iPhone Klavye Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır ?

iPhone’da klavye otomatik düzelme özelliği nasıl kapatılır ? iPhone mesajlarda otomatik düzeltme nasıl kapatılır ? iPhone’da otomatik yazı düzeltme nasıl kapatılır ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da klavye otomatik düzeltme özelliğinin nasıl kapatıldığını resimli olarak anlattık. İşte detaylar..

Bu yazımızda sizlere her ne kadar yeni bir özellik olmasa da her ne kadar kimi kullanıcı için de kullanışlı olsa da bir çok kullanıcı için bir çile olan otomatik düzelme özelliğinden bahsedeceğiz ve bu özelliğin iPhone cihazlarında nasıl kapatıldığını sizlere resimli olarak anlatacağız.

Kısaca akıllı telefonlarda bulunan otomatik düzeltme özelliği, telefonumuzda yazı yazarken yazılan yanlış sözcüklerin otomatik olarak doğrusu ile değiştirmesidir. Cihazımızın klavyesinin özelliklerinden biri olan bu uygulama yazmış olduğumuz her hatalı sözcüğü otomatik olarak değiştirmektedir.

Her ne kadar duyunca kulağa hoş gelse de bu özellik ne yazık ki bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmemektedir. Bunun ise sadece tek bir sebebi bulunmamaktadır. Cihazların klavyesinin özelliği olan bu işlev aslına bakarsak tam olarak işlevini yerine getirmemektedir. Otomatik düzelrme kullanılırken yazılan bir çok kelime doğru ya da doğruya oldukça yakın olsa bile bazen hiç alakasız kelimeler ile değiştirilmektedir. Bunun güzel ya da kötü örneklerini görmüş ya da yaşamış olabilme ihtimaliniz çok yüksek.

Bunun yanı sıra bir çok telefon kullanıcısı eskiden kalma bir alışkanlık mıdır bilinmez, herhangi bir uygulamada herhangi bir kişile mesajlaşırken kelimelerin özellikle sesli harflerini yazmamaktadır. Örneğin; Merhaba yerine mrb ya da nasılsın yerine nbr vs. gibi. Bu durum bir çok kelime için geçerli. Günümüzde bir çok kişi bir çok kelimeyi yazarken çoğunlukla sesli harfleri yazmıyor. Bu durum da bu tarz uygulamaların çoğunlukla hatalı olarak düzeltme yapmasına sebep oluyor.

Bu alışkanlığın nereden insanlara bulaşmış olabileceğini sizde az çok tahmin ediyorsunuzdur. Eskiden bir kısa mesajın oldukça pahalı olduğu ve 2 kat mesaj ücreti ödememek için bir SMS’in 160 karakter sınırını geçmemek için insanların uğraş gösterdiği dönemlerden kalma bir alışkanlık olduğu muhtemel. 🙂

Konuyu fazla uzatmadan şimdi hep beraber bir çok kullanıcı için özellikle de her yeni telefon alan kullanıcıların ilk olarak ayarını değiştirmek istediği bu özelliğin nasıl kapatıldığına bakalım. 

İŞTE iPHONE’DA KLAVYE OTOMATİK DÜZELME KAPATMA !

1- İlk olarak iPhone cihazınızda ”AYARLAR” kısmına gidin.

2- Ardından ayarlar kısmındaki seçeneklerden ”GENEL” kısmına gidin.

3- Genel kısmındaki seçeneklerde yukarıdaki resimde yer alan sol taraftaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz ”KLAVYE” seçeneğine dokunun.

4- Klavye seçeneğini seçtikten sonra karşınıza klavyenin özellikleri çıkacaktır. Burada yukarıdaki resimde sağ taraftaki ekran görüntüsünde kırmızı kutucuk ile belirttiğimiz ”OTOMATİK DÜZELTME” seçeneğinin yanında yer alan butona dokunun ve otomatik düzeltme özelliğini kapatın.

*Klavyenin bu özelliği kapatıldığında ve kapalı durumdayken bu buton yeşil renkte değil beyaz renkte görünecektir.

İŞLEM BU KADAR BASİT.

Bu yazımızda sizlere iPhone’da klavye otomatik düzeltme özelliğinin nasıl kapatıldığını sizlere resimli olarak anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”YORUMLAR” kısmından dile getirebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.