İngilizce Renkler Konu Anlatımı [Yazılışı ve Örnek Cümleler]

İngilizce’de renkler nasıl yazılır ? İngilizce’de renkler neler ? İngilizce’de renkler konusu anlatımı ve örnek cümleler. Bu yazımızda sizlere İngilizce’de renkler konusunu anlattık. Aşağıdaki anlatımda İngilizce’de renkleri öğrenebilir ve renkler konusu ile ilgili örneklerle konuyu pekiştirebilirsiniz. İşte detaylar.. 

İngilizce’de dile giriş seviyesinin konularından biri de renkler konusudur. Renkler konusu, İngilizce’de en sevilen ve sevilmesinden de ötürü en kolay öğrenilen konulardan biridir. Renkler konusu tamamen ezbere dayalıdır. Bu konuda ilk olarak yapmanız gereken şey renklerin yazılışını öğrenmek olacaktır.

Aşağıda da sizlere tablolar halinde vereceğimiz İngilizce’de renkleri ezberleyerek konuya giriş yapabilirsiniz. İngilizce’de renkleri ezberledikten sonra bu renklerin okunuşlarını Google Translate ya da benzeri uygulamalar üzerinden sesli olarak okunuşlarını dinleyerek öğrenebilirsiniz.

İngilizce’de renkleri ezberledikten sonra konu içerisinde sizler için yer verdiğimiz bazı betimlemelere de göz atmanız da yarar var. İngilizce’de renkler konusunda öğrenilmesi gerekenlerden biri olup, oldukça da işinize yarayacaktır. Konunun sonunda ise sizlere konu ile ilgili bazı örnek cümlelere de yer verdik. Bu örnek cümlelere de göz atarak konuyu daha da pekiştirebilir ve konu ile ilgili bazı cümlelerin nasıl kurulduğunu da öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte ilk önce ezberlememiz gereken en popüler renklere bakalım. Ardından konu ile ilgili tüm detaylara hep birlikte değinelim. İşte İngilizce’de renkler konusu !

İNGİLİZCE’DE RENKLER :

Siyah Black
Beyaz White
Gri Grey
Mavi Blue
Yeşil Green
Kırmızı Red
Pembe Pink
Mor Purple
Truncu Orange
Sarı Yellow
Kahverengi Brown
Bordo Maroon
Lacivert Navy blue
Turkuaz Turquoise
Eflatun Violet
Bej Beige
Krem Cream
Gümüş Silver
Altın Gold

Yukarıdaki tablodan İngilizce’de renkleri ezberledik. Şimdi renklerin açık ve koyu şeklinde ifade edilişlerine bakalım..

Türkçe’mizde renklerin tonunu belirtmek için açık ve koyu ifadelerini kullanırız. Aynı durum İngilizce’de de geçerli. Türkçe’de örneğin, mavinin açık tonda olduğunu belirtmek için; Açık mavi ifadesini kullanırız. Bu ifade İngilizce’de de bulunmaktadır. İngilizce’de bunu ”Light Blue” şeklinde ifade ederiz.

Aynı şekilde bir rengin koyu olduğunu belirtmek içinde rengin başına koyu yani İngilizce’de Dark kelimesini kullanmaktayız. Örnek verecek olursak; Koyu yeşil, İngilizce’de Dark Green şeklinde belirtilmektedir.

Dark : Koyu  –  Light : Açık

NOT: İngilizce’de renklerin koyu ve açık tonlarda olduğunun yanı sıra rengin parlak bir renk olduğunu ifade etmek içinse; ”Bright” ifadesini kullanmaktayız. Örn. ”Bright green : Parlak yeşil”

Örnek Cümleler:

 • I have dark brown hair : Ben koyu kahverengi saçlara sahibim.
 • My father has a dark red car :  Babamın koyu kırmızı renkte bir arabası var.
 • My sister has bright yellow hair :  Kız kardeşim parlak sarı saçlara sahiptir.

Renklerin tonu İnglizce’de bu şekilde ifade edilmektedir. Renk tonlarından bahsetmişken hemen bunu da aşağıda belirtelim. Bildiğiniz üzere bir rengi oldukça çok andıran renklere örnek verecek olursak; kırmızımsı, mavimsi gibi ifadeler kullanmaktayız. Bu ifade şekli İngilizce’de de bulunmaktadır. Bunların İngilizce’deki ifade şekline ise aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz. 

Reddish Kırmızımsı
Blueish Mavimsi
Pinkish Pembemsi
Yellowish Sarımsı

Fark ettiyseniz bu ifade şekli için tüm renklerin sonuna hep -ish eki gelmiş bulunmaktadır. İngilizce’de renkler bu şekilde ifade edilirken, rengin sonuna -ish eki gelmektedir.

Örnek Cümleler: 

 • My father has a reddish car : Babamın kırmızımsı renkte bir arabası var.
 • My sister has a blackish bag :  Kız kardeşimin siyahımsı renkte bir çantası var.

İNGİLİZCE’DE RENKLER İLE İLGİLİ BİLMEMİZ GEREKENLER: 

 • İngilizce’de renk kelimesi İngiliz İngilizcesinde farklı Amerikan İngilizcesinde farklı şekilde kullanılmaktadır. Renk ifadesi İngiliz İngilizcesinde, ”Colour” şeklinde ifade edilirken, Amerikan İngilizcesinde ”Color” şeklinde ifade edilmektedir.
 • İngilizce’de birden fazla renk olunca bu ”Colourful” şeklinde ifade edilmektedir. Türkçe’mizdeki karşılığı ise renkli ya da rengarenk şeklindedir. Bu ifade birden fazla renklerin olduğu tanımlarda kullanılmaktadır.

İNGİLİZCE’DE RENKLER KONUSU İLE İLGİLİ BAZI SORU VE CÜMLELER:

 • What colour ? : Ne renk ?
 • What colour is it ?  :  Bu ne renk ?
  – It is black.  :  Siyahtır.
  – It is blue.  :  Mavidir.
 • + What colour is your bag ?  :  Çantan ne renk ?
  – My bag is black :  Benim çantam siyah.
 • + What colour is your phone ? :  Telefonun ne renk ?
  – My phone is red. :  Benim telefonum kırmızı.
 • + What colour is your car ?  :  Araban ne renk ?
  – My car is dark blue  :   Benim arabam koyu mavi.
 • + What colour is the sky?  :   Gökyüzünün rengi nedir?
  – It is blue.   :  Mavidir.
 • + What is coluor your hair ?  :   Saçın ne renk ?
  – My hair is light pink.   :   Saçımın rengi açık pembedir.
 • What colour is Turkish flag ?  :   Türk bayrağı ne renk ?
  – It is red and white.  :    Kırmızı ve beyazdır.
 • What colour is your cat ?  :  Kedin ne renk ?
  -My cat is yellow.   :   Kedim sarı.

”Bu yazımızda sizlere İngilizce’de renkler konusunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunları bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz. ”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.