Bizimle iletişime geçin


HABERLER

iPhone’da Üslü Sayı Nasıl Yazılır ?

iPhone’da üslü sayı nasıl yazılır ? iPhone klavyeden üslü sayı nasıl yapılır ? iPhone’da üslü sayı yazılıyor mu ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da üslü sayıların nasıl yazılabileceğini gösterdik. İşte detaylar..

Eğitim dönemlerinde oldukça sık karşımıza çıkan üslü sayıları, günlük hayatta da bazı birimleri ifade etmek için oldukça sık kullanıyoruz. Daha çok matematiksel işlemlerde ve ifadelerde kullanılan üslü sayıları bilgisayarlarımızda klavye üzerinden pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak bu işlem ne yazık ki her zaman yanımızda bulunan akıllı telefonlarda bu kadar kolay yapılamıyor. Günümüz dünyasında binlerce sembol ve işaret bulunmaktadır. Bunların hepsinide bilgisayar olsun telefon olsun elektronik cihazlarda yer almasının ve bunlarda belirli kombinasyonlar ile oluşturulması elbette mümkün değil.

Bu sebeple bu ve benzeri bazı işaretleri oluşturmak için gerek bilgisayarlarda olsun gerekse akıllı telefonlarımızda olsun farklı yöntemleri uygulamamız gerekiyor.

Her ne kadar konu başlığımız olan üslü sayılar bilgisayar klavyelerinden belirli kombinasyonlar ile pratik bir şekilde oluşturulsa da ne yazık ki akıllı telefonlarımızdan bu sayıları pratik bir şekilde oluşturamıyoruz.

Akıllı telefonlarda (iPhone dahil) üslü sayılar ne yazık ki klavyelerde yer almıyor. Ancak bu sayıların klavyelerimizde yer almaması bu sayıları herhangi bir not metninde ya da yazı yazdığımız herhangi bir uygulama veya içerikte kullanamayacağımız anlamına gelmiyor.

Dilersek üslü sayıları mobil cihazlarımızda bazı yollar ile oluşturabiliyor ve bunları metinlerimizde kullanabiliyoruz.

Peki iPhone’da ve akıllı telefonlarda üslü sayılar nasıl oluşturuluyor ? iPhone’da üslü sayı nasıl yazılır ? İşte sorunuzun cevabı burada. Aşağıda sizlere iPhone ve diğer akıllı telefonlarda metin içeriklerine nasıl üslü sayıları ekleyebileceğinizi gösterdik. 

iPhone’da Üslü Sayı Yazma :

iPhone ve diğer akıllı telefonlarda üslü sayıları ne yazık ki klavyemiz üzerinden oluşturamıyoruz. Ancak üslü sayıları akıllı telefonlarımızda herhangi bir metin içeriğine bir yöntem ile ekleyebiliyoruz. Bahsettiğimiz bu yöntem kopyala yapıştır yöntemdir.

Üslü sayıları akıllı telefonunuzda herhangi bir metin içeriğine kopyala yapıştır metodu ile ekleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken üslü sayıları buradaki yazımızdan kopyalamak ve ilgili metin içeriklerinize yapıştırmak.

Oldukça basit olan ama aslında bir o kadar da saçma olan bu yöntem ile üslü sayıları akıllı telefonunuzda metin içeriklerinizde oluşturabilirsiniz. Ne yazık ki bu sayıları oluşturmanız için normal şartlarda başka bir yöntem bulunmuyor.

Üslü Sayıları sayıları aşağıdan kopyalayabilirsiniz.

ÜSLÜ SAYILAR :  

”  ¹   ²   ³    ⁴   ⁵   ⁶   ⁷   ⁸   ⁹  ⁰  ”

Üslü sayılardan kullanmak istediğinizi kopyalayın ve ilgili terimin hemen yanına yapıştırın.

Örneğin,  1 üssü 2 demek için; metin içeriğinizde 1 yazın ve üssü 1 işaretini bunun tam yanına yapıştırın.

Metrekare, metreküp gibi terimleri oluşturmak için; yine metin içeriğinizde m harfini yazın ve üssü 2 ya da üssü 3 işaretlerini hemen yanına yapıştırın.

Dilerseniz buradan tüm üssü sayılara ve bazı matematiksel ifadelere de erişebilirsiniz. Bu ifadeleri kopyalayın ve ilgili metninize yapıştırın.

Tüm üslü sayılar ve ifadeler : 

m²   m³  km²  km³   mm²   mm³  cm²   cm³

2²   3²   4²   5²  6²   7²   2³  3³   4³.  5³  6 ³  7³  (…)

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere iPhone’da üslü sayıların nasıl yapılabileceğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

HABERLER

Çinli Arama Motorları, Kripto Para Borsalarını Engelledi !

Çinli arama motorları, kripto para borsalarını engelledi. Çin merkezli Baidu ve Sogou gibi popüler arama motorları; Binance, Huobi ve OKEx gibi kripto para borsalarını arama sonuçlarında göstermiyor. İşte detaylar…

Çinli arama motorları, kripto para borsalarını engelledi. Çin merkezli Baidu ve Sogou gibi popüler arama motorları; Binance, Huobi ve OKEx gibi kripto para borsalarını arama sonuçlarında göstermiyor. İşte detaylar…

Son zamanlarda tüm dünyada geleceğin parası olarak tanımlanan kripto paralar gündemden düşmek bilmiyor. Son aylarda bir çok devlet kripto paralar hakkında düzenlemeler yapmaya ve kripto paralar için yeni kararlar ve yaptırımlar almaya başladı.

Bu konuda en çok dikkatleri üzerine çeken ve almış olduğu kararlarla da oldukça konuşulacak hamleler daha çok Çin üzerinden geliyor. Çin devleti ve Çindeki bazı özel kurum veya kuruluşlar kripto paralar ile ilgili değişik kararlar almaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde de yine kripto paralar ile ilgili değişik bir durum yine Çin’den geldi.

Çinli bir kaç arama motoru, Kripto paraları arama sonuçlarından tamamen kaldırarak bu arama sonuçlarını arama motorlarında engellemiş oldu.

İlgili arama motolarında yapılan aramalarda Binance, Huobi ve OKEx gibi popüler kripto para borsaları ile ilgili arama yapıldığında karşımıza hiç bir sonuç çıkmıyor.

İlgili kripto para borsalarının adının geçtiği hiç bir sonuç kullanıcılara sunulmuyor.

Yaşan bu durum kripto para topluluğunca, Çin’de kripto paralara dair yeni bir yasağın yeniden gelme olasılığını düşündürmüş gözüküyor.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız. 

Okumaya Devam Edin

HABERLER

Apple AirTag için Android Uygulaması Geliyor !

Apple’ın takip cihazı AirTag, artık tüm telefonlardan kullanılabilecek. Apple’ın yeni ürünü olan AirTag, yakında gelecek olan Android uygulaması ile birlikte Android cihazlar üzerinden de takip edilebilecek. Apple’ın hala geliştirmekte olduğu uygulama çok yakında tüm kullanıcılara sunulacak. İşte detaylar…

Apple’ın takip cihazı AirTag, artık tüm telefonlardan kullanılabilecek. Apple’ın yeni ürünü olan AirTag, yakında gelecek olan Android uygulaması ile birlikte Android cihazlar üzerinden de takip edilebilecek. Apple’ın hala geliştirmekte olduğu uygulama çok yakında tüm kullanıcılara sunulacak. İşte detaylar…

Apple 20 Nisan 2021 tarihinde yapmış olduğu ”Spring Loaded” isimli etkinlikte bir çok yeni ürününü teknoloji dünyasına tanıtmıştı. Apple yapmış olduğu bu etkinlikte dikkatleri üzerine çeken ürünlerinden biri de takip cihazı AirTag olmuştu. Kaybolan eşyaları bulmamıza yarayan takip cihazı, tüm dünyada satışa sunulmuştu.

Sadece Apple cihazları ile kullanılabilen daha doğrusu takip edilebilen Airtag’ı bir çok Apple kullanıcısı satışa sunulmasının ardından hemen satın alındı. Oluşan talep sonucunda Apple bu ürün ile ilgili farklı bir karara vardı.

Apple’ın takip cihazı olarak da adlandırılan AirTag’a çok yakın bir zaman sonra tam anlamıyla Android desteği gelecek. Böylelikle AirTag’ın yerleştirildiği eşyalar harita üzerinden Android cihazlar üzerinden de takip edilebilecek.

AirTag Android Cihazlarda da Kullanılabiliyor !

Hali hazırda Apple’ın takip cihazı AirTag’ta  NFC desteği bulunuyor. Böylelikle, AirTag cihazı bulunan bir eşyanız kaybolduğunda, eşyayı bulan kişi telefonunu AirTag’e yaklaştırdığında sahibinin bilgileri ekranda yer alıyor.

Android cihazınızda NFC desteği varsa, kayıp AirTag aparatına dokunarak sahibinin bilgilerinin olduğu ilgili siteye erişebiliyorsunuz. Ancak şu an itibariyle AirTag yerleştirilen eşyalar, harita üzerinden sadece iPhone cihazları üzerinden takip edilebiliyor.

Gelecek olan uygulama ile birlikte artık Android cihazlar üzerinden de takip yapılabilecek.

AirTag Nasıl Çalışıyor ?

