Xbox Series X Oyun Konsolunun Özellikleri Belli Oldu !

Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Series X’in özellikleri belli oldu. Microsoft, oyun seveler tarafından merakla beklenen yeni oyun konsolu Xbox Series X’in bütün teknik özelliklerini duyurdu.

Oyun severler tarafından sabırsızlıkla beklenen Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Series X’in tüm özellikleri belli oldu. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen ”The Game Award” etkinliğinde yeni oyun konsolunu oyun severlere tanıtan Microsoft, yeni oyun konsolunun tüm özelliklerini ise bugün açıkladı.

Geçtiğimiz ay yapmış olduğu tanıtımda yeni oyun konsolunun ismini açıklayan ve konsolun tanıtımını yapan Microsoft, yapmış olduğu tanıtım da yeni oyun konsolunun özelliklerinden biraz bahsetmişti.

Yeni oyun konsolunu merakla bekleyen oyun severlerin bu heyecanını bir nebze hafifleten Microsoft, konsolun tüm özelliklerini de bugün açıkladı.

Xbox Series X’in tüm özelliklerini açıklayan Microsoft’un ilerleyen günlerde konsolun çıkış tarihi ile kullanıcılara sunulacak fiyat etiketini de açıklaması bekleniyor.

XBOX SERIES X ÖZELLİKLERİ

Oyun konusunda her dönem olduğu gibi bu dönemde Sony ile rekabet içerisinde Microsoft dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Özellikle dikey bir kasa tasarımı ile bir hayli göz dolduran Microsoft’un oyun konsolu, AMD’nin 8 çekirdekli ve 3.8GHz hızında çalışan Zen 2 işlemcisine sahip.

Grafik yönünden konsola baktığımızda ise yine AMD’nin özel olarak ürettiği RNDA 2 grafik kartını görüyoruz.

Xbox Series X’te 16 GB RAM kapasitesi ile kullanıcılarla buluşacak. 16 GB Ram kapasitesinin 10 GB’lık kısmı hızlı GPU performansı için, 3.5 GB’lık kısmı standart bellek için ve 2.5 GB’lık kısmı ise işletim sistemi için kullanılacak.

Seagate’in 1 TB NVME SSD depolama birimi bulunan cihaz, 1 TB genişletilebilir hafıza desteğini de kullanıcılara sunacak.

Ayrıca 4KM 60FPS oyunları da destekleyecek olan konsol, aynı zamanda ışın izleme teknolojisini de destekliyor.

Aşağıdaki tablodan Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Series X’in tüm özelliklerine göz atabilirsiniz.

Xbox Series X Oyun Konsolunun Tüm Özellikleri : 

İşlemci 8x Zen 2 çekirdek ve 3.8GHz çekirdek hızı
Grafik birimi 12 TFLOP, 52 CU 1.825GHz, özel RDNA 2
Kalıp boyutu 360.45mm2
İşlemci teknolojisi 7nm Enhanced
Ram 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus
Ram Bant Genişliği 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
Dahili Depolama 1 TB Custom NVME SSD
I/O Çıkışı 2.4 GB/s (Raw) / 4.8 GB/s
Genişletilebilir Depolama  USB 3.2 External HDD desteği
Genişletilebilir hafıza 1 TB Expansion Card
Optik sürücü 4K UHD Blu-Ray Sürücü
Performans  4K @ 60 FPS / 120 FPS’e kadar

Xbox Series X Ne Zaman Satışa Sunulacak ? 

Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Series X’in çıkış tarihi net olarak firma yetkilileri tarafından henüz açıklanmadı. Konsolun 2020 yılında oyun severler ile buluşacağı bilgisi daha önce verilmişti. Ancak dünya üzerinde yaşanan son gelişmelerden ötürü bu tarihin ertelenebileceği de gündemde. İlerleyen günlerde cihazın kesin çıkış tarihi Microsoft yetkilileri tarafından resmi olarak açıklanacak.

Xbox Series X Fiyatı Ne Olacak ? 

Microsoft’un yeni oyun konsolunun fiyatı resmi olarak henüz açıklanmış değil. Ancak Xbox Series X’in 499 Dolar gibi bir fiyatla pazarda yerini alacağı konuşuluyor. Plastation 5’in de bu gibi bir fiyat etiketiyle raflarda yerini alması beklenirken bu rakamın Microsoft’un yeni oyun konsolu içinde geçerli olması yüksek ihtimal.

Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Series X’in ülkemizdeki fiyatı ise; dalgalı olan döviz kuru ve üzerine eklenecek vergiler ile 7000 TL gibi bir rakama yakın olması olası.

İlerleyen zamanlarda konsolun ülkemiz dahil tüm dünyadaki satış fiyatı yapılacak olan resmi açıklama ile birlikte kesinlik kazanacaktır.

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.