MAC Klavyede Yaklaşık İşareti (~) Nasıl Yapılır ? | Tilde Sembolü

Mac Klavyede Yaklaşık (~) İşareti Nasıl Yazılır ? Apple Mac Klavyede TİLDE (~) Sembolü Nasıl Yapılır ?  Mac’te Yaklaşık ~ İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple bilgisayarlarda klavyeden Tilde ( ~ ) sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Standart bir bilgisayar klavyesinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan 100’ün üzerindeki tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol de bu tuşlar üzerinde yer almaktadır. Bunların yanı sıra bazı fonksiyonel tuşlarda klavyeler üzerinde yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu tuşlar bizlere bir çok nokta da kolaylık sağlamaktadır. Özellikle metin yazılarında her an ihtiyaç duyacağımız noktalama işaretlerin hepsi klavyeler üzerinde yer almaktadır. Bunların bazıları tek bir dokunuş ile oluşturulabilmektedir. Bazıları ise ikili tuş kombinasyonları ile pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Ayrıca klavyelerde bir çok işaret ve sembol yine klavyelerde yer almaktadır. Bunları matematiksel işaretler, para birimleri vs. gibi bir çok işaret ve sembol oluşturmaktadır. Yine bu işaretleri oluşturmak için; bazı tuş kombinasyonları yapmamız gerekiyor.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit ikili yada üçlü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”TİLDE ( ~ ) SEMBOLÜ” ‘nün nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden YAKLAŞIK (~) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta TİLDE (~) sembolünün nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden TİLDE ( ~ ) sembolünün nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN YAKLAŞIK İŞARETİ ( ~ ) NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden YAKLAŞIK (~) işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden TİLDE ( ~ ) sembolünü yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE YAKLAŞIK İŞARETİ (~) :  ” ⌥ Option + N ”

MacOS klavyeden YAKLAŞIK işaretini ( ~ ) oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyedeki harf tuşlarından ” N ” harfine basın. Bu tuş kombinasyonun ardından yaklaşık işareti (~) ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz TİLDE sembolünü ( ~ ) buradan > ( ~ ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken YAKLAŞIK işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden TİLDE (~) sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.