Bizimle iletişime geçin


BİYOGRAFİ

Cillian Murphy Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli ? [Biyografi]

Cillian Murphy, İrlandalı aktör, şarkıcı, piyanist ve söz yazarıdır. 25 Mayıs 1976 (45 yaşında) tarihinde İrlanda’nın ‘Cork‘ şehrinin bir semti olan ‘Douglas’ semtinde dünyaya gelmiştir.

1.72 boyunda ve 70 kilo olan oyuncu, mavi göz rengine sahip ve ‘İkizler‘ burcudur.

Brendan Murphy (annesi) ve Brendan Murphy (babası) çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Cillian Murphy, bu evlilikten doğan 4 kardeşten en büyüğüdür. Cillian Murphy’nin Páidi adında bir erkek kardeşi ve Orla ve Şile adında iki kız kardeşi vardır.

Ailesi Roma Katoliği olan ünlü oyuncunun babası İrlanda Eğitim Bakanlığı çalışanı ve annesi ise Fransızca öğretmenidir.

Cillian Murphy’nin çocukluk yılları doğmuş olduğu semtin aksine Cork’un başka bir banliyösü olan Ballintemple’de geçmiştir. Murphy çocukluk yıllarında müzik dalına merak salmış ve on yaşında müzik çalmaya, şarkı bestelemeye başlamıştır.

Murhpy, ilk oyunculuk hayatına gitmiş olduğu Katolik okulu Presentation Brothers College’de başlamıştır. Burada İngilizce öğretmeni ve şair olan William Wall, Murphy’e oyunculuğunu sürdürmeye devam etmesi için teşviklerde bulunmuş ancak o yaşta Murphy müziğe daha fazla ilgi duyuyordu.

Murphy, erkek kardeşi Páidi ile birlikte, 20’li yaşlarının başında birkaç grubun parçasıydı, en dikkat çekeni ‘The Sons of Greengenes’ idi. Gruba 1996 yılında Acid Jazz Records tarafından beş albümlük bir rekor anlaşması teklif edildi ancak Páidi hala ortaokulda olduğu için kabul etmediler.

Ardından, Murphy, 1996 yılında avukat olmak için Cork üniversitesinin ‘Hukuk‘ fakültesine kaydoldu ama aklı hala müzikteydi. Oyuncu eğitim sürecinde çoğunlukla grubuyla meşguldü. Bu sebeple Murhpy’nin eğitimi zarar gördü ve ilk yıl sınavlarını geçemedi. Ardından hemen okulu bıraktı.

Cillian Murphy, iyi gitmeyen eğitim ve müzik kariyerlerinin hemen ardından kendini bulmak için yeni bir yol almaya karar verdi. Cillian Murphy, oyuncu olmak için çaba sarfetmeye başladı.

Cillian Murphy, ilk olarak 1997’de ‘Quando‘ adlı kısa bir filmde yer aldı. Oyuncu bu filmin ardından dikkatleri üzerine çekecek olan, ilk gerçek film deneyimini yaşayacağı ”28 Gün Sonra” adlı yapıma kadar bir çok filmde oynadı ve oyunculuk kariyerini pişirdi.

2001 yılında ‘‘Disco Pigs” drama filmindeki ”Darren‘ rolüyle ilk profesyonel oyuncu unvanına erişti.

2002 yılında ise ”28 Gün Sonra” adlı sinema filminde başrol oynadı ve oyuncu bu yapımdaki rolüyle büyük bir beğeni topladı. 5 milyon sterlin gibi bir bütçeyle çekilen bilim kurgu/korku filmi gişede 80 milyon dolardan fazla kazanmıştır.

Sonra, 2003 yılında kara komedi Intermission’da ”John” rolünü aldı.

2005 yılında aksiyon gerilim filmi “Red Eye”da ”Jackson Rippner” rolünü üstlendi.

2005 yılında “Pluto’da Kahvaltı” filmindeki performansıyla Cillian ayrıca bir müzikal veya komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi.

2006’da Ken Loach’ın Altın Palmiye ödüllü ‘Arpayı Sallayan Rüzgar’ filminde ‘‘Damien O’Donovan’‘’ı canlandırdı.

Oyuncunun sinema dünyasında yaptığı en önemli çıkış, İngiliz suç draması ‘Peaky Blinders’ (2013-*) yapımı olmuştur.

