iPhone’da Üslü Sayı Nasıl Yazılır ?

iPhone’da üslü sayı nasıl yazılır ? iPhone klavyeden üslü sayı nasıl yapılır ? iPhone’da üslü sayı yazılıyor mu ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da üslü sayıların nasıl yazılabileceğini gösterdik. İşte detaylar..

Eğitim dönemlerinde oldukça sık karşımıza çıkan üslü sayıları, günlük hayatta da bazı birimleri ifade etmek için oldukça sık kullanıyoruz. Daha çok matematiksel işlemlerde ve ifadelerde kullanılan üslü sayıları bilgisayarlarımızda klavye üzerinden pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak bu işlem ne yazık ki her zaman yanımızda bulunan akıllı telefonlarda bu kadar kolay yapılamıyor. Günümüz dünyasında binlerce sembol ve işaret bulunmaktadır. Bunların hepsinide bilgisayar olsun telefon olsun elektronik cihazlarda yer almasının ve bunlarda belirli kombinasyonlar ile oluşturulması elbette mümkün değil.

Bu sebeple bu ve benzeri bazı işaretleri oluşturmak için gerek bilgisayarlarda olsun gerekse akıllı telefonlarımızda olsun farklı yöntemleri uygulamamız gerekiyor.

Her ne kadar konu başlığımız olan üslü sayılar bilgisayar klavyelerinden belirli kombinasyonlar ile pratik bir şekilde oluşturulsa da ne yazık ki akıllı telefonlarımızdan bu sayıları pratik bir şekilde oluşturamıyoruz.

Akıllı telefonlarda (iPhone dahil) üslü sayılar ne yazık ki klavyelerde yer almıyor. Ancak bu sayıların klavyelerimizde yer almaması bu sayıları herhangi bir not metninde ya da yazı yazdığımız herhangi bir uygulama veya içerikte kullanamayacağımız anlamına gelmiyor.

Dilersek üslü sayıları mobil cihazlarımızda bazı yollar ile oluşturabiliyor ve bunları metinlerimizde kullanabiliyoruz.

Peki iPhone’da ve akıllı telefonlarda üslü sayılar nasıl oluşturuluyor ? iPhone’da üslü sayı nasıl yazılır ? İşte sorunuzun cevabı burada. Aşağıda sizlere iPhone ve diğer akıllı telefonlarda metin içeriklerine nasıl üslü sayıları ekleyebileceğinizi gösterdik. 

iPhone’da Üslü Sayı Yazma :

iPhone ve diğer akıllı telefonlarda üslü sayıları ne yazık ki klavyemiz üzerinden oluşturamıyoruz. Ancak üslü sayıları akıllı telefonlarımızda herhangi bir metin içeriğine bir yöntem ile ekleyebiliyoruz. Bahsettiğimiz bu yöntem kopyala yapıştır yöntemdir.

Üslü sayıları akıllı telefonunuzda herhangi bir metin içeriğine kopyala yapıştır metodu ile ekleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken üslü sayıları buradaki yazımızdan kopyalamak ve ilgili metin içeriklerinize yapıştırmak.

Oldukça basit olan ama aslında bir o kadar da saçma olan bu yöntem ile üslü sayıları akıllı telefonunuzda metin içeriklerinizde oluşturabilirsiniz. Ne yazık ki bu sayıları oluşturmanız için normal şartlarda başka bir yöntem bulunmuyor.

Üslü Sayıları sayıları aşağıdan kopyalayabilirsiniz.

ÜSLÜ SAYILAR :  

”  ¹   ²   ³    ⁴   ⁵   ⁶   ⁷   ⁸   ⁹  ⁰  ”

Üslü sayılardan kullanmak istediğinizi kopyalayın ve ilgili terimin hemen yanına yapıştırın.

Örneğin,  1 üssü 2 demek için; metin içeriğinizde 1 yazın ve üssü 1 işaretini bunun tam yanına yapıştırın.

Metrekare, metreküp gibi terimleri oluşturmak için; yine metin içeriğinizde m harfini yazın ve üssü 2 ya da üssü 3 işaretlerini hemen yanına yapıştırın.

Dilerseniz buradan tüm üssü sayılara ve bazı matematiksel ifadelere de erişebilirsiniz. Bu ifadeleri kopyalayın ve ilgili metninize yapıştırın.

Tüm üslü sayılar ve ifadeler : 

m²   m³  km²  km³   mm²   mm³  cm²   cm³

2²   3²   4²   5²  6²   7²   2³  3³   4³.  5³  6 ³  7³  (…)

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere iPhone’da üslü sayıların nasıl yapılabileceğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.