Klavyede İki Nokta Üst Üste (:) Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyeden iki nokta üst üste işareti (:) nasıl yapılır ? Klavyede iki nokta üst üste (:) işareti nerede ? Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın klavyesinden iki nokta üst üste (:) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde çoğunluğu harf ve rakamlardan oluşmak üzere; onlarca işaret ve sembol de bulunmaktadır. Klavyelerden harf ve rakamlar tek bir tuş vasıtasıyla oluşturulmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bazı sembol ve işaretler de tek bir tuş vasıtasıyla oluşturulmaktadır.

Ancak klavyeler üzerinde onlarca işaret ve sembol bulunduğundan bunların hepsinin tek bir tuş vasıtasıyla oluşturulması ne yazık ki mümkün değildir. Klavyeler üzerinde bulunan bu işaret ve sembolleri oluşturmak için; 2’li tuş kombinasyonları yapmamız gerekmektedir.

Klavyelerden sembol ve işaretleri oluşturmak için genellikle yapılan tuş kombinasyonları; ‘Shift’ ve ‘Alt gr’ tuşlarından bir ile sembol ve işaretlerin yer aldığı tuşlar ile yapılan tuş kombinasyonları şeklindedir.

Klavyelerde sembol ve işaretlerin büyük bir çoğunluğu klavyelerde bulunan üst rakam tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra en çok kullanılan noktalama işaretleri daha pratik yerlerde bulunmaktadır.

Klavyelerde en çok kullanılan noktalama işaretleri tahmin ettiğiniz üzere ‘nokta’ (.) , virgül (,) noktalı virgül (;) , iki nokta üst üste (:) olmaktadır. Bu işaretlerden nokta ve virgül tek başına bir tuş ile oluşturulmaktadır. Noktalı virgül ve iki nokta üst üste işareti ise yine bu tuşlar ile ancak 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.

Konumuzun ana teması ‘iki nokta üst üste’ (:) işareti de yukarıda bahsettiğimiz gibi 2’li tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde oluşturulmaktadır. Şimdi hep birlikte aşağıdan bu işaretin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KLAVYEDE İKİ NOKTA ÜST ÜSTE (:) NASIL YAPILIR ?

Klavyede iki nokta üst üste işaretini oluşturmak için 2’li tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. İki nokta üst üste işaretini oluşturmak için kullanacağımız tuş kombinasyonu; ‘Shift’ tuşu ve ‘nokta’ tuşu ile yapılmaktadır.

Klavyeden iki nokta üst üste (:) işareti:  SHİFT + NOKTA (.) TUŞU  

Klavyenizden nokta tuşunun hemen yanında yer alan ”SHİFT” tuşuna basılı tutun ve ‘NOKTA (.)‘ tuşuna basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile iki nokta üst üste (:) işaretini basitçe oluşturabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden iki nokta üst üste (:) işaretinin nasıl yapıldığını anlattık. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.