iPad Nasıl Temizlenir ?

iPad ekranı nasıl silinir ? iPad ekranı nasıl temizlenir ? iPad cihazı nasıl temizlenir ? iPad cihazını doğru bir şekilde nasıl temizleyebilirim ? Bu yazımızda sizlere Apple iPad cihazlarının temizliğinin nasıl doğru bir şekilde yapılacağını gösterdik. İşte detaylar..

Kullanmakta olduğumuz tablet veya telefonlarımızın temizliğine oldukça sık dikkat etmemiz gerekiyor. Temizliğine önem verilmeyen günün her saati her an yanımızda olan bu cihazlar bizlerin sağlığı açısından tehlike arz edebilir. Bu sebeple kullanmakta olduğumuz bu cihazları sık sık olmasa da ara ara kesinlikle temizlemeyi ihmal etmememiz gerekiyor.

Bazı kullanıcılar cihazlarını pek temizlemese de bir çok kullanıcı özellikle son zamanlardaki salgın sebebiyle cihazlarını oldukça sık temizlemeyi tercih ediyor. Ancak cihazlarını temizleyen kullanıcıların büyük bir çoğunluğu cihazlarını temizlemek isterken cihazlarında kozmetik kusurlara ya da teknik, donanımsal arızalara yol açabiliyor.

Özellikle bilinçsiz şekilde yapılan temizliklerde cihazlar hemen arızalanabiliyor. Bunun yanı sıra yine bilinçsiz yapılan temizlik sebebiyle cihazların ekranlarında yaşanan çizilmelerde görsel olarak sıkıntı oluşturabiliyor.

Peki cihazlarımızı doğru bir şekilde nasıl temizleyebiliriz ? iPad ve iPhone cihazlarımızı doğru bir şekilde temizlemenin bir çok yolu bulunmaktadır. Aşağıda sizlere bunlardan bahsettik. Aşağıda belirttiğimiz maddelere dikkat ederek ve ilgili temizlik yöntemlerini uygulayarak cihazlarınızı doğru bir şekilde temizleyebilirsiniz.

iPad Nasıl Temizlenmeli ?

iPad cihazınızı temizlemeye başlamandan öncelikle bazı bir kaç noktaya dikkat etmelisiz. Bunları aşağıda sizler için sıraladık. Cihazınızı temizlemeye başlamadan aşağıdaki maddelere göz atmanızda yarar var.

Cihazı temizlemeden önce dikkat edilmesi gerekenler :

  • Cihazınızın ekranını ve kasasını temizlemek için kullanacağınız bezin çizmeyen mikrofiber bez olmasına dikkat edin.
  • Cihazınızı temizlemek için kullandığınız bezin çok ıslak veya ıslak olmamasına dikkat edin. Sadece az biraz nemli şekilde kullanmayı tercih edin.
  • Cihazınızı sildiğiniz bezin toz, tüy bırakmamasına dikkat edin. Cihazınızı silerken kalan toz ve tüy parçacıkları cihazınızın hoparlör gibi kısımlarına girerek arızaya sebep olabilir.
  • Cihazınızın hoparlör, şarj girişi gibi kısımlarını sivri, delici maddeler (iğne vs.) ile temizlemeye çalışmayın.
  • Cihazınızın köşe kısımlarında yer alan yerleri yine sivri maddeler ile temizlemeye çalışmayın. Zaten cihazınızı düzenli olarak temizlerseniz o kısımlarda hiç bir zaman kir, toz birikmesi yaşanmayacak veya oluşmuş olan kirler zamanla çıkacaktır.
  • Cihazınızı temizlerken kimyasal maddeler (Alkol, kolonya, deodorant, çamaşır suyu vs..) kullanmayın. Bunlar cihazınızın tamamen arızalanmasına bile sebep olabilir.

Cihaz temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenlere göz attıktan sonra şimdi doğru bir şekilde iPad temizliğinin nasıl yapılacağına adım adım bakalım. 

Doğru bir şekilde iPad temizliği nasıl yapılır ? 

Ekran ve Kasa temizliği:

İlk olarak temizlik için çizmeyen ve toz bırakmayan bir mikrofiber bezin bir kısmını ıslatın veya iki adet beziniz varsa bunlardan birini ıslatın ve hafif nemli şekilde kalacak şekilde bırakın.

Ardından cihazınızın ekranını ve kasasını bu bezle temizleyin.

Özellikle cihazınızın ekranını temizlerken çok bastırmamaya dikkat edin. Zor çıkan kirler ekranınızda bulunuyorsa bunun üzerinden 2-3 kere geçtiğinizde zaten bu kirler çıkacaktır.

Daha sonra diğer beziniz ile ya da bezinizin kuru kısmıyla tekrar cihazınızın üzerinden yine küçük dairesel hareketler ile temizlemeye işlemine devam edin.

NOT: Cihazınızı temizlerken cihazınızın kapalı olmasına dikkat edin.

Cihazın köşe kısımlarını temizleme : 

Cihazınızın köşe kısımlarıdaki kirleri temizlemek için kesinlikle iğne gibi kesici ve sivri maddeler kullanmayın. Bunlar ile temizleme işlemi yaparsanız muhtemelen cihazınızın kasasında çizikler oluşacaktır.

İlgili kısımları yine mikrofiber bez temizleyin. Temizleme işlemini uygularken bezin üzerinden parmağınız ve tırnağınız ile ilgili kısımların daha iyi temizlenmesini sağlayabilirsiniz. İlgili kısmdaki kirler tek seferde çıkmayabilse de ilerki temizlemelerde farkı göreceksiniz.

Hoparlör ve girişleri temizleme : 

İlgili kısımları temizlemek için piyasa yer alan daha çok teknoloji aletleri temizlemek için kullanılan yumuşak ufak fırçaları kullanabilirsiniz. Bu fırçalar ile bu kısımları hafif şekilde temizleyin ve bu kısımda yer alan toz ve kirleri çıkartın.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

İlgili maddelere dikkat edip, doğru olan temizlik yöntemini uygularsanız; hem cihazlarınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz hem de cihazlarımızın üzerinde yer alan sağlığımızı tehdit eden mikroplardan korunabilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere iPad cihazlarının nasıl doğru bir şekilde temizleneceğinden bahsettik. Konu ile ilgili tüm soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.