El Salvador, Bitcoin’i Ulusal Para Olarak Kabul Eden İlk Ülke Olma Yolunda!

El Salvador, Bitcoin’i ulusal para olarak kabul etme yolunda çalışmalara başladı. Orta Amerika ülkelerinden biri olan El Salvador, Bitcoin’i ulusal para olarak kabul etmesi halinde bunu gerçekleştiren ilk ülke olacak.

Herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşla ilgisi olmayan elektronik bir para birimi olan Bitcoin, dünya genelinde en çok kullanılan kripto para birimi olmaya devam ediyor.

Dünyanın her yerinde son yıllarda oldukça popüler olmaya başlayan ve olan kripto paralar son günler oldukça sık gündeme geliyor.

Özellikle devletler bu kripto paralar için yasal düzenlemeler getiriyor ve yeni düzenlemeler oluşturmaya çalışıyor.

Bildiğiniz üzere ülkemizde de yakında bir zaman içersinde kripto paralar ile ilgili düzenlemeler başlatıldı ve çok yakın bir gelecekte bu düzenlemelerin tam anlamıyla uygulanacağı devlet büyükleri tarafından belirtildi.

Dünyanın her yerinde bir çok ülke bu yeni nesil para birimleri hakkında düzenleme çalışmaları uygularken, Orta Amerika ülkesi El Salvador kripto paralar için farklı bir düşünce içine girdi.

BITCOIN, RESMİ PARA BİRİMİ OLACAK !

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edecek ilk ülke olmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele,  Bitcoin ile ülkenin modern finansal altyapısını inşa etmek için dijital cüzdan şirketi Strike ile ortak olduklarını açıkladı.

Bitcoin’i ülkesinde ulusal para haline getirmek için önümüzdeki hafta bir yasa tasarısı sunacağını açıklayan başkan Bukele, El Salvador’un dünyada bir ilki gerçekleştireceğini söyledi.

Başkan Bukele, “Bitcoin 2021” konferansına yolladığı video mesajda, yasa tasarısıyla yurt dışında yaşayan El Salvadorluların ülkeye para göndermesinde büyük kolaylık sağlanacağını ifade etti.

Ayrıca yeni iş kollarının doğmasının önünün açılacağını söyleyen Bukele, şu an piyasadaki Bitcoin’in değerinin 680 milyar dolar olduğunu, bu paranın yalnızca yüzde 1’i bile El salvador’a yatırım olarak gelse, bunun ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası’nı yüzde 25 artıracağını kaydetti.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.