Bilgisayar Ekranı Nasıl Çevrilir ? | Bilgisayar Ekranı Döndürme !

Bilgisayarın ekranı nasıl döndürülür ? Bilgisayarımın ekranı ters döndü nasıl düzeltebilirim ? Bilgisayarın ekranı nasıl sağa, sola çevrilir ? Sizde bu soruların cevabını, sorununuza çözüm arıyorsanız bu yazımızda sizlere Windows işletim sistemine sahip tüm bilgisayarlarda (masaüstü,dizüstü vs.) ekranın nasıl istediğiniz yöne çevrileceğini anlattık. İşte bilgisayarda ekran nasıl döndürülür sorusunun cevabı..

Windows işletim sistemin ilginç bir özelliği var ancak bir çok kullanıcı tarafından bilinmiyor ya da bilinse de kullanımına ihtiyaç duyulmuyor. Bu özellik Windows’ta ekranın yönünü değiştirme bir diğer deyişle ekranı döndürme özelliği.

Günümüzde Microsoft’un bu özelliği bilinmiyor. Bilinmemesi de bazı kullanıcılar açısından problemler oluşturuyor. Kimi kullanıcılar bazen bilgisayarın erkan ile ayarlamalar yaparken bu özelliği yanlışlıkla kullanıyor kimi kullanıcılar ise farklında olmadan bilgisayarın klavyesinden bu özelliği uygulayan tuş kombinasyonlarına basıyor. Bu sebeplerden ötürü istenmeden bilgisayarlarının ekranları sağa, sola ya da ters olarak çevriliyor.

Oluşan bu problemden sonra da ekranlarını düzeltmek için bir sürü çaba sarf ediyor. Sizde bu problem ile karşılaştıysanız merak etmeyin çözümü oldukça basit.

Bilgisayarınızın ekranını bilgisayarınızın klavyesinden uygulayacağınız tuş kombinasyonları ile normal haline çevirebilirsiniz. Dilerseniz de istediğiniz zaman dilediğiniz yöne bilgisayarınızın ekranını çevirebilirsiniz.

İŞTE MERAK EDENLER İÇİN BİLGİSAYARIN EKRANI NASIL DÖNDÜRÜLÜR ?

Bilgisayarınızın ekranını döndürme / çevirme özelliğini kullanarak dilediğiniz zaman dilediğiniz yöne (sağa , sola , ters , düz (normal) ) çevirebilirsiniz. Bu işlemi Windows 7 ve üstü tüm Windows sürümlerinde bu yöntem ile uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi 2 farklı şekilde yapabilirsiniz.

Ancak biz bu işlemi en pratik ve en basit yöntem olan klavye tuş kombinasyonları ile anlatacağız.
Dilerseniz bilgisayarınızın ekran ayarlarından da bu özelliği değiştirebilirsiniz ama oradan yapacağınız işlem buna nazaran biraz daha zor. Tercih sizin.

Şimdi hep birlikte bilgisayarın ekranını nasıl döndüreceğimize (çevireceğimize) bakalım !

Bilgisayarın ekranını çevirmek için klavyenizden sadece 3 tuş basarak çevirebilirsiniz.

Bu tuşlar: ” CTRL + ALT + YÖN TUŞLARI ” 

Bilgisayarınızın ekranını dilediğiniz yöne çevirmek için ilk olarak CTRL ve ALT tuşlarına ikisine birlikte basın ve bu tuşlara basılı durumda iken yön tuşlarından dileğiniz yöne basarak ekranınızın basmış olduğunuz yöne çevirin.

Yani ekranı sola ya da sağa çevirmek için CTRL + ALT + SOL YA DA SAĞ OK tuşlarına basın.

Ekranı 180 derece ters çevirmek için CTRL + ALT + AŞAĞI OK tuşuna basın.

Ekranınızı düz yani normal haline çevirmek için ise CTRL + ALT + YUKARI OK tuşuna basın.

Bu tuşlara bastığınızda ekranınız dileğiniz yöne dönecektir.

NOT: Bazı bilgisayarlardan bu tuş kombinasyonu dilerseniz yukarıdaki yöntem haricinde 2 tuş kombinasyonu ile de yapabilirsiniz. Bu 2li tuş kombinasyonu ise Alt Gr + Yön tuşları şeklindedir. Tercih sizin her iki yöntemi de kullanabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT !

(TEKNOAJAN.COM – KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYINLANAMAZ.)