MAC Klavyede Ters Eğik Çizgi ( \ ) Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Ters Slash ( \ ) İşareti Nasıl Yapılır ? Mac Klavyede Ters Eğik Çizgi ( \ ) Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Ters Slash İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede ters eğik çizgi ( \ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde ortalama 100 civarında tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin belirli bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” TERS EĞİK ÇİZGİ ( \ ) ” işaretinin (Ters Slash) nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden ters slash işareti ( \ ) nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta ters eğik çizgi (\) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden ters eğik çizgi (\) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN TERS EĞİK ÇİZGİ ( \ ) NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden ters eğik çizgi işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden ters eğik çizgi ( \ ) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE TERS EĞİK ÇİZGİ (\) İŞARETİ :   ”⌥ Option + ?” 

Klavyeden ters eğik çizgi işaretini ( \ ) oluşturmak için; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan soru işareti (?) tuşuna basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile ters slash (ters eğik çizgi) işaretini tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz TERS SLASH ( \ ) işaretini buradan > ( \ ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ters eğik çizgi ( \ )  işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

*NOT: Klavyeden slash işaretini ( / ) ise; Shift + 7 tuş kombinasyonu ile oluşturabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden ters slash ( \ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.