Klavyede Yay Ayraç (Parantez) İşareti Nasıl Yapılır ?

Klavyeden yay ayraç ‘( )’ nasıl yapılır ? Klavyede parantez işareti nasıl yapılır ? Klavyeden parantez (yay ayraç) nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere yay ayraç işaretinin nasıl yapıldığını anlattık. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde onlarca tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerindeki yer alan tuşlar vasıtasıyla harf ve rakamları kolayca dilediğimiz her yere yazabiliyoruz. Bunun yanı sıra klavyeler üzerinde sembol ve işaret tuşları da bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan sembol ve işaret tuşlarının büyük bir çoğunluğunu noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Günlük hayatta, gerek sohbet ortamlarında gerekse iş ile ilgili mailler de noktalama işaretleri kullanılmaktadır. Bu noktalama işaretleri de klavyeler üzerinde gözle görünür bir şekilde tuşların üzerinde yer almaktadır.

Nokta, virgül gibi sık kullanılan noktalama işaretleri ayrı bir tuş üzerinde yer alırken, bir çok sembol ve işarette klavyelerde bulunan üst rakamsal tuş takımı üzerinde yer almaktadır. Bu kısımda yer alan sembol ve işaretler oluşturulurken bazı tuş kombinasyonları gerekmektedir.

Klavyede üst rakam tuşlarının üzerinde yer alan işaret ve sembolleri genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile basitçe oluşturabilmekteyiz. Bu 2’li tuş kombinasyonları ise genellikle ‘Shift’ ve ‘alt’ tuşlarından biri bile yapılan tuş kombinasyonu şeklindedir.

Konumuzun ana teması olan yay ayraç işareti bir başka deyişle ‘parantez’ işareti de klavyelerde bulunan üst rakam tuşlarının üzerinde yer almakta ve 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.

Parantez (yay ayraç) işareti klavyeden ‘Shift’ tuşu ile yapılan tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Şimdi hep birlikte yay ayraç işaretlerinin nasıl oluşturulduğuna aşağıdan bakalım.

KLAVYEDE YAY AYRAÇ (PARANTEZ) NASIL YAPILIR ?

Klavyeden yay ayraç işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturabilirsiniz. Bu işaretler için kullanacağımız tuş kombinasyonları; Shift ile ‘8’ ve ‘9’ rakamları olacaktır.

  • Klavyeden sol yay ayraç ‘ ( ‘ işaretini yapmak için;   SHİFT  +  8  
  • Klavyeden sağ yay ayraç ‘ ) ‘ işaretini yapmak için;  SHİFT + 9 

tuşlarına basın.

Yani klavyeden sol parantez işaretini oluştururken; ilk olarak ‘Shift‘ tuşuna basılı tutun ve üst rakam tuşlarından ‘8‘ rakamına basın. Klavyeden sağ parantez işaretini oluşturmak için; ilk olarak ‘Shift‘ tuşuna basılı tutun ve üst rakam tuşlarından ‘9‘ rakamına basın.

Bu tuş kombinasyonları ile yay ayraç (parantez) işaretini dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

NOT: Dilerseniz yay ayraç işaretlerini buradan ‘ ( ‘ ,  ‘ ) ‘  kopyala-yapıştır metodunu uygulayarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalayın ve dilediğiniz yere yapıştırın. Oluşabilecek herhangi bir tuş bozulması gibi durumlarda bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu işaretlere ve tüm işaret,sembollere Windows’un ”karakter eşlem” uygulaması üzerinden de erişebilirsiniz. Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmından aratarak açabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden yay ayraç (parantez) işareti’nin nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ bölümünden iletebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.