Mac Klavyede SİGMA (∑) İşareti Nasıl Yapılır ? Mac Klavyede SİGMA (∑) Sembolü Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede SİGMA (∑) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede SİGMA (∑) sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde ortalama 100 civarında tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin belirli bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” SİGMA (∑) ” işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden sigma ( ∑ ) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta sigma (∑) sembolünün nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden SİGMA (∑) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN SİGMA ( ∑ ) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden Sigma (∑) işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden Sigma (∑) sembolünü yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE SİGMA ( ∑ ) İŞARETİ :   ”⌥ Option + W” 

Klavyeden SİGMA (∑) işaretini oluşturmak için; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan harf tuşlarından ”W” harfine basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile SİGMA ( ∑ ) sembolünü tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

*Not: İlgili tuş kombinasyonunda klavyede sağ ve sol kısımlarda yer alan her iki OPTİON tuşundan birini kullanabilirsiniz. Tercih sizin. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz SİGMA ( ∑ ) işaretini buradan > ( ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken SİGMA işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden sigma ( ∑ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.