Murphy 2013’ten itibaren, Birinci Dünya Savaşı sonrası Birmingham’da bir suç çetesini konu alan BBC televizyon dizisi Peaky Blinders’ta ”Tommy Shelby” adlı başrolü oynadı. *Dizi günümüzde (2022) hala devam etmektedir.

2015’te BBC’nin doğa belgeseli ‘Atlantic: The Wildest Ocean on Earth’ün anlatıcılığını yaptı.

2017 yılında, ünlü aktör Tom Hardy ile yine bir Christopher Nolan filmi olan ”Dunkirk” adlı filmde yer aldı. Oyuncu bu filmde ”Iver Shivering Soldier” rolünde oynadı ve bu sektörde adından sıkça söz ettirmeye devam etti.

Cillian Murphy Ödülleri : 

Cillian Murphy’ye ilk ödülü olan 2002 Ourense Bağımsız Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandıran, ‘Disco Pigs’in film uyarlamasıydı.

2006 yılında ‘Pluto’da Kahvaltı’ için Altın Küre adaylığı aldı.

Kara Şövalye’ adlı filmi, 2008 yılında ACCA En İyi Oyuncu Topluluğu Ödülü’nü kazandı.

2012’de Thomas Magill’i ‘Misterman’da canlandırdığı için En İyi Solo Performans Drama Masası Ödülü’ne layık görüldü.

Peaky Blinders’ ile 2014 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın FIPA ÖDÜLÜ’nü aldı.

Cillian Murphy Evlilik Hayatı: 

Cillian Murphy, 2004 yılında kendisinden dört yaş büyük olan (49 yaşında) ”Yvonne McGuinnes” ile evlendi. Bu çiftin bu evliliklerinden ”Malachy Murphy” ve ‘‘Aran Murphy” adlarında iki çocuğu bulunmaktadır.

Çift, 2005 yılından ilk erkek çocuklarını kucağına almış ve hemen 2 yıl sonra ise 2017 yılında ikinci erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Hala evlilikleri devam eden çift, dışarıdan bakanlarında gördüğü üzere mutlu bir aile hayatı yaşamaktadır.

*Yvonne McGuinness, video yerleştirme ve baskı da dahil olmak üzere çeşitli bağlamlarda çalışan İrlandalı bir görsel sanatçıdır.

*Cillian Murphy, bir Netflix yapımı olanPeaky Blinders” adlı diziki performansıyla tüm dünyada oldukça sevilmiştir. Oyuncu buradaki başarılı performansıyla beraber bir çok ödül için aday olmuş ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

Cillian Murphy‘nin Oynadığı Bazı Dizi ve Filmler : 

 • 2001 – Disco Pigs (Pig) (Sinema Filmi)
 • 2001 – How Harry Became a Tree (Gus) (Sinema Filmi)
 • 2001 – Yaşamın Kıyısında (Jonathan Breech) (Sinema Filmi)
 • 2002 – 28 Gün Sonra (Jim) (Sinema Filmi)
 • 2002 – Pure Rage: The Making Of ’28 D… (Kendisi)(Kısa Film)
 • 2003 – Yanlış Hesap (John) (Sinema Filmi)
 • 2003 – İnci Küpeli Kız (Pieter) (Sinema Filmi)
 • 2005 – Batman Başlıyor (Dr. Jonathan Crane) (Sinema Filmi)
 • 2005 – Gece Uçuşu (Jackson Rippner) (Sinema Filmi)
 • 2005 – Plüton’da Kahvaltı (Patrick Braden) (Sinema Filmi)
 • 2005 – Red Eye (Jacksın Rippner) (Sinema Filmi)
 • 2006 – Özgürlük Rüzgarı (Damien) (Sinema Filmi)
 • 2007 – Aşk Dedektifi (Neil) (Sinema Filmi)
 • 2007 – Gün Işığı (Capa) (Sinema Filmi)
 • 2008 – Kara Şövalye (Dr. Jonathan Crane / The Scarecrow) (Sinema Filmi)
 • 2008 – The Edge of Love (William Killick) (Sinema Filmi)
 • 2008 – Waveriders (Anlatıcı) (Sinema Filmi)
 • 2009 – Perrier’s Bounty (Michael McCrea) (Sinema Filmi)
 • 2010 – Başlangıç (Inception) (Fischer) (Sinema Filmi)
 • 2011 – At Swim-two-birds (Sinema Filmi)
 • 2011 – Zamana Karşı (Raymond Leon) (Sinema Filmi)
 • 2011 – İnziva (Martin) (Sinema Filmi)
 • 2012 – Koşulsuz Sevgi (Mike Kiernan) (Sinema Filmi)
 • 2012 – Medyum (Tom Buckley) (Sinema Filmi)
 • 2013 – Peaky Blinders (Thomas Selby) (TV Dizisi) *Devam ediyor
 • 2014 – Aloft (Ivan) (Sinema Filmi)
 • 2014 – Evrim (Agent Buchanan) (Sinema Filmi)
 • 2015 – In the Heart of the Sea (Matthew Joy) (Sinema Filmi)
 • 2016 – Anthropoid (Jozef Gabcik)
 • 2016- Free Fire (Chris)
 • 2017 The Party (Tom)
 • 2017 Dunkirk (Shivering Soldier)
 • 2019 Anna (Lenny Miller)
 • 2020 Sessiz Bir Yer 2 (Emmett)
 • 2023 Oppenheimer (Julius Robert Oppenheimer)

