MAC Klavyede Yen (¥) İşareti (Japon Parası) Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Yen (¥) Sembolü Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Japon Yeni (¥) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede Yen (¥) İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede Yen (¥) Sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan 100’ün üzerindeki bu tuşların büyük bir çoğunluğunu rakam ve harf tuşları oluşturmaktadır.

Bilgisayar klavyelerinde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise metin yazılarında vazgeçilmez olan noktalama işaretleri oluşturmaktadır.

Klavyelerde noktalama işaretlerinin haricinde İnternet üzerinde oldukça sık kullanılan, ihtiyaç duyulan semboller de (para birimi sembolleri vs.) yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bir takım tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ‘JAPON PARASI YEN (¥) İŞARETİ‘ ‘nin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Yen (¥) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta Yen (¥) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden Japon parasının, Yen (¥) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN TÜRK LİRASI SEMBOLÜ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden Yen (¥) işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden Yen (¥) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE YEN (¥) İŞARETİ : ” ⌥ Option + Y ”

MacOS klavyeden Yen (¥) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve harf tuşlarından ” Y ” harfine basın. Bu tuş kombinasyonun ardından Yen (¥) işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz Yen (¥) işaretini buradan > ( ¥ ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Yen (¥) işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden Yen (¥) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.