MAC Klavyede EURO (€) İşareti Nasıl Yapılır ?

Apple Mac Klavyede Euro İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac’te Euro İşareti (€) Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede Euro (€) Sembolü Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple Mac klavyede Euro sembolünün (€) nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde 100’den fazla tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Bilgisayar klavyelerinde yer alan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra sembol ve işaret tuşlarıyla fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinin onlarca işaret ve sembol bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Klavyelerde noktalama işaretlerinin haricinde internet üzerinde oldukça yaygın kullanılan, ihtiyaç duyulan bazı semboller ve dünya üzerinde oldukça yaygın olan semboller de ( para birimi sembolleri vs. ) yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit 2’li tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”EURO SEMBOLÜ” ‘nün nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden EURO işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta Euro (€) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden EURO (€) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN EURO (€) SEMBOLÜ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden Euro (€) işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden EURO (€) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE EURO (€) SEMBOLÜ : ” ⌥ Option + E ”

MacOS klavyeden Euro sembolünü (€) oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve harf tuşlarından ” E ” harfine basın.

Bu tuş kombinasyonun ardından EURO (€) işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz EURO sembolünü buradan > ( ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken € işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere Apple Mac bilgisayarlarda klavyeden Euro (€) sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınız bizlere aşağıdan ‘yorumlar’ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.