Cillian Murphy Sosyal Medya Hesapları :

Oyuncu sosyal medyada da aktif bir şekilde yer almaktadır. Oyuncunun Instagram hesabı bulunmaktadır ancak Twitter hesabı bulunmamaktadır. Twitter’da oyuncunun adına açılmış bir çok fan sayfası bulunmakta ve bunlar aktif bir şekilde oyuncu hakkında paylaşımlarda bulunmaktadır. 

Instagram:  @cillianmurphyofficiall

Oyuncu, Instagram’da özellikle iş hayatından olmak üzere özel hayatından oldukça sık paylaşımlarda bulunmaktadır. Oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan oyuncunun Instagram’daki toplam takipçi sayısı 1 milyonu aşmış durumdadır. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

BİYOGRAFİ

George Michael Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? [Biyografi]

George Michael, İngiliz şarkıcı ve söz yazarıdır. 25 Haziran 1963 tarihinde Londra, İngiltere‘de doğmuştur. Babası Kıbrıslı Rum, annesi ise İngiliz’dir.

Asıl adı ”Georgios Kyriacos Panayiotou” (Yorgos Kiriakos Panayiotu) olan Michael, dünya pop müzik tarihinin en iyi şarkıcılarından biri olarak kabul edilmektedir. 

Müzik sektöründe üstün başarılar gösteren ünlü sanatçı, 25 Aralık 2016 tarihinde Oxfordshire, İngiltere’de Goring kasabasındaki evinde yaşamını yitirmiştir. 53 yaşında hayata gözlerini yuman Michael’in ölüm sebebi ise kalp yetmezliği olarak bildirilmiştir. 

GEORGE MICHAEL MÜZİK HAYATI : 

Asıl adı “Georgios Kyriacos Panayiotou” olan ünlü şarkıcı, eğitim hayatının başında müziğe merak saldı ve okul hayatından hemen sonra müzik hayatına ilk adımı attı. 

Michael, 1981 tarihinde okul döneminden tanışmış olduğu arkadaşı ”Andrew Ridgeley” ile birlikte Wham! grubunu kurdu. 

Wham’ı kuran bu ikili kısa bir süre sonra ”Fantastic” adlı ilk albümlerini çıkardı. Bu albümle büyük başarı elde eden grup, çıkardıkları Wake Me Up Before You Go“, “Freedom” ve “I’m Your Man” gibi unutulmaz şarkılarla özellikle ABD’de olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde büyük bir başarı yakaladılar. 

Bir anda popüler olan grubun bir çok şarkısı ABD ve Birleşik Krallık’ta zirveye oturdu. Grup 1985 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti’nde sahneye çıktı. Wham! grubu ÇİN’de vermiş oldukları bu konserle de bir ilk başardı ve bu ülkede konser veren ilk batılı grup oldular. 

Tarihler 1986 yılını gösterdiğinde ise grup dağıldı. George Micheal, Wham grubununda dağılmasının ardından yakalamış olduğu büyük şöhreti tek başına devam ettirdi. 

Michael, grup dağıldıktan hemen sonra solo kariyerine başladı. George Michael, ilk solo çalışmasını 1987 tarihinde, aynı zamanda en sevdiği müzisyenlerden olan Aretha Franklin ile düet yaptığı ” I Knew You Were Waiting” isimli tekliyle yaptı. Bu tekli oldukça çok başarılı oldu ve ABD ve Birleşik Krallık listelerinde bir numaraya oturdu. Bu çalışma sanatçıya bir Grammy ödülü kazandırdı.

