Klavyede OK İşareti ( ↑,↓,→,←,↔,↨ ) Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyeden ok işareti nasıl yapılır ? Klavyede ok işaretleri nerede ? Klavyeden ok işareti nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere OK işaretlerinin klavyeden nasıl yapıldığını anlattık. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır.  Bu tuşların bir çoğu rakam ve harflerden oluşmaktadır. Geriye kalan tuşlar ise fonksiyonel tuşlar olmaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan her tuş bir rakam, harf ya da sembolü oluşturmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu tuşlar ile herhangi bir yere bu işaret, rakam ve harfleri yazabiliyoruz. Ancak klavyelerimiz üzerinde yer alan sembollerden bazıları direkt olarak kullanılamıyor.

Mesela Dolar sembolü klavyede üst kısımda yer alan sayılar kısmında 4 rakamının üzerinde yer almaktadır. Dolar sembolünü bu tuşa basarak oluşturamamaktayız. Dolar sembolünü herhangi bir yere yazmak için ikili tuş kombinasyonu yapmamız gerekiyor. Bu tuş kombinasyonu da ” Alt gr + 4 ” tuş kombinasyonudur. Bu tuşlardan Alt gr tuşuna basılı iken 4 rakamına basarak Dolar ($) sembolünü oluşturabiliyor.

Klavyeler üzerinde yer alan çoğu sembol (#+&/€$₺ vs.) bu ve benzeri tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Tabi bilgisayarımızda klavye üzerinden oluşturabileceğimiz semboller sadece klavyelerde gözle görebildiğimiz semboller olmuyor. Bunun yanı sıra Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yüzlerce farklı sembolü de klavye de yapacağımız tuş kombinasyonları ile oluşturabiliyoruz.

Tuş kombinasyonu ile oluşturabildiğimiz yüzlerce farklı sembol ve işaretlerden biri de konu başlığımız olan OK işaretleridir. ( ↨, ↑,↓,→,←,↔ )

Bir çok noktada özellikle sunumlarda ve yazı çalışmalarında bir çok kullanıcının ihtiyacı olan bu Ok işaretlerini klavye üzerinden yapacağınız tuş kombinasyonları ile oluşturabilirsiniz.

Şimdi hep beraber bu ok işaretlerinin klavye üzerinden nasıl oluşturulduğuna bakalım. 

Her farklı ok işareti için farklı tuş kombinasyonu yapılmaktadır.

İŞTE OK İŞARETLERİNİN TUŞ KOMBİNASYONLARI !

↨ (alt 2 3 )  İşareti oluşturmak için alt tuşuna basılı iken rakam tuşlarından 2 ve 3’e sırasıyla basın.

↑ (alt 2 4 ) Yukarı ok işaretini oluşturmak için alt tuşuna basılı iken rakam tuşlarından 2 ve 4’e sırasıyla basın.

↓ (alt 2 5)  Aşağı ok işaretini oluşturmak için alt tuşuna basılı iken rakam tuşlarından 2 ve 5’e sırasıyla basın.

→ (alt 2 6) İleri (sağ) yönüne ok işaretini oluşturmak için alt tuşuna basılı iken rakam tuşlarından 2 ve 6’ya sırasıyla basın.

← (alt 2 7) Geri (sol) yönüne ok işaretini oluşturmak için alt tuşuna basılı iken rakam tuşlarından 2 ve 7’ye sırasıyla basın.

↔ (alt 2 8) İşareti oluşturmak için alt tuşuna bası ile rakam tuşlarından 2 ve 8’e sırasıyla basın.

Bu tuş kombinasyonları ile bu ok işaretlerini klavyeniz üzerinden basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

NOT: Ayrıca dilerseniz aşağıdan bu ok işaretlerini kopyala, yapıştır metodunu uygulayarak, kullanmak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. 

(  ↨   ↑   ↓   →   ←   ↔  )

NOT: Klavye tuşlarında herhangi bir problem varsa ya da klavyeniz de Numpad kısmı yoksa bilgisayarınızın ekran klavyesini çalıştırabilir ve bu kombinasyonları uygulayabilirsiniz. Bilgisayarınızın ekran klavyesini açmak için Windows arama kısmına ekran klavyesi yazıp, uygulamaya tıklamanız  yeterli olacaktır. 

Bu yazımızda sizlere klavye üzerinden ok işaretlerinin nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”YORUMLAR” kısmından belirtebilirsiniz. 

TeknoAjan.com |  Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.