Klavyede Dolar İşareti ($) Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede dolar işareti ($) nerededir ? Klavyede dolar işareti nasıl yapılır ? Klavyede yer alan dolar sembolü nasıl yazıya eklenir ?  Bu sorunun cevabını mı arıyorsunuz ?  İşte sorunuzun cevabı burada ! Bu yazımızda sizlere klavyede dolar işaretinin nerede yer aldığını ve bu dolar işaretini nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

Standart klavyelerde ortalama olarak 100 dolaylarında tuş bulunmaktadır. Ancak bu tuşların bazıları tek bir rakam, harf ya da sembol içermemektedir. Günümüzde bilgisayar kullanımında sembol sayısı oldukça fazla durumdadır. Bu sebepten ötürüdür ki bu sembollerin hepsi klavyeler üzeride tek başına yer alamamaktadır.

Ancak geçmiş ve günümüzün bilgisayar yapımcıları oluşan bu problemi basit bir yolla atlatmayı tercih etmişler. Oldukça fazla olan sembol çeşitlerini klavyede tek bir tuşa 3 ya da 4 adedini aynı tuşa bağlamışlar. Bu sembolleri kullanmak isteyen kullanıcılar herhangi bir tuş üzerinde yer alan sembollerden her birini kullanmak için farklı bir tuş kombinasyonlarını yapmaları gerekiyor.

PEKİ KULLANMAK İSTEDİĞİM SEMBOLÜ HANGİ TUŞ KOMBİNASYONU İLE OLUŞTURABİLİRİM ? 

Kullanmak istediğiniz sembollerin bir çoğu klavyenize baktığınızda göreceksiniz, klavyenizin üst tarafında yer alan rakam tuşlarının (1-2-3-4-5-6-7-8-9-0) üzerinde bulunuyor. Tabi ki semboller sadece bu tuşların üzerinde değil klavyenizin diğer tuşlarının üzerinde de bazı semboller bulunuyor. Mesela EURO sembolü ”E” tuşunun üzerinde bulunuyor. Ancak sembollerin çoğu genellikle üst tarafta yer alan rakamların üzerinde yer alıyor.

Bu sembolleri kullanmak için her sembol için farklı bir kombinasyon gerekiyor. Bu kombinasyonlar bazıları için Alt Gr tuşu + ilgili sembolün tuşu ya da Shift + ilgili sembolün tuşu ya da Fn + ilgili sembolün tuşu şeklinde olabiliyor. İlgili sembolleri oluşturmak için bu iki tuşlara birlikte basmanız gerekiyor.

Ufak ayrıntıların ardından şimdi ise yazımızın devamında konumuzun asıl başlığı olan DOLAR sembolünün klaveyeden nasıl yapılacağını sizlere belirtelim. 

İŞTE KLAVYEDE DOLAR SEMBOLÜ NEREDE, NASIL YAPILIR ? 

Klavyede DOLAR ( $ ) sembolü tüm standart klavyelerde üst tarafta yer alan rakam tuşlarından ” 4 TUŞU ” ‘nun üzerinde yer alır. Bu sembolü yazınızda ya da internet aramasında ya da sohbet penceresinde vs. nerede kullanmak istiyorsanız, kullanmak için; 2 tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor.

Kullanacağınız bu 2 tuş kombinasyonu ise şu şekilde;  klavyenizin sağ tarafında yer alan ”ALT” tuşu ile Dolar sembolünün yer aldığı ”4 Tuşu” olacaktır.

Dolar sembolünü oluşturmak için bu iki tuşa sırası ile basmanız gerekiyor. İlk olarak önce ”ALT” tuşuna basılı tutun ardından Dolar sembolüne yani dolar sembolünün yer aldığı ”4 Tuşu”na basın. Dolar sembolü yazmak istediğiniz yerde karşınıza çıkacaktır.

NOT: Günümüzde bir çok bilgisayarda sağ tarafta yer alan Alt tuşu, ”Alt Gr” olarak belirtilmektedir. Bu tuşun görevi klavyedeki sembollerin kullanımıdır. Diğer bilgisayarlarda yer alan sağ taraftaki ”ALT” tuşuyla tamamen aynı görevdedir. Bu tuş teknoloji dünyasında Alt Graph, Alt Graphic, Alt Car ve Right Alt olarak da bilinmektedir.

İPUCU !

Dilerseniz DOLAR sembolünü buradan ( $ )  sağ tık, kopyala seçenekleri ile kopyalayıp, kullanmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Üstteki pratik yol dururken bunu kullanmak gereksiz olabilir ama belki bilgisayarınızın ”Alt” tuşu arızalıdır. Bu sebepten böyle bir ihtiyaç duyabilirsiniz. Düşük bir olasılık olsa da olma ihtimali var. Bu ihtimal için bu seçeneği de sizler için bulunduruyoruz.

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )