Connect with us

HABERLER

iPhone Live Photo (Canlı Fotoğraf) Nasıl Çekilir / Açılır ?

iPhone’da Canlı Fotoğraf bir diğer söyleyiş ile hareketli resim nasıl çekilir ? iPhone kamerasının bir özelliği olan Live Photos özelliği nasıl açılır ? iPhone Live Photos (Canlı Fotoğraf) özelliği nasıl aktif hale getirilir ? Bu yazımızda sizlere iPhone’nun Live Photos özelliği ile nasıl canlı fotoğraflar çekebileceğinizi ve bu özelliğin nasıl aktif edileceğini anlattık. İşte iPHONE’da Live Photos özelliğini aktif edip, hareketli resim çekmenin yolu !

iPhone günümüzün en popüler akıllı telefonlarından biri konumunda bulunmaktadır. iPhone’nun üreticisi Apple, her yeni modeli ve yazılım güncellemesi ile kullanıcılarına daha farklı ve ilginç özellikler sunmaya devam ediyor.

Bu özelliklerden biri de yeni bir özellik olmamasına rağmen bazı iPhone kullanıcıları ve yeni iPhone sahibi kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen ‘Live Photo’ özelliğidir. Bu sebepten ötürü de bu özelliği merak eden ve aktif etmesini bilmeyen iPHONE kullanıcıları için bu özelliğin nasıl aktif hale getirileceğini ve kullanılacağını anlattık.

Bildiğiniz üzere Apple, iPHONE 6S ile birlikte kullanıcılarına sunmuş olduğu bu kamera özelliği, günümüzde iPhone 6S ve üzeri tüm iPHONE modellerinde kullanılabiliyor. Live Photos yani Canlı Fotoğraf özelliği olan bu kamera özelliği ile iPhone cihazınız ile hareketli resimler çekebiliyorsunuz.

PEKİ LIVE PHOTOS (CANLI FOTOĞRAF) TAM OLARAK NEDİR ?

Live Photo, Apple’ın iPhone kullanıcılarına sunmuş olduğu bir kamera özelliğidir. Live Photos özelliğini aktif ederek çekmiş olduğunuz Live Photo’lar, bir fotoğrafı çekmeden 1,5 saniye önce ve çektikten 1,5 saniye sonra neler olduğunu kaydediyor.

Aslında bu özellik 3 saniyelik bir videoyu çekmiş olduğunun fotoğrafın 1.5 öncesi ve sonrasındaki görüntüyü video olarak kaydediyor. Tabi çekilen video cihazınızda ayrı olarak kaydedilmiyor, bir bütünleşik şekilde kullanıcılara sunuluyor. Cihazınızın fotoğraflar albümünde resimlerinize bakarken çekmiş olduğunuz resimleri hareketli olarak görebiliyorsunuz.

Bu özellik kullanıcılarına ayrıca beğenmedikleri fotoğraflarda düzenleme yaparken ayrıca bir avantaj sağlıyor çünkü çekilen resmi düzenlerken bu 3 saniyelik süreçteki görüntüden bir anı yakalayarak o resmi o yakalamış yani seçmiş olduğunuz görüntü şeklinde kaydedebiliyorsunuz. Bu açıdan fotojenik olmayanlar ve resim çekinirken göz kırpma problemi yaşayanlar için bu özellik oldukça kullanışlı olabiliyor.

PEKİ LİVE PHOTOS NASIL ÇEKİLİR ? 

iPHONE cihazınız ile Live Photo çekmek için cihazınızın ayarlarında daha önce herhangi ayar değişikliği yapmadıysanız eğer; iPhone 6S ve üzeri modellerin tümünde tüm resim çekimleri özelliği kapatmadığını sürece hep Live Photo olarak çekilecektir.

Bunu anlamak içinde kamera uygulamanızda aşağıdaki resimdeki sağ taraftaki görüntüdeki gibi kamera uygulamanızda iken yukarıdaki gözüken Live Photos butonunun aktif konumda olduğuna bakmanız yeterli.

Özellik aktif değilse eğer; yukarıdaki resimdeki sol taraftaki görüntüde belirttiğimiz butona tıklayarak, özelliği aktif hale getirin. Bu işlemin ardından çekeceğiniz resim LİVE PHOTO olarak çekilecektir.

HER FOTOĞRAF ÇEKİMİ YAPARKEN BU TUŞA BASMAK İSTEMİYOR MUSUNUZ ? 

ÇEKTİĞİNİZ TÜM RESİMLERİN LİVE PHOTO (CANLI FOTOĞRAF) OLMASINI YA DA NORMAL FOTOĞRAF ÇEKİMİ Mİ OLSUN İSTİYORSUNUZ ? ÇÖZÜMÜ ÇOK BASİT. BUNUN İÇİN KAMERA AYARLARINDA UFAK BİR AYARLAMA YAPMANIZ GEREKİYOR.

PEKİ BU AYARLAMA NEDİR NASIL YAPILIR ? 

