme Kısayol Tuşu Nedir ?

Mac’te tümünü seç kısayolu nedir ? Mac’te öğelerin hepsini seç kısayol tuşu nedir ? Mac’te tümünü seçme nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde öğelerin tümünü nasıl kısayol ile seçebileceğinizi gösterdik. İşte detaylar.. 

MacOS işletim sistemi günümüzün en popüler işletim sistemlerinden biri konumundadır. Windows işletim sistemi ile birlikte günümüzde en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan MacOS işletim sistemi, kullanıcılarına mükemmel bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.

Ancak MacOS işletim sistemi bizlere her ne kadar mükemmel bir bilgisayar kullanımı sunsa da bazen sıkıntılar yaşatabiliyor. Özellikle Windows işletim sisteminden MacOS işletim sistemine geçenler bu noktada bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Sebebi de Apple’ın işletim sisteminde bir çok işlemin Windows’a göre tersten yapılması ve kısayolların da bir çoğunun farklı olması.

Bu sebeple Windows’tan MacOS işletim sistemine geçenlerin yaşadığı sıkıntıların en başında genellikle klavye kısayollarındaki farklılıklar oluyor.

MacOS işletim sisteminde bir çok klavye kısayolu, Windows işletim sistemindeki kısayollardan farklı olmaktadır. Özellikle uzun zamandır Windows işletim sistemi kullanan ve MacOS işletim sistemine yeni geçiş yapmış olan kullanıcıların bu farklılıklara alışması belirli bir zaman alabiliyor.

Bizde bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde klavyeden uygulayabildiğimiz işlevsel kısayol tuşlarından birinden bahsettik. Konumuzda bahsetmiş olduğumuz kısayol tuşu, tümünü seç kısayoludur.

MacOS işletim sisteminde herhangi bir klasör, dosya ya da metin içeriklerinin tümünü bilgisayarınızın faresini kullanmadan klavyeden uygulayacağınız kısayol tuşları ile pratik bir şekilde seçebilirsiniz. Bu kısayol ile tüm seçilebilir öğeleri anında seçebilir ve uygulamak istediğiniz işlemi (kes, kopyala, taşı vs..) uygulayabilirsiniz.

Peki bilgisayar kullanımında bizlere büyük pratiklik ve kolaylık sağlayan bu tümünü seç kısayolu nedir ?

MacOS işletim sisteminde herhangi bir metin içeriğindeki yazıların tümünü ya da herhangi bir klasördeki tüm içeriklerin hepsini seçmek için uygulayacağınız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Mac’te Tümünü Seç Kısayolu :   ⌘Command + A ”

MacOS işletim sisteminde tümünü seçme işlemini uygulamak için; klavyeden ⌘Command tuşu ile A tuşuna birlikte basın.

Bu kısayol tuşu ile herhangi bir klasördeki tüm dosyaları 2 tuş vasıtasıyla seçebilir ya da herhangi bir metin yazısındaki tüm içeriğin hepsini seçebilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT.

2.YÖNTEM : Dilerseniz MacOS işletim sisteminde tümünü seç işlemini herhangi bir dosya içersindeyken üst kısımdaki menüden ”Düzen” kısmından ”Tümünü Seç” seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz.

NOT: Windows işletim sisteminde tümünü seç işlemi CTRT+A tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır. 

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde tümünü seçme işlemini nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.