Mac Uyku Moduna Nasıl Alınır ? [Uyku Modu Kısayolu]

Mac uyku moduna nasıl alınır? Mac’te uyku modu kısayolu nedir ? iMac ve Macbook nasıl uyku moduna geçirilir ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarını uyku moduna alma işlemini nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Mac kullanıcıları bir çok işlemi MacOS işletim sisteminde tanımlı olan belirli kısayol tuşları ile anında, hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyor.

Apple’ın işletim sistemi olan MacOS işletim sisteminde tanımlı olan bu kısayol tuşları bizlere bir çok noktada kolaylık ve pratiklik sağlıyor. Özellikle mouse (fare) kullanım ihtiyacını neredeyse tamamen ortadan kaldıran bu kısayol tuşları, bizlere bunun yanı sıra günümüzde oldukça değerli olan zaman açısından da oldukça kazanç sağlıyor.

İlgili kısayolları bilgisayarlarımızın klavyelerinden yapacağımız belirli tuş kombinasyonları ile pratik bir şekilde uygulayabiliyoruz.

Apple’ın bilgisayarlarında kullandığı MacOS işletim sistemi de bizlere bu konuda kolaylık sağlıyor. MacOS işletim sisteminde bir çok işlemi klavyelerden uyguladığımız kısayol tuşları yapabiliyoruz.

Bu yazımızda da sizlere MacOS işletim sisteminde bir çok kullanıcının işine yarayan ve oldukça sık ihtiyaç duyduğu bir kısayolu sizler için paylaştık. Bahsedeceğimiz bu kısayol, bilgisayarı anında uyku moduna alma kısayoludur.

İlgili kısayol tuşu ile birlikte MacOS işletim sistemine sahip iMac ya da Macbook bilgisayarlarımızda bilgisayarımızı anında, hızlı ve pratik bir şekilde uyku moduna alabiliyoruz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan bu kısayol tuşunun ne olduğuna ve nasıl uygulandığına bakalım..

Mac’te Uyku Moduna Alma Kısayolu Nedir ? 

MacOS işletim sisteminde cihazınızı hızlı ve pratik bir şekilde uyku moduna almak için uygulayacağınız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Mac’te Uyku Moduna Alma Kısayolu :  

”Shift + Control + Güç Düğmesi”  veya  ”Shift + Control + Ortamı Çıkar”

Mac’te cihazınızı uyku moduna almak için; ”Shift” tuşu ile ”Control” tuşuna basılı tutun ve bu tuşlara basılıyken ”Ortamı çıkar” tuşuna basın.

veya

Mac’te cihazınızı uyku moduna almak için; ”Shift” tuşu ile ”Control” tuşuna basılı tutun ve bu tuşlara basılıyken ”güç düğmesine” basın.

Bu kısayol tuşlarını uyguladıktan sonra bilgisayarınız anında uyku moduna geçecektir.

Not: Bu kısayol, Touch ID sensörü için geçerli değildir. 

”Bu yazımızda sizlere Mac bilgisayarlarda uyku moduna alma işleminin pratik bir şekilde nasıl yapıldığı gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.