Apple kullanıcılarına bu özelliği her zaman aktif ya da kapalı konuma getirme olanağı tanıyor. Bu imkanı kullanabilmek için yapmanız gereken ufak bir ayarlama var.

Bu ayarlamayı yapmak için; ilk olarak cihazınızın ”Ayarlar” kısmına gidin. Ayarlar kısmında ”Kamera” seçeneğini seçin. Kamera ayarları sayfasında ”Ayarları Koru”  kısmına dokunun. Kameranın Ayarları koru sayfasında en altta göreceğiniz ”LİVE PHOTO” seçeneğinin yanındaki butona dokunarak aktif hale getirin.
(NOT: Buton yeşil görünümde iken aktif haldedir.) 

Bu özelliği aktif hale getirdikten sonra bundan sonra kameranızı açarak kamera çekim ekranında yukarıda yer alan Live Photos butonun özelliği tercihinize göre kapatın ya da açın. Bundan sonra kameranızı açtığınızda bu özellik en son nasıl bıraktıysanız (aktif ya da kapalı) o şekilde karşınıza çıkacaktır.

İşlem bu kadar basit. 

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )


HABERLER

Sony, PS Kullanıcılarına 9 Farklı Oyunu Ücretsiz Yaptı !

Sony, 9 adet Playstation oyununu ücretsiz yaptı. Sony, ”Play at Home” etklinliği kapsamında 9 farklı oyunu Playstation kullanıcıları için ücretsiz bir şekilde erişime açtı. İşte detaylar…

Sony, ”Play at Home” etklinliği kapsamında 9 farklı oyunu Playstation kullanıcıları için ücretsiz bir şekilde erişime açtı. Sony geçtiğimiz sene koronavirüs sebebiyle başlatmış olduğu ‘‘Play at Home’‘ etkinliğine devam ediyor.

Şirket, etkinlik kapasımında 9 farklı Playstation oyununu oyunseverler için ücretsiz bir şekilde sundu. Sony’nin ücretsiz bir şekilde erişime sunduğu oyunlar 1 ay boyunca ücretsiz bir şekilde indirilebilecek.

Şu an itibariyle ücretsiz bir şekilde Playstation Store’da erişime açılan oyunlar, 23 Nisan tarihine kadar indirilebilecek.

Sony’nin ücretsiz olarak sizler için sunduğu bu birbirinden eğlenceli oyunları 23 Nisan’a kadar kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

NOT: Oyunlar Türkiye saatine göre, 23 Nisan sabahı saat 06:00’da ücretsiz erişime kapatılacaktır. Bu tarihe kadar ilgili oyunları indirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ OLARAK SUNULAN PLAYSTATİON OYUNLARI : 

  • ABZU
  • Enter the Gungeon
  • Rez Infinite
  • Subnautica
  • The Witness
  • Astro Bot Rescue (PlayStation VR)
  • Moss (PlayStation VR)
  • Thumper (PlayStation VR)
  • Paper Beast (PlayStation VR)

NOT: Parantez içerisinde de belirttiğimiz üzere, ücretsiz olarak sunulan 4 farklı oyun PS VR kullanıcıları içindir. 

ÜCRETSİZ OYUNLARI HERKES İNDİREBİLECEK ! 

Ayrıca şunu da belirtelim; Şirket, ”Play at Home” etklinliği kapsamında Playstation kullanıcılarından ücretsiz oyunları indirebilmeleri için PS PLUS aboneliği talep etmiyor. Bildiğiniz üzere şirketin ücretsiz sunduğu oyunlar sadece PS Plus aboneliğine sahip olan kullanıcılar tarafından indirilebiliyordu. Bu şart, bu etkinlik kapsamında geçerli değil. Yani Sony’nin şu an ve bundan sonra bu etkinlik kapsamında sunacağı tüm oyunları PS Plus aboneliğiniz olsa ya da olmasa da ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

iPhone’daki Notları Bilgisayara Aktarma Nasıl Yapılır?

iPhone’da notlar uygulamasındaki notlar bilgisayara nasıl aktarılır? iPhone’da yer alan notlar bilgisayara nasıl gönderilir? iPhone’daki notlar PC’ye nasıl aktarılır ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da notlar uygulamasındaki notları bilgisayara aktarma işleminin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar…

iPhone kullanıcıları iOS işletim sistemine sahip cihazlarında yer alan Notlar uygulaması ile diledikleri an pratik bir şekilde not oluşturabiliyor.

Oldukça basit ve işlevsel olan notlar uygulaması ile kullanıcılar başka herhangi bir not uygulamasına ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde notlarını cihazlarında tutabiliyor.

İşlevsel ve güvenli bir not uygulaması olan Apple’ın notlar uygulaması tüm bunların yanı sıra bir çok özelliği de uygulaması içerisinde kullanıcılara sunuyor.

Apple’ın notlar uygulamasında kullanıcılarına sunduğu bu özelliklerden biri de uygulamada yer alan notları bilgisayara ya da farklı cihazlara gönderme işlemdir.

