iPhone Yazı Boyutu Küçültme / Büyütme Nasıl Yapılır ?

iPhone’da yazı boyutu nasıl değiştirilir ? iPhone’da yazı boyutu nasıl küçültülür ? iPhone’da yazı boyutu nasıl büyütülür ? iPhone’da font puntosu nasıl değiştirilir? Bu yazımızda sizlere iPhone’da yazı boyutu değiştirme işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

iPhone kullanıcıları cihazlarında iOS işletim sisteminin sağladığı bir çok özellikten pratik bir şekilde yararlanabiliyor. Apple iOS işletim sisteminde kullanıcılara birbirinden farklı, işlevsel bir çok özellik sunuyor. Kullanıcılar bu özellikleri kendi tercihleri doğrultusunda diledikleri an değiştirebiliyor.

Kullanıcıların kendi tercihleri doğrultusunda değiştirebildiği ve değiştirmek istediği özelliklerin başına ise cihazların teması ve görünümü geliyor.

Kullanıcılar daha çok kendi zevklerine göre cihazlarının görünüşü ayarlamayı tercih ediyor. Bu noktada kullanıcıların en çok değiştirdiği şeyler genellikle arka plan görüntüsü, tema görünümü (açık veya koyu) , metin ve simge boyutu oluyor.

Metin ve simge boyutunu bir çok kullanıcı genellikle göz zevkine göre ayarlamayı tercih etse de aslına bakarsak bu özellik bizlere bir çok noktada kolaylık sağlıyor. Özellikle göz rahatsızlığından ötürü ufak metinleri okumakta zorlananlar bu özellik sayesinde metinleri daha büyük hale getirerek kendilerine okuma kolaylığı sağlayabiliyor.

Ayrıca cihazlarında bir ekran içeriğine daha çok içerik ve metin sığmasını sağlamak isteyen kullanıcılarda yine bu özellik sayesinde metin boyutlarını küçülterek bir ekran içine en fazla yazı ve içeriğin sığmasına olanak tanıyabiliyor.

Aslına bakarsak bir çok nokta bizlere kolaylık ve işlevsellik sağlayan bu özellik, cihazlar için olmazsa olmazlardan biri konumunda. Peki Apple’ın iPhone kullanıcılarına iOS işletim sisteminde sunduğu bu özelliği nereden, nasıl ayarlayabiliriz? Aşağıda sizler için bu sorunun cevabını hazırladık. Aşağıdaki adımları uygulayarak cihazınızın yazı boyutunu kendi tercihiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz.

iPhone’da Yazı Boyutu Değiştirme (Küçülme ve Büyütme) : 

iPhone cihazınızda yazı boyutunu (metin puntosunu) değiştirmek için;

1- İlk olarak cihazınızda ”AYARLAR” kısmına gidin.

2- Ayarlar kısmında karşınıza çıkan seçeneklerden ”Ekran ve Parlaklık” seçeneğine dokunun.

3- Ardından karşınıza çıkacak olan ekran ve parlaklık ayarlarının yapıldığı sayfada yer alan ‘‘Metin Puntosu’‘ seçeneğine gidin.

Daha sonra bu kısımda karşınıza metin boyutunu küçültüp büyütebileceğiniz bir kısım çıkacaktır.

4- Metin yazısını küçültüp büyütebileceğiniz bir sekme çıkacaktır. 7 seçenekten oluşan bu sekmedeki yuvarlak imgeci sola götürerek metin boyutunuzu küçültebilirsiniz. Sağa doğru çekerek ise yazı boyutunuzu büyütebilirsiniz.

Ayrıca metin boyutunu değiştirirken bunu ekrandan önizleme ile görebilir ve dilerseniz boyutu değiştirirken ana ekrana geçiş yaparak cihazınızın metin boyutunun görünümüne bakabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

NOT: Dilerseniz bu işlemi cihazınızın ayarlar kısmında yer alan ”Erişilebilirlik” kısmından da yapabilirsiniz. Ayrıca bu kısımda daha detaylı metin boyutlarına ve şekillerine de erişebilir, bunları değiştirebilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere iPhone’da yazı boyutu küçültme ve büyütme işlemlerinin nasıl yapıldığını resimli olarak gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.