Ünlü sanatçı, 1987 yılında ilk solo albüm çalışması olan ”Faith” albümünü çıkardı. Bu albüm ile pozitif yorumlar alan şarkıcı, bir çok müzik otoritesi tarafından da çok iyi olarak değerlendirildi. Ünlü sanatçının ilk solo albüm çalışması olan Faith, 25 milyon kopya sattı ve yılın albümü dalında Grammy Ödülü kazandı. 

Michael, 1990 yılında ise 2. solo albüm çalışması olan ”Listen without Prejudice Vol.1” ile daha geniş kitleye hitap etmeye devam etti. Sanatçının bu albümü ise bir önceki çalışmasına nazaran daha az satarak yaklaşık 8 milyon kopya sattı. George Michael, bu albüm ile Faith’teki başarıyı yakalayamasa da albümdeki ”Praying for Time” isimli şarkı ABD listelerinde bir numaraya oturdu.

Bu albümün sonra yeni bir albüm ile müzik kariyerine devam etmeye karar veren sanatçı, kayıt şirketi olan”Sony” ile sıkıntılar yaşadı ve yeni çıkaracağı albüm çalışması anlaşmazlıklar sonucu iptal edildi. Ünlü şarkıcı, yapım şirketiyle olan kontratını ”profesyonel kölelik” olarak gördüğü için Sony’ye karşı dava açtı ve bu dava aracılığıyla sanatçı hakları konusuna dikkat çekti. Uzun bir hukuki mücadeleden sonra yapım şirketi olan Sony ile yollarını ayırdı.

Şarkıcı, 1994 yılında ”Jesus To A Child” isimli tekliyi çıkardı. Ünlü şarkıcı, melankolik sözlere sahip bu şarkıyı iki sene beraber olduğu sevgilisinin ölümü üzerine yazdığını belirtti. 

1996 yılında ise üçüncü stüdyo albümü olan ”Older” ‘ı çıkardı. Ünlü şarkıcı 3. Stüdyo albümüne daha önceden çıkarmış olduğu (1994 yılında) ”Jesus To A Child” adlı şarkısını da dahil etti. Albüm genel olarak yine melankolik sözlere ve melodilere sahip, soul ve pop tarzında şarkılardan oluşuyordu. Albüm daha çok Birleşik Krallık da başarılı satış rakamları elde ederek, dünya çapında sekiz milyon satmıştır.

Sanatçının, dördüncü stüdyo albümü olan ”Songs From The Last Century” ise 1999 yılında çıktı.

GEORGE MICHAEL ÖDÜLLERİ :

Albümleri 100 milyondan fazla satan ünlü sanatçı George Michael, bu başarısını bir çok kez almış olduğu ödüllerle de kanıtlamıştır.

Pop müzik dünyasının en ünlü isimlerinden biri olan George Michael; iki kez Grammy Müzik Ödülünü, üç kez de Amerikan Müzik Ödülünü kazanmıştır. 

*George Michael’in cenazesi şüpheli ölüm sebebiyle adli tıp raporu açıklanana kadar bekletilmiştir. Ünlü sanatçı, vefatından tam 3 ay sonra Londra’da Highgate Mezarlığında annesinin yanına defnedilmiştir. 

GEORGE MICHAEL ALBÜMLERİ : 

 • 1987 – Faith
 • 1990 – Listen Without Prejudice
 • 1993 – Five Live
 • 1996 – Older
 • 1998 – Ladies and Gentlemen & The best of George Michael
 • 1999 – Songs From The Last Century
 • 2004 – Patience
 • 2006 – Twenty Five

GEORGE MICHAEL ŞARKILARI : (*Single)

 • 1984 – Careless Whisper
 • 1985 – A Different Corner
 • 1987 – I Knew You Were Waiting (For Me) (ft. Aretha Franklin)
 • 1987 – I Want Your Sex
 • 1987 – Faith
 • 1988 – Father Figure
 • 1988 – One More Try
 • 1988 – Monkey
 • 1988 – Kissing A Fool
 • 1990 – Praying For Time
 • 1990 – Waiting For That Day (İngiltere)
 • 1990 – Mother’s Pride (A.B.D.)
 • 1990 – Freedom ’90
 • 1991 – Heal The Pain
 • 1991 – Cowboys & Angels
 • 1991 – Don’t Let The Sun Go Down On Me (ft. Elton John)
 • 1992 – Too Funky
 • 1996 – Jesus To A Child
 • 1996 – Fastlove
 • 1996 – Spinning The Wheel
 • 1997 – Older
 • 1997 – Waltz away dreaming (ft. Toby Bourke)
 • 1997 – Star People 97
 • 1997 – Star People (A.B.D.)
 • 1997 – You Have Been Loved/The Strangest Thing 97
 • 1998 – Outside
 • 1999 – As (ft. Mary J. Blige)
 • 2000 – If I Told You That (ft. Whitney Houston)
 • 2002 – Freeek!
 • 2002 – Shoot The Dog
 • 2004 – Amazing
 • 2004 – Flawless (Go To The City)
 • 2004 – Round Here (U.K.)
 • 2005 – John And Elvis Are Dead
 • 2006 – An Easier Affair

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…

Okumaya Devam Edin

BİYOGRAFİ

Nikos Vertis Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? [Biyografi]

Nikos Vertis, Yunan şarkıcı ve söz yazarıdır. 21 Ağustos 1976 (45 yaşında) tarihinde Hollanda’nın ‘Güney Hollanda‘ ilinin bir semti olan ‘Gorinchem’ semtinde dünyaya gelmiştir.

6 yaşındayken, ailesi ile beraber ”Selanik” ‘e taşınmıştır. Ufak yaşlarda müziğe merak salan Nikos Vertis, 7 yaşında Yunan müziğinin belli başlı çalgılarından biri olan, gitar ve bağlamanın karşımı da diyebileceğimiz ”Buzuki” ‘yi çalmaya başlamıştır.

Vertis, 15 yaşına geldiğinde Yunanistan’da gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır. Müzik kariyerine erken yaşlarda giriş yapan Vertis, eğitim hayatını da aksatmamayı tercih etmiştir. 

Vertis, 16 yaşındayken 2 yıllığına Teknik Lise eğitimi almak için tekrardan doğduğu ülkeye ”Hollanda”’ya geri dönmüştür. Burada eğitimini tamamlayan Vertis, hemen ardından ülkesine dönerek askerlik görevini tamamlamıştır. 

Ardından Nikos Vertis, 20’li yaşların başında tekrardan şarkı söylemeye başlamıştır. Daha çok ”Selanik” ve ”Makedonya” çevresindeki gece kulüplerinde şarkı söyleyen Vertis, buralarda tam anlamıyla müzik kariyerinin temellerini atmaya başlamıştır. Geçen her yılın ardından ünlü şarkıcı önce gelen bir kulüp şarkıcısı olarak anılmaya başlanmıştır.

Şarkıcı, 2003 yılında Türkiye’de düzenlenen 2. Megahit-Uluslararası Akdeniz Şarkı Yarışmasına katılmıştır. Ünlü şarkıcı burada da yeteneğini az çok göstererek yarışmayı 4. olarak bitirmiştir. 

Müzik kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Vertis, 2003 yılında ”Universal Music Greece” ile rekor bir anlaşma yaparak, ilk albümü olan ”Polis Apotoma Vradiazei”‘yi çıkarmıştır. 

İlk albümünün çıkışının ardından ünlü şarkıcı Yunanistan’ın başkenti ”Atina”’ya taşınmıştır. Burada yeni ortaklıklar yapan ünlü şarkıcı, ilerleyen yıllarda her sene yeni bir albüm daha çıkarmaya devam etmiştir. 

Söylemiş olduğu müziklerinde daha çok aşk acısı ve ulaşılamayan sevgiyi işleyen Vertis, günümüzde de hala müzik sektörüne devam etmektedir. Ünlü şarkıcı uzun bir süredir albüm çıkarmak yerine Single çıkarmayı tercih etmektedir. 

Nikos Vertis Ödülleri: 

Ünlü şarkıcı bu zamana kadar bir çok ödül için aday olmuş ve bazılarını kazanmıştır. Nikos Vertis, 2008 ve 2012 yıllarındaki Mad video müzik ödüllerinde (‘Mad Video Music Award‘) olmak üzere 2 kez ödül kazanmıştır. 

Nikos Vertis Albümleri: 

 • 2003 – Poli Apotoma Vradiazi – Çok Ansızın Akşam Oluyor
 • 2004 – Pame Psihi Mou – Gel gidelim ruhum
 • 2005 – Pes To Mou Ksana – Bir daha Söyle
 • 2005 – Pos Pernao Ta Vradia Monos – Geceleri Yalnız Nasıl Geçireyim
 • 2007 – Mono Gia Sena – Yalnız Senin İçin
 • 2009 – Ola Einai Edo – Her şey Burada
 • 2011 – Eimai mazi sou – Ben Seninleyim
 • 2013-  Protaseis 
 • 2014 –  Live Tour 2014
 • 2015 – Nikos Vertis 2015

*Nikos Vertis’in 2014 yılında söylemiş olduğu ”Thelo Na Me Niosis” adlı şarkısı Youtube’da 100 milyon izlenmeye ulaşan ilk Yunan şarkısı olmuştur. 

Nikos Vertis Sosyal Medya Hesapları:

Ünlü şarkıcı sosyal medyada da aktif bir şekilde yer almaktadır. Ünlü sanatçının Instagram, Twitter ve Tiktok gibi sosyal medya ağlarında hesabı bulunmaktadır. 

Instagram:  @nvertis

Ünlü sanatçı, Instagram’da özellikle iş hayatından olmak üzere özel hayatından oldukça sık paylaşımlarda bulunmaktadır. Oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan şarkıcının Instagram’daki toplam takipçi sayısı 230 bini aşmış durumdadır. 

Twitter: @nikosvertis 

Ünlü şarkıcının Twitter hesabıda bulunmaktadır ancak şarkıcı Twitter’da aktif bir şekilde yer almamaktadır. Bu sebeple ünlü şarkıcının Twitter’daki takipçi sayısıda bir hayli azdır. Nicos Vertis’in Twitter’daki takipçi sayısı 15bin civarındadır. 

Diğer Sosyal Medya Ağları:

Tiktok: @nvertis 
Facebook: @Nikosvertisofficial

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

Okumaya Devam Edin

BİYOGRAFİ

Christopher Lloyd Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli ? [Biyografi]

Christopher Lloyd, Amerikalı bir oyuncudur. 22 Ekim 1938 (84 yaşında) tarihinde ABD’nin Connecticut eyaletine bağlı ”Stamford” şehrinde dünyaya gelmiştir.

1.75 boyunda ve 70 kilo olan oyuncu, siyah göz rengine sahip ve ‘Terazi‘ burcudur.

Ruth Lapham (annesi) ve Samuel R. Lloyd (babası) çiftinin yedi çocuğundan (3 erkek, 4 kız) en küçüğü olarak dünyaya gelen Christopher‘in annesi şarkıcı, babası ise bir avukattı.

Ünlü oyuncunun tam adı Christopher Allen Lloyd’dur.

Lise eğitimini Westport, Connecticut Staples Lisesi’de alan Christopher Lloyd, buradan mezun olduktan hemen sonra 19 yaşında New York’ta tiyatro eğitimi almaya, sonrasında sahneye çıkmaya başlamıştır.

Takvimler 1969 yılını gösterdiğinde ilk kez Broadway’de sahneye çıkma tecrübesini yaşamıştır. Christopher Lloyd bir nevi bu tarihte oyunculuk kariyerinin başlangıcına imza atmıştır.

Christopher Lloyd Kariyeri:

Christopher Lloyd, ilk sinema deneyimini Milos Forman’ın bol ödüllü filmi olan ”Guguk Kuşu” filminde yaşamıştır. Ünlü aktör bu filmde Jack Nicholson’ın muhteşem bir performans gösterdiği filmde akıl hastanesindeki sakinlerinden Taber‘ı canlandırmıştır.

1978’den 1982’ye dek yayınlanan, Danny DeVito ve Andy Kaufman gibi isimlerin de yer aldığı ”Taxi” adlı komedi dizisinde ”Peder Iggy Ignatowski” karakteriyle 2 kez Komedi Dizisinde En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Emmy ödülünü kazanmıştır.

Oyuncu, 1985 tarihinde adeta film dünyasındaki vazgeçilmez yapımlardan biri olan ”Geleceğe Dönüş (Back to the Future)” serisinin ilk filminde kendisiyle tam anlamıyla özdeşleşen Emmett ‘Doc’ Brown karakterini canlandırmıştır.

Oyuncu, Geleceğe Dönüş serisinin ilk filminin hemen ardından 1988’de bir başka önemli rolde yer almıştır. Oyuncu, ”Who Framed Roger Rabbit” filminde Yargıç Doom’u canlandırmıştır.

Ardından ilk filmi oldukça sevilen Geleceğe Dönüş filminin 2. ve 3. filmlerinde de başrol oyuncu olarak yer almıştır. Serinin 2. ve 3. filmleri 1989 ve 1990 tarihlerinde yayınlanmıştır.

Ünlü aktör oyunculuğuna 90’larda da bir çok film ile devam etmiştir ve 2000’lerde ise seslendirme rolleri ve televizyon filmleriyle kariyerini sürdürmüştür.

Ünlü oyuncu 80’i geçmiş yaşına rağmen günümüzde hala bir çok sinema ve televizyon filminde kendine rol edinmeye devam etmektedir.

*Christopher Allen Lloyd, ”Geleceğe Dönüş” serisindeki ”Emmett Brown (Doktor)” rolüyle tüm dünyada bilinmektedir.

Christopher Lloyd Özel Hayatı:

Christopher Lloyd, aşk hayatında bayağı talihsizlikler yaşamıştır. Christopher Lloyd bu yaşına kadar toplam 4 kez boşanmıştır. Ünlü aktörün son evliliği ise 2016 yılında ”Lisa Loiacono” ile olmuş ve bu evlilik halen devam etmektedir.

Christopher Lloyd’un bu zamana kadar yapmış olduğu evlilikler şu şekildedir;

 • Catherine Boyd (e. 1959; b. 1971)
 • Kay Tornborg (e. 1974; b. 1987)
 • Carol Ann Vanek (e. 1988; b. 1991)
 • Jane Walker Wood (e. 1992; b. 2005)
 • Lisa Loiacono (e. 2016 – )

Lloyd’un tüm bu evliliklerinden hiç çocuğu olmamıştır.

Christopher Lloyd’un Oynadığı Filmler:

1975- Guguk Kuşu (Max Taber)
1977 – Another Man, Another Chance (Jesse James)
1978 – Three Warriors (Steve Chaffey)
1978 – Güneye Yolculuk (Deputy Towfield)
1979 – Butch and Sundance: The Early Days (Bill Tod Carver)
1979 – The Lady in Red (Frognose)
1979 – The Onion Field (Jailhouse lawyer)
1980 – The Black Marble (Arnold’s Collector)
1980 – Schizoid (Gilbert)
1981 – The Legend of the Lone Ranger (Maj. Bartholomew “Butch” Cavendish)
1981 – Postacı Kapıyı İki Kere Çalar (The Salesman)
1981 – Sevimli Aile’nin Sinema Macerası (Samuel Starkman)
1983 – Babam Annem Olunca (Larry)
1983 – To Be or Not to Be (S.S. Captain Schultz)
1984 – Uzay Yolu III: Spock’ı Ararken (Commander Kruge)
1984 – The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (John Bigbooté)
1984 – National Lampoon’s Joy of Sex (Coach Hindenberg)
1985- Geleceğe Dönüş (Dr. Emmett “Doc” Brown)
1985 – Clue (Professor Plum)
1986 – Miracles (Harry)
1987 – Walk Like a Man (Reggie Shand / Henry Shand)
1987 – The Legend of the White Horse (Jim Martin)
1988 – Track 29 (Henry Henry)
1988 – Who Framed Roger Rabbit / Masum Sanık Roger Rabbit (Judge Doom)
1988 – Sekiz Adam Dışarı (Bill Burns)
1989 – Rüya Takım (Henry Sikorsky)
1989 – Geleceğe Dönüş II (Dr. Emmett Brown)
1990 – Geleceğe Dönüş III (Dr. Emmett Brown)
1990 – Why Me? (Bruno Daley)
1990 – DuckTales the Movie: Treasure of the Lost Lamp (Merlock the Magician)
1991 – Back to the Future: The Ride (Dr. Emmett “Doc” Brown)
1991 – Şehir Komandosu (Charlie Wilcox)
1991 – Addams Ailesi (Uncle Fester/Gordon Craven)
1993 – 20 Dolar (Jimmy)
1993 – Afacan Dennis (Switchblade Sam)
1993 – Addams Ailesi 2 (Uncle Fester Addams)
1994 – Angels in the Outfield (Al “The Boss” Angel)
1994 – Yaramazlar Kampı (Dennis Van Welker)
1994 – İstasyon Cinayetleri (Zoltan)
1994 – Masallar Prensi (Mr. Dewey / The Pagemaster)
1994 – Felidae (Pascal/Claudandus)
1995 – Mr. Payback: An Interactive Movie (Ed Jarvis)
1995 – Karışık İlişkiler (Pieces)
1996 – Cadillac Ranch (Wood Grimes)
1997 – Changing Habits (Theo Teagarden)
1997 – Dinner at Fred’s (Dad)
1997 – Anastasia (Grigori Rasputin)
1998 – The Real Blonde (Ernst)
1998 – The Animated Adventures of Tom Sawyer (Judge Thatcher)
1999 – My Favorite Martian (Uncle Martin)
1999 – Süper Bebekler (Heep)
1999 – Convergence (Morley Allen)
1999 – Aydaki Adam (Kendisi)
2001 – Kids World (Leo)
2001 – Happy Birthday (Attorney Burn)
2001 – When Good Ghouls Go Bad (“Uncle” Fred Walker)
2002 – Bilinmeyen Yol (Ray)
2002 – Wish You Were Dead (Bruce)
2002 – Hey Arnold!: The Movie (Coroner)
2003 – Haunted Lighthouse (Cap’n Jack)
2004 – Admissions (Stewart Worthy)
2005 – Here Comes Peter Cottontail: The Movie (Seymour S. Sassafras)
2005 – Kötü Kızlar (Mr. Chauncey)
2005 – Enfants terribles (Reverend Burr)
2007 – Flakes (Willie)
2008 – Fly Me to the Moon (Grandpa)
2008 – The Tale of Despereaux (Hovis (voice))
2009 – Call of the Wild (‘Grandpa’ Bill Hale)
2009 – Santa Buddies (Stan Cruge)
2010 – Snowmen (The Caretaker)
2010 – Jack and the Beanstalk (Headmaster)
2010 – Piranha 3D (Mr. Goodman)
2011 – İyi Günde Kötü Günde (Dr. George)
2011 – InSight (Shep)
2011 – Adventures of Serial Buddies (Dr. Von Gearheart)
2011 – Snowflake, the White Gorilla (Dr. Archibald Pepper)
2011 – The Chateau Meroux (Nathan)
2012 – Foodfight! (Mr. Clipboard)
2012 – Cadaver (Cadaver)
2012 – Piranha 3DD (Mr. Goodman)
2012 – Delhi Safari (Pigeon)
2012 – The Axe Boat (Tom Field)
2012 – The Oogieloves in the Big Balloon Adventure (Lero Sombrero)
2012 – Mickey Matson and the Copperhead Conspiracy (Grandpa Jack)
2012 – Dead Before Dawn (Horus Galloway)
2012 – Excuse Me for Living (Lars)
2012 – Sid the Science Kid: The Movie (Dr. Bonanodon)
2012 – Last Call (Pete)
2012 – The Illusionauts (Professor)
2013 – Jungle Master (Dr. Wells)
2013 – The Coin (William)
2014 – A Million Ways to Die in the West (Dr. Emmett “Doc” Brown)
2014 – Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın (Kroenig)
2014 – The One I Wrote for You (Pop)
2015 – 88 (Cyrus)
2015 – Doc Brown Saves the World (Dr. Emmett “Doc” Brown)
2015 – The Boat Builder (Abner)
2016 – I Am Not a Serial Killer (Mr. Crowley)
2016 – Donald Trump’s The Art of the Deal: The Movie (Doc Brown)
2016 – Cold Moon (James Redfield)
2017 – Going in Style (Milton Kupchak)
2017 – Muse (Bernard Rauschen)
2017 – The Sound (Clinton Jones)
2018 – Boundaries (Stanley)
2018 – Making a Killing (Lloyd Mickey)
2018 – ReRun ((Future) George Benson)
2019 – Welcome to Pine Grove! (Arthur)
2020 – Untitled Lani Pixels Project (Grandpa)
2020 – Time the Fourth Dimension
2020 – Senior Moment (Sal Spinelli)

Christopher Lloyd Sosyal Medya Hesapları :

84 yaşındaki usta oyuncu hem Twitter hem de Instagram’da yer almaktadır.

Twitter: @docbrownlloyd

Oyuncu sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaktadır. Instagram hesabını daha çok aktif kullanan usta oyuncunun Twitter hesabıda bulunmaktadır. Oyuncu, Twitter’da yaklaşık 80bine yakın takipçiye sahip durumdadır.

Instagram:  @mrchristopherlloyd

Oyuncu, Instagram’da özellikle iş hayatından olmak üzere özel hayatından da bazı paylaşımlara yer vermektedir. Oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan oyuncunun Instagram’daki toplam takipçi sayısı 500bin’in üzerindedir.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

Okumaya Devam Edin

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com