Apple Notlar uygulamasında bu işlemin pratik ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor. Bu işlem ile birlikte kullanıcılar notlar uygulamasındaki notlarını diledikleri zaman anında bilgisayarlarına gönderebiliyor.

Sizde oldukça basit bir şekilde uygulama içerisinde yapılabilen bu işlem ile uygulamada dilediğiniz notları dilediğiniz zaman bilgisayarınıza gönderebilirsiniz.

Peki iPhone’da notlar uygulamasında notları bilgisayara aktarma işlemi nereden, nasıl yapılıyor ? Aşağıda sizlere bu işlemin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde notlar uygulamasındaki dilediğiniz notları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

iPhone Notları Bilgisayara Aktarma:

iPhone’da notlar uygulamasındaki notlarınızı bilgisayara aktarmak için;

1- Cihazınızdan ”Notlar” uygulamasını açın.

2- Uygulamada bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz notu açın ve notun sağ üst köşesinde yer alan ”Yana yana 3 nokta” ikonunda dokunun.

3- Ardından ekranda belirecek olan alt pencereden ”AirDrop” seçeneğini veya ”Mail” seçeneğini seçin ve ardından notunuzu bilgisayarınıza aktarın.

NOT: iPhone cihazınızdan AirDrop ile anında MAC cihazlarına dosya, not vs. aktarabilirsiniz. Notunuzu MacOS işletim sistemine sahip bir bilgisayara aktarmak için ”AirDrop” seçeneğini seçin ve ardından gerekli adımları tamamlayın. 

NOT 2:  iPhone cihanızdan farklı bir yazılıma ihtiyaç duymadan ve kullanmadan Windows bilgisayara notlarınızı ”Mail” uygulaması ile gönderebilirsiniz. Notunuzu Windows bilgisayara aktarmak için ilgili kısımdan ”Mail” seçeneğine dokunun ve gerekli adımları tamamlayın. 

Ardından ilgili notu göndermiş olduğunuz e-posta adresinize Windows bilgisayarınızdan giriş yapın ve ilgili maildeki notunuzun yer aldığı eki bilgisayarınıza indirin.

Bu adımların sonunda bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz not veya notlarınız bilgisayarınıza aktarılmış olacaktır.

ALTERNATİF YÖNTEM: 

iCloud üzerinden notlarınızı bilgisayarınıza aktarabilirisiniz. 

iCloud hesabınızda yer alan notlarınızı hem MAC hem de Windows bilgisayarınıza anında aktarabilirsiniz.

Bunun için; ilk olarak bilgisayarınızdan iCloud.com üzerinden iCloud hesabınıza giriş yapın ve ardından iCloud hesabınızdan notlar kısmına gidin. Ardından buradan bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz not veya notlarınızı ‘dışa aktar’ özelliği ile bilgisayarınıza aktarın.

İşlem bu kadar basit.

NOT: Notları aktarmak için kullanabileceğiniz bazı 3.taraf uygulamalar yer almaktadır. Bu uygulamaları kullanmanız gizlilik ve güvenliğiniz için tehlike arz edebilir. Bu sebeple bu işlem için öncelikli tercihlerinizin yukarıda bahsettiğimiz 3 farklı yöntemden (AirDrop, Mail ve iCloud üzerinden -dışa aktarma) biri olmasına özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. 

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone ve iPad cihazlarında yer alan ”NOTLAR” uygulamasındaki notların nasıl bilgisayara aktarıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

PUBG Mobile, 1 Milyar Kez İndirilme Rekorunu Kırdı !

Oyun dünyasının popüler yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez indirilme barajı aştı. Rekor bir indirilme sayısına erişen PUBG Mobile, rekoru Twitter hesabından takipçilerine duyurdu. İşte detaylar…

Oyun dünyasının popüler yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez indirilme barajı aştı. Rekor bir indirilme sayısına erişen PUBG Mobile, rekoru Twitter hesabından takipçilerine duyurdu.

PUBG’nin mobil versiyonu olan PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez akıllı telefon ve tabletler için indirildi.

Dünyanın en popüler oyun yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu dikkatleri üzerine çeken bir rekora erişti. iOS ve Android platformlarından indirilebilen oyun tüm dünya çapında 1 milyar kez indirilmeyi geride bıraktı.

Bu başarı PUBG Mobile’ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım ile duyuruldu. Şirket, PUBG Mobile’ın resmi Twitter hesabından göndermiş olduğu Tweetler’de bu başarı için tüm oyunculara teşekkürlerini iletti ve yeni güncellemeler hakkında müjdeleri de oyunseverlere sundu.

Yapılan duyurularda yeni bir güncellemenin yakında oyunseverlere sunulacağı belirtildi. Ancak şirket bu konu hakkında net bir detay vermektende kaçındı. Yani yeni gelecek olan güncelleme hakkında henüz hiç bir net bir detay bulunmuyor.

Tek bilinenin ise güncelleme ile birlikte geçtiğimiz haftalarda duyurulan yeni gelecek oyunun bu yıl içinde (2021) oyunseverlerin beğenisine sunulacak olması.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınınız.  


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com