Klavyede Ünlem (!) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede ünlem işareti nerede ? Klavyeden ünlem işareti (!) nasıl yapılır ? Klavyede ünlem işareti kısayolu nedir ? Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın klavyesinden ünlem (!) işaretinin nasıl yapıldığını anlattık. İşte detaylar..

Bilgisayarların klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların bir çoğu harflerden, diğer bir çoğunluğu ise rakam tuşlarından oluşmaktadır. Harf ve rakam tuşlarının yanı sıra klavyeler üzerinde simge ve sembol tuşları da bulunmaktadır. Hatta bazı simge ve semboller bazı harf ve rakamların üzerinde bulunmaktadır.

Harf ve rakam tuşlarının üzerinde yer alan simge ve semboller tek başlarına kullanılamamaktadır. Bu işaretleri oluşturmak için bazı tuş kombinasyonları yapmanız gerekmektedir.

Örnek verecek olursak; klavyeden tire işaretini klavyeden tire tuşuna basarak oluşturabilmekteyiz. Ancak alt tire işaretini oluşturmak için shift + tire tuşuna basmamız gerekiyor. Bu ikili tuş kombinasyonu ile alt tire işareti oluşturuluyor. Bunun gibi klavyeler üzerinde yer alan onlarca işaret ve sembol bu ve bunun gibi tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Konumuzun ana teması olan Ünlem işareti’de klavyeden belirli bir tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Klavyeden yapacağınız ikili tuş kombinasyonu ile birlikte ünlem işaretini dilediğiniz her yazı içeriğinde oluşturabilirsiniz.

KLAVYEDEN ÜNLEM (!) İŞARETİ NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden ünlem işaretini oluşturmak için; klavyeden 2 tuşa birlikte basmanız gerekmektedir. Bu tuşlar; ”Shift” tuşu ve üst rakam tuşlarından ”1” tuşudur.

ÜNLEM İŞARETİ :  ” SHİFT + 1 ”

Ünlem İşaretini klavyeden yapmak için; Shift tuşuna basılıyken üst rakam tuşlarından ”1” tuşuna basın.

Not: Klavyelerden üst rakam tuşlarında 1 rakamının üzerinde ünlem işareti bulunmaktadır. 

Klavyeniz de bu tuşlardan herhangi birinde bir bozukluk varsa ya da yazılımsal bir hatadan dolayı bu işareti oluşturamıyorsanız; ünlem işaretini karakter eşlem uygulamasından kopyalayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ünlem işaretini ” ! ‘‘ buradan da kopyalayarak dilediğiniz herhangi bir yere kopyala-yapıştır metodunu uygulayarak yerleştirebilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR KOLAY. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden ünlem işaretinin nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.