Bob Odenkirk Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli ? [Biyografi]

Bob Odenkirk, Amerikalı bir oyuncudur. 22 Ekim 1963 (59 yaşında) tarihinde ABD’nin ‘Illinois‘ eyaletinde bulunan ‘Berwyn’ ilçesinde dünyaya gelmiştir.

1.75 boyunda ve 78 kilo olan oyuncu, mavi göz rengine sahip ve ‘Terazi‘ burcudur.

Barbara Odenkirk (annesi) ve Walter Odenkirk (babası) çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Bob Odenkirk, bu evlilikten doğan yedi kardeşten ikincisidir.

Ailesi Alman, İrlandalı ve İskoç kökenli Roma Katoliklerindedir. Babası bir matbaa firması sahibidir. Ayrıca Bob Odenkirk’in babasının bir alkolik olduğu bilinmektedir. Hatta bu durumun Barbara & Walter çiftinin evliliklerinin sonlanmasındaki sebep olduğu tahmin edilmektedir. Bu sebepledir ki, Bob yaşantısında alkolden her daim uzak durmaya çalışmaktadır.

Bob Odenkirk’in çocukluk yılları ABD’nin Milwaukee şehrinde geçmiştir. Oyuncu, eğitim hayatına buradaki Naperville Kuzey Lisesi ve Marquette Üniversitesi’nde devam etmiştir.

Bob, daha sonra Carbondale’deki Güney Illinois Üniversitesi’ne geçmiştir. Orada bir radyo DJ’i olarak çalışmış ve üniversite radyo kanalında yayınlanan bir gece komedi dizisi olan ”Prime Time Special”’ı yazmıştır.

Bob Odenkirk, burada almış olduğu eğitimlerin ve tecrübelerin ardından, mezun olduktan hemen sonra bir kaç yıl boyunca Stand-UP komediye devam etmiştir.

Bu sürecin sonunda ise, 1987’de ‘Saturday Night Live‘ için yazar olmasına yardımcı olan Robert Smigel ile arkadaş olmuştur.

Bob Odenkirk, bir nevi oyunculuk, komedyenlik ve yazarlık serüveninin başlangıcı olan kariyerine ilk adımı burada atmıştır. Oyuncu, bir komedi yapımı olan ”Saturday Night Live” ‘da 1987-1991 yılları arasında yazarlık yapmıştır.

Oyuncu bu yapımın hemen ardından 1992-1993 yılları arasında da ”The Stiller Show” yapımlarına yazarlık yapmıştır.

Oyuncu kariyerinin başlangıcının güzel gittiği bu dönemlerde 1996 yılında ”Naomi Yomtov” ile evlenmiştir. Oyuncunun bu evliğinden ise iki çocuğu olmuştur.

Ünlü aktör, geçen her yıl yeni kariyerine yeni dallar eklemeye devam etmiş ve 2003 yılında ”Melvin Goes to Dinner” filmini yönetmiştir. Ünlü aktör yönetmiş olduğu bu filmde ”Keith” rolünü de canlandırmıştır.

Oldukça başarılı bir yapım olan bu film, başta ”En İyi Film için Phoenix Film Festivali Ödülü” olmak üzere bir çok ödül kazanmıştır.

Ünlü aktör, kariyeri boyunca bu ve diğerleri gibi bir çok başarılı yapıma imzasını atmış olsa dahi tüm dünya da tanınmasına yol açacak olan bir yapımda 2008 yılı itibariyle yer almıştır. Bu yapım tüm dünyada oldukça ilgi çeken ve günümüzde bir efsane olarak anılan ”Breaking Bad” adlı televizyon dizisidir.

Bob Odenkirk, ”Breaking Bad” adlı televizyon serisinde ön yargısı bozuk bir avukat olan ”Saul Goodman” karakteriyle rol almıştır. Oyuncu bu yapımdaki üstün performansı ile bir çok ödül için aday gösterilmiştir.

Oyuncu günümüzde hala bir çok yapım ile kariyerine tüm hız devam etmektedir. Oyuncunun başrolünde yer aldığı, devam ettiği yapımlardan biri de ”Better Call Saul” adlı televizyon dizisidir.

Better Call Saul, 8 Şubat 2015’te AMC’de gösterilmeye başlanan Amerikan suç & drama dizisidir. Vince Gilligan ve Peter Gould tarafından yapılan dizi, daha önce Gilligan tarafından yapılmış Breaking Bad adlı dizinin devamı niteliğindedir ve öncesindeki olayları ekrana taşımaktadır.

Bob Odenkirk ise bu dizinin başrolünde yer almakta ve yapımın adında da anlaşılacağı üzere bu dizi daha çok oyuncunun canlandırmış olduğu ”Saul Goodman” karakterinin hayatını yer edinmektedir.

*Bob Odenkirk, “Better Call Saul” daki performansıyla bir çok ödül için aday olmuş ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

Bob Odenkirk’in Oynadığı Bazı Popüler Dizi ve Filmler : 

Breaking Bad, Fargo, Better Call Saul, The Post, Önemsiz Biri, Denemeye Değer, Küçük Kadınlar, İnanılmaz Aile 2, Girlfriend’s Day, Melvin Goes to Dinner,I am Chris Farley, Boulevard, Nebraska,  How I Met Your Mother, …

Bob Odenkirk Sosyal Medya Hesapları :

Twitter: @mrbobodenkirk

Oyuncu, Twitter hesabını oldukça aktif kullanmaktadır. Oyuncu, Twitter’da yaklaşık 1 milyona yakın takipçiye sahip durumdadır.

Instagram:  @therealbobodenkirk

Oyuncu, Instagram’da özellikle iş hayatından olmak üzere özel hayatından oldukça sık paylaşımlarda bulunmaktadır. Oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan oyuncunun Instagram’daki toplam takipçi sayısı 350bin’in üzerindedir.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.