AirTag, Apple’ın yazılımları ve hizmetleri ile birlikte çalışıyor. Apple, bu cihazı kullanıcılara Apple işletim sistemlerinde yer alan ”Find MY” uygulaması ile izleme imkanı sunuyor.

Kullanıcılar bu cihazı özellikle kaybolması sorun teşkil edebilecek olan cüzdan, çanta ve anahtarlık gibi eşyalar üzerine entegre edilebiliyor ve bunların nerede olduğunu cihazları aracılığıyla takip edilebiliyor. Bu teknoloji tercihinize göre ilgili cihazın yer aldığı eşya sizden uzaklaştığında ya da kaybolduğunda sizi bildirimle uyarıyor.

AirTag; yerleşik bir hoparlör, ivmeölçer, Bluetooth LE ve kullanıcı tarafından değiştirilebilen bir pil içeriyor. AirTag bataryasının bir yıla kadar ömrü olduğunu ve NFC özelliğini de desteklediğini belirtiliyor.

AirTag’ın Türkiye Fiyatı Nedir ?

Apple’ın yeni takip cihazı AirTag’ın ülkemizde geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Apple AirTag’ın ülkemizdeki fiyatı; tek AirTag için 299 TL, 4’lü AirTag paketi için 999 TL olarak belirlendi.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

Okumaya Devam Edin

HABERLER

Mayıs Ayında En Çok İndirilen Playstation Oyunları Belli Oldu !

Playstation severlerin Mayıs ayında en çok indirdiği oyunlar belli oldu. Playstation 4 ve Playstation 5 kullanıcılarının bu ay içerisinde en çok tercih ettiği oyunlar Sony tarafından açıklandı. Listenin ilk sırasında yer alan oyun ise şaşırtmadı. İşte detaylar… 

Playstation severlerin Mayıs ayında en çok indirdiği oyunlar belli oldu. Playstation 4 ve Playstation 5 kullanıcılarının bu ay içerisinde en çok tercih ettiği oyunlar Sony tarafından açıklandı. Listenin ilk sırasında yer alan oyun ise şaşırtmadı. İşte detaylar… 

Sony’nin oyun marketi PS Store’da Mayıs ayında hareketli anlar yaşandı. Sony PlayStation 4 ve Playstation 5 konsollarına sahip oyun severler Mayıs ayında bir çok oyunu cihazlarına indirdi. Özellikle Sony’nin geçtiğimiz senenin sonunda piyasaya sürmüş olduğu yeni oyun konsolu Playstation 5 ile birlikte yeni oyunlar ardı ardına piyasaya sunuldu ve sektör oldukça hareketli bir hal aldı. Bu hareketlilik pandeminin de etkisiyle birlikte 2021 yılının Mayıs ayında da devam etti. 

Mayıs ayında oyun severler bir çok oyunu satın alarak cihazlarına indirdi.  Mayıs ayının son bulmasıyla birlikte de oyun severlerin bu ay içerisinde en çok indirdikleri oyunlar da belli olmuş oldu. Bizde Mayıs ayında Playstation 4 ve Playstation 5 kullanıcılarının en çok indirdiği oyunları sizler için listeledik. 

İşte oyun severlerin Mayıs ayında en çok indirdiği oyunlar listesi… 

Mayıs Ayında En Çok İndirilen Oyunlar (PS5) : 

 • Resident Evil Village
 • FIFA 21
 • Returnal
 • Subnautica: Below Zero
 • It Takes Two
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Hood: Outlaws & Legends
 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Call of Duty: Black Ops Cold War
 • NBA 2K21 Next Generation

Mayıs Ayında En Çok İndirilen Oyunlar (PS4) : 

 • Resident Evil Village
 • Minecraft
 • Rust Console Edition
 • Grand Theft Auto V
 • NBA 2K21
 • Mass Effect Legendary Edition
 • FIFA 21
 • The Crew 2
 • Biomutant
 • Subnautica: Below Zero

Mayıs ayının çok indirilen oyunu :  ‘’Resident Evil Village’’

Mayıs ayında hem Playstation 4 hem de Playstation 5 kullanıcılarının en çok indirdiği oyun ‘’Resident Evil Village’’ oyunu oldu. 

Yakın bir zaman önce, 7 Mayıs 2021 tarihinde Playsation platformu içinde yayınlanmış olan Resident Evil serisinin merakla beklenen yeni oyunu Resident Evil Village, Mayıs ayının rekortmeni oldu. 

Oyun bir çok Playstation kullanıcısı tarafından indirildi. 

Oldukça beğenilen ve oyunseverler tarafından keyifle oynanan oyun, PS Store’da 499 TL fiyat etiketine sahip. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız. 

Okumaya Devam Edin

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com