Bizimle iletişime geçin


DONANIM

Bilgisayar’da Kulaklık Tuşlarını Kullanabilir Miyim ?

Pc’de kulaklık tuşlarını kullanabilir miyim ? Bilgisayar’da kulaklıktaki ses arttırma ve ses azaltma tuşlarını kullanabilir miyim ? Telefonlarda kullanılan kulaklıkları bilgisayarda kullanırken kulaklık üzerinde yer alan tuşlar kullanılabilir mi? Tüm bu sorularınızın cevabı yazımızda..

Günümüzde basit kulaklık olarak da tabir edilen telefon kulaklıkları mobil cihazlarda kullanımda kullanıcılarına kulaklık üzerindeki tuşlar ile bir çok işlevi yapma olanağı sağlıyor. Bu kulaklıların üzerinde yer alan tuş takımı ise genellikle kulaklığa entegre olan mikrofon kısmında bulunuyor.

Mikrofon kısmında bulunan bu tuşlar genellikle 3 ayrı tuş şeklinde konumlandırılıyor. Bu tuşlar ses arttırma tuşu, ses azaltma tuşu ve ilgili içeriğin durdurulması ya da bitirilmesi için yer alan durdurma (pause) tuşu oluyor.

Kullanıcılar bu tuşlar vasıtasıyla basit bir şekilde hem telefon görüşmelerinde ihtiyaçları doğrultusunda ses arttırıp azaltabiliyor hemde izlemiş ya da dinlemiş oldukları video ve müzik benzeri içeriklerde bu işlevleri kullanabiliyor.

Öncelikli olarak telefon görüşmelerinde kullanılması için yapılmış olan bu özellik günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kullanıcılar tarafından daha çok sosyal medya ve video platformlarında yer alan içerikleri izlerken ya da dinlerken kullanılıyor.

Bir çok noktada oldukça kolaylık sağlayan bu telefon kulaklıklarını kullanan kullanıcıların bir çoğu bu kulaklıkları yine aynı şekilde bilgisayarlarında da kullanmayı tercih ediyor.

Ancak akıllı telefonlarda kullanırken kulaklık üzerinde yer alan bu tuş özellikleri ne yazık ki bilgisayar üzerinde kullanılamıyor.

Peki bunun bir çözümü var mı ?

Telefon kulaklığındaki tuşlar ne yazık ki bilgisayarda kullanıldığında çalışmıyor. Bir çok kullanıcı telefon kulaklıklarını bilgisayarlarında kullanıyor ancak ne yazık ki ses arttırma ve ses azaltma tuşlarını bilgisayarlarında kullanamıyor. Bunun bir çözümü de ne yazık ki bulunmuyor.

Yani sonuç olarak telefon kulaklıklarını bilgisayarınızda kullanıyor iken kulaklık üzerinde yer alan ses arttırma ve ses azaltma tuşlarını ne yazık ki kullanamıyoruz. 

Ancak dilerseniz kulaklık üzerindeki mikrofonu bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Telefon kulaklıklarında yer alan mikrofon, kulaklığı bilgisayarınızda kullanırken çalışmaktadır. Eski bir bilgisayar ya da eski bir sürüm işletim sistemi kullanmıyorsanız eğer telefon kulaklığınızı bilgisayarınıza taktığınızda telefon kulaklığındaki mikrofon özelliği çalışmaya başlayacaktır. