Bilgisayar IP Adresine Nasıl Bakılır ? | IP Adresi Öğrenme

Bilgisayar ip adresine nasıl, nereden bakılır ? Bilgisayar IP adresi nereden öğrenilir ? IP adresine nasıl bakılır? Bu yazımızda sizlere Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda IP adresine nasıl bakılacağını anlattık. İşte detaylar.. 

Her bilgisayarın internet üzerinde bir internet protokolü vardır. İnternet Protokolü kısaca IP olarak adlandırılır. IP kısatmasının doğru açılımı ise İngilizce’de ‘Internet Protocol’ şeklindedir.

IP adresi, noktalar ile ayrılan 4 farklı rakamdan oluşan, bir bilgisayarın internet üzerindeki kimliğidir.

Günlük yaşantı da ihtiyaç duyulan bir bilgi değildir. Ancak gerekli durumlarda (bilgisayarlar arası bağlantılar vs..) ihtiyaç duyulabilir. Öğrenilmesi de kullanıcılar tarafından oldukça basittir.

Sizde bilgisayarınızın IP adresinin hemen basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda aşağıda Windows işletim sisteminde IP adresinin nasıl ve en pratik şekilde öğrenilebileceğini anlattık. Aşağıdaki adımları uygulayarak IP adresinizi hemen, basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şimdi hep birlikte IP adresinin nereden, nasıl bakılacağına aşağıdan bakalım.

Windows işletim sisteminde IP adresi öğrenme :

Bilgisayarınızın IP adresini Windows komut sistemini kullanarak basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. IP adresinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız.

1- İlk olarak Windows Komut İstemi’ni açın. Komut istemini çalıştırmak için; Win + R tuşlarına basın.

*Klavyenizde sol alt tarafta yer alan Windows simgesine basılı iken harf tuşlarından R tuşuna basın.

2- Ardından karşınıza çıkan çalıştır penceresine ”cmd” yazın ve ”tamam” butonuna tıklayın.

Bu adımların ardından karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi komut istemi penceresi açılacaktır.

3- Bu kısımda “ipconfig” aracını çalıştırın. Ipconfig aracını çalıştırmak için;  ” ipconfig ” yazın ve enter tuşuna basın.

Bu komutta ağ bağlantısı bilgileri görüntülenir. Ekrandaki listede bilgisayarındaki tüm ağ bağlantıları görüntülenecektir. Burada aktif bağlantınızın yanında IP adresiniz görüntülenecektir. Sayfadaki listeden bunu bulun.

* IPv4 Address (IPv4 Adresi) kısmı, bilgisayarın IP adresini gösterir.

Bu kadar basit. 

NOT: Dilerseniz bilgisayarınızın IP adresini Windows 10 işletim sisteminde aşağıdaki adımlar yoluyla da görüntüleyebilirsiniz. 

İlk olarak bilgisayarınızın sağ alt tarafında yer alan bağlantılar kısmına tıklayın. Bağlı olduğunuz ağın hemen altında yer alan ”özellikler” seçeneğine tıklayın. Ardından karşınıza bağlı olduğunuz ağın özellikleri ve IP adresi sayfanın sonunda görüntülenecektir. 

”Bu yazımızda sizlere Windows’ta IP adresine nereden, nasıl bakıldığını resimli olarak anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.