Telefon Kamerası İle Yazı Tipi (Font) Öğrenme | Yazı Tipi Bulma

Yazı tipi (font) nasıl öğrenilir? Yazı tipi (font) nasıl bulunur ? Herhangi bir yazının yazı tipi nasıl bulunur ? Telefon ile yazı tipi bulma uygulaması var mıdır ? Telefonun kamerası ile yazı tipi nasıl öğrenilir ? Tüm bu sorularınızın cevabı sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda. Bu yazımızda sizlere telefonunuzun kamerası ile herhangi bir yerde gördüğünüz yazı tipini nasıl öğreneceğinizi resimli olarak anlattık. İşte detaylar..

Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte günlük hayatta bir çok noktada hayatımızı kolaylaştıracak uygulamaların sayısı daha da artıyor. Yazılımcılar tarafından oluşturulan uygulamalar artık kullanıcılara sadece bilgisayar üzerinden sunulmayarak, kullanıcıların artık hayatlarının bir parçası durumuna gelen akıllı telefonları üzerinden de kullanılama sunuluyor. Bu sayede kullanıcılar her türlü yardımcı uygulamalara her an yanlarında bulunan akıllı cihazları üzerinden kolayca erişebiliyor.

Bahsettiğimiz günümüzde hayatımızı kolaylaştıran programlardan biri de özellikle bir çok Grafiker’in işine yarayan uygulama ”WhatTheFont” uygulamasıdır. Bu uygulama kullanıcılara herhangi bir yerde bulunan yazının yazı tipini saniyeler içerisinde sunmaktadır. Bu işlemi ise mobil cihazlar için oluşturulmuş olan uygulaması ile sadece telefon kamerası ile basit bir şekilde okutarak uygulamaktadır.

Oldukça pratik ve iş gören bir uygulama olan WhatTheFont uygulamasının desteklediği yazı tipi sayısı inanılmaz derecede fazla. Uygulamanın desteklediği yazı tipi sayısı 133.000’in üzerinde. Oldukça fazla yazı fontunu destekleyen bu uygulama sayesinde neredeyse her yerde gördüğünüz yazı tipini kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca uygulama okuttuğunuz yazının benzer yazı fontlarını da sizlere sırasıyla sunuyor.

Peki uygulamayı nereden indirebilirim, Uygulamayı nasıl kullanabilirim? İşte tüm bu sorularınızın cevabını yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde resimli olarak öğrenebilirsiniz..

”WhatTheFont” UYGULAMASINI NEREDEN İNDİREBİLİRİM ? 

Uygulama akıllı telefonların resmi uygulama marketlerinde ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmuş durumda. Uygulamayı Android cihazlar için Google Play Store’dan aratıp indirebilirsiniz. Ios cihazlar için (iPhone, iPad) App Store’dan aratıp indirebilirsiniz.

Dilerseniz uygulamayı direk indirmek için aşağıda belirteceğimiz uygulamanın linkine tıklayarak direkt olarak uygulamayı marketinizden indirebilirsiniz.

iOS için ” WhatTheFont ” uygulaması :
https://itunes.apple.com/tr/app/whatthefont/id304304134?mt=8

Android için  ”WhatTheFont” uygulaması : 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.monotype.whatthefont&hl=en_US

PEKİ UYGULAMAYI NASIL KULLANABİLİRİM ? 

Aşağıdaki adımları sırası ile uygulayarak telefonunuzun kamerası ile uygulamanın desteklediği 133.000 adet yazı tipini saniyeler içerisinde bulabilirsiniz. İşte adım adım detaylar..

1- Uygulamayı indirdikten sonra ilk olarak uygulamayı açın.

2- Uygulamayı açtıktan sonra karşınıza kamera izin sayfası açılacaktır. Burada sizden uygulamanın kameraya erişim izni istenecektir. Uygulamaya kameraya erişim iznini verin.

3- Ardından gerekli izni verdikten sonra uygulamaya tekrar girin ve uygulamada kameranız açılmış olacaktır.

4- Burada telefonunuzun kamerası ile yazı tipini öğrenmek istediğiniz yerdeki (kitap,dergi,gazete,ilan,internet sitesi, logo vs.) yazıyı uygulamada açılacak olan kameranız ile okutun.

Biz örnek olarak bir kitabının kapağındaki yazı tipini öğrendik. İlk olarak aşağıdaki sol taraftaki resimde gördüğünüz gibi uygulamada kameramız ile kitabın resmini çektik.

Kitabın resmini çektikten sonra uygulamada çekilen içerikteki tüm yazılar ayrı ayrı seçili olarak çıkmaktadır. Bunlardan öğrenmek istediğiniz yazı tipinin olduğu kelime ya da cümleyi seçin. Biz burada ”MARTIN” kelimesini seçtik. Metin seçildikten sonra ilgili metin ”mavi çerçeve” ile belirtiliyor. Metnimiz mavi çerçeve içerisindeyken uygulama ekranındaki aşağıda yer alan ”mavi yuvarlak içerisindeki sağ ok” butonuna bastık. Ardından yukarıdaki sağ taraftaki resimde de gördüğünüz gibi ilgili metnin yazı tipi ve benzer yazı tipleri listelendi.

İşlem bu kadar basit. Uygulama saniyeler içerisinde bize aradığımız yazı tipini karşımıza sundu. 

NOT: Okutma işleminin ardından listelenen ilgili içeriğin yazı tiplerini dilerseniz yine o sayfadan üzerine tıklayarak ücretli bir şekilde indirilmek üzere WhatTheFont sitesine gidebilirsiniz.

Dilerseniz ilgili yazı tipini internetten ücretsiz olarak sunan yerlerden de indirebilirsiniz. İnternette bir sürü ücretsiz olarak yazı tipi arama ve bulma sitesi bulunmaktadır. Google’da Free Font , Find Font şeklinde arama yaparak bu sitelere erişebilirsiniz. Örn: ”https://fonts.com”

Uygulamayı beğendiğiniz mi ? Uygulama hakkında görüşleriniz neler ? Fikir ve önerilerinizi yorumlar kısmından belirtiniz. Ayrıca yine uygulama hakkında soru ve sorunlarınızı bizlere yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Mümkün olduğunca soru ve sorunlarınıza cevap vermeye çalışmaktayız. 

TeknoAjan.com ( Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )