Klavyede Cent ¢ İşareti Nasıl Yapılır ?

Klavyeden Cent (¢) işareti nasıl yazılır ? Klavyeden Cent ¢ sembolü nasıl yapılır ? Klavyede Cent ¢ para biriminin işaretinin kısayol tuşu nedir ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden Cent (¢) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Günlük hayatta en çok kullanılan ve en çok ihtiyaç duyulan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu klavyeler üzerinde bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde yer alan işaret ve sembolleri tek bir tuş ile ya da basit tuş kombinasyonları ile pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

İşaret ve sembollerden daha çok metin içeriklerinden kullanılmamasının imkansız olduğu noktalama işaretlerinin yer aldığı klavyelerde bunların yanı sıra bazı başka semboller de bulunmaktadır.

Bu sembol ve işaretlerden biri de para birimleri olmaktadır. Dünya üzerinde en yaygın olan para birimleri klavyelerden bazı tuş kombinasyonları ile basitçe oluşturulabilmektedir.

Örn;

  • Dolar ($) işareti :  Klavyeden Alt gr + 4 tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.
  • Euro (€) sembolü :  Klavyeden Alt gr + E tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.
  • Türk lirası (₺) sembolü :  Klavyeden Alt gr + T tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.

Bu yazımızın ana teması olan Cent işareti de klavyelerden belirli bir tuş kombinasyonu ile oluşturulabilmektedir.

Bir çok ülke para biriminde kullanılan Cent ifadesi, Paranın 100’de 1’ini ifade etmektedir.

Örneğin;  2 ¢ : 0,02 $ veya  2 ¢ :  € 0.5 şeklindedir.

Örn 2:  50 ¢ : 0,5 $   veya  2 ¢ :  € 0.5 şeklindedir.

Peki Cent ¢ işareti klavyeden nasıl oluşturulur? İşte detaylar.

KLAVYEDEN CENT ¢ İŞARETİ NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden Cent işaretini yapmak için uygulanan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

CENT ¢ İŞARETİ :  ALT + 0162

Klavyeden Cent ¢ işaretini oluşturmak için; klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solundaki ”ALT” tuşuna basılı tutun ve sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından 0-1-6-2 rakamlarına sırasıyla basın.

Bu tuş kombinasyonunun ardından Cent işareti metin içeriğinizde oluşacaktır. 

2.YÖNTEM : 

Dilerseniz bu işareti Windows’un ”KARAKTER EŞLEM” uygulaması üzerinden de bulabilirsiniz. Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmından aratarak açabilirsiniz.

Karakter eşlem uygulamasında Cent işaretini bulmak için; Unicode’a git kısmından ”00A2” kodunu aratabilirsiniz.

Ardından bulduğunuz işareti buradan seç kopyala yöntemi ile kopyalayabilir ve dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz.

YÖNTEM 3:  

Dilerseniz Cent ¢ işaretini kopyala-yapıştır metodu ile de dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken konumuz içerisinden Cent ” ¢  ” işaretini kopyalayın ve ilgili yere yapıştırın.

”Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden CENT ¢ işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.