Mac’te ‘En Son Kullanılanlar’ Klasörünü Görüntüleme [Kısayol Tuşu]

Mac’te en son kullanılanlar klasörü nerede? Mac’te en son kullanılanlar nasıl görüntülenir ? Mac’te en son kullanılanlar klasörüne git kısayolu nedir ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde en son kullanılanlar klasörünün nereden, nasıl görüntülendiğini gösterdik. İşte detaylar.. 

MacOS işletim sisteminde en son kullanmış ya da görüntülemiş olduğumuz dosyalar en son kullanılanlar klasöründe saklanmaktadır. Mac’te yer alan en son kullanılanlar klasöründen bu en son eriştiğimiz içerikleri sırasına göre görüntüleyebilmekteyiz.

En son kullanılanlar özelliği her ne kadar bazı Mac kullanıcılarını rahatsız etse de bir çok nokta da bazı kullanıcıların bilgisayar kullanımını oldukça kolaylaştırıyor. Kullanıcılar ihtiyaç halinde en son kullandığı öğelere anında erişebiliyor ve bunları buradan tekrar görüntüleyip, herhangi bir içerikte kullanacaklarsa hemen kullanabiliyor.

MacOS işletim sisteminde yer alan bu en son kullanılanlar klasörü, cihazımızdan 3 farklı şekilde pratik bir şekilde görüntülenebiliyor. Kullanıcılar en son kullanılanlar klasörüne kendi tercihlerine göre 3 farklı şekilde erişebiliyor.

Bu rehberimizde de sizlere bunun nasıl yapıldığını gösterdik. Aşağıda sizlere en son kullanılanlar klasörüne nereden, nasıl 3 farklı şekilde erişilebileceğini gösterdik. Sizde aşağıdaki yollar ile bilgisayarınızda en son kullanılanlar klasörünü anında görüntüleyebilirsiniz.

Mac’te ‘EN SON KULLANILANLAR’ klasörü nasıl açılır ? 

Mac’te en son kullanılanlar klasörüne 3 farklı yol ile erişebilirsiniz. Bunlar; 

1.YOL:  Finder’dan en son kullanılanlar klasörüne erişme:

MacOS işletim sisteminde en son kullanılanlar klasörüne Finder kısmında erişebilirsiniz.

En Son Kullanılanlar klasörünü görüntülemek için; ilk olarak Finder‘ı açın. Ardından ilgili pencerede sol kısımda yer alan seçeneklerden ‘en son kullanılanlar’  seçeneğine tıklayın. Ardından en son kullanılanlar klasörü karşınıza çıkacaktır.

2.YOL:  Kısayol tuşu ile ”En Son Kullanılanlar”  klasörüne erişme: 

MacOS işletim sisteminde en son kullanılanlar klasörüne kısayol tuşu ile anında erişebilirsiniz.

En son kullanılanlar klasörünü kısayol ile hemen açmak için klavyeden uygulayacağınız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Mac’te En Son Kullanılanlar’a Git Kısayolu :    ” Command + Shift + F ”

MacOS işletim sisteminde ‘en son kullanılanlar’  klasörünü açmak için; klavyenizden Command ile Shift tuşlarına basılı tutun ve klavyenizde yer alan harflerden ‘F‘ harfine basın. Ardından cihazınızın ekranında en son kullanılanlar klasörü anında açılacaktır.

***

3.YOL: En Son Kullanılanlar’ı Dock’a ekleyerek erişme:  

MacOS işletim sisteminde yer alan DOCK kısmına en son kullanılanlar klasörünü ekleyerek buradan anında en son kullanılanlar klasörünü açabilirsiniz.

Mac’te en son kullanılanlar klasörünü Dock’a eklemek için; ”BURADAKİ” yazımıza gidebilirsiniz.

Artık tercih tamamen size ait. Göstermiş olduğumuz bu 3 farklı yol ileen son kullanılanlar klasörüne pratik bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde en son kullanılanlar klasörünün nereden, nasıl görüntülenebileceğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.