iPhone’da WhatsApp Mavi Tik (Okundu Bilgisi) Nasıl Kapatılır?

iPhone’da WhatsApp mavi tik nasıl kapatılır? iPhone Whatsapp’ta okundu bilgisi nasıl kapatılır? Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ta okundu bilgisinin (mavi tik) nasıl kapatıldığını adım adım gösterdik. İşte detaylar..

Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kullanıcı sayısını her geçen gün daha da arttırmaya devam ediyor. Dünya üzerinde milyarlarca kullanıcıya sahip olan uygulama günümüzde neredeyse her iki akıllı telefonunun birinde yer alıyor.

Kullanıcılarına mesajlaşma, video ve sesli arama imkanı gibi bir çok imkan sunan WhatsApp bunların haricinde uygulamasında kullanıcılarına sunduğu bazı özellikler ile uygulamanın daha işlevsel olmasına ve kullanıcılar tarafından özelleştirilmesine imkan tanıyor.

Whatsapp’ın kullanıcılarına uygulamasında tanıdığı bu özelliklerden biri de bir gizlilik ayarı olan okundu bilgisi yani diğer adıyla mavi tik özelliğidir. Kullanıcılar uygulamada bu özelliği aktif ettiklerinde gönderilen mesajlar karşı taraf tarafından okunduğunda mesaj ya da mesajların sağ alt köşesinde bir mavi tik işareti beliriyor. Aynı şekilde yine bu özellik sayesinde size gönderilen herhangi bir mesajı okuduğunuzda karşı tarafta ilgili mesajı sizin okuduğunuzu bu işaret sayesinde öğrenebiliyor. Tabi bu imkanın karşılıklı olarak gerçekleşmesi için her iki kullanıcıda da okundu bilgisi ayarının aktif olması gerektiğini unutmamak gerekir.

WhatAapp’ın kullanıcılarına sunduğu bu özellik bir çok noktada işlevsel ve kullanıcıların hoşuna gidiyor ancak bazı kullanıcılar bu durumu kendilerince olan gizlilik sebeplerinden ötürü kullanmayı pek tercih etmiyor. Bu sebeple kullanıcılar mavi tik (okundu bilgisi) özelliğini uygulama da kapatmayı tercih ediyor.

Peki WhatsApp’ta mavi tik özelliği nasıl kapatılıyor ? Aşağıda sizlere iPhone cihazlarında WhatsApp uygulamasında mavi tik yani okundu bilgisi özelliğinin nasıl kapatıldığını adım adım gösterdik. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak iPhone cihazınızda WhatsApp mavi tik özelliğini kapatabilirsiniz. 

WhatsApp Mavi Tik Kapatma: 

iPhone cihazınızda WhatsApp uygulamasında mavi tik (okundu bilgisini) kapatmak için; 

1- İlk olarak cihazınızda WhatsApp uygulamasını açın.

2- Whatsapp uygulamasında ”Ayarlar” kısmına gidin.

3- Ayarlar sayfasında ”Hesap” seçeneğine dokunun.

4- Hesap ayarları sayfasından ”Gizlilik” seçeneğine gidin.

5- Okundu bilgisini (Mavi tik) kapatmak için; gizlilik ayarları sayfasında yer alan aktif olan ”Okundu Bilgisi” butonuna dokunun ve ilgili özelliği kapatın.

NOT: İlgili buton yeşil görünümdeyken ilgili özellik aktif, gri görünümdeyken ise ilgili özellik kapalı durumdadır. 

İşlem bu kadar basit. Artık WhatsApp’ta size gelen mesajları okusanız dahi karşı tarafa okundu bilgisi (mavi tik) iletilmeyecektir. Ancak aynı şekilde sizde herhangi birine gönderdiğiniz mesajın okunup okunmadığına dair herhangi bir bilgi alamayacaksınız. 

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone’da WhatsApp uygulamasında mavi tik olarak adlandırılan okundu bilgisinin nasıl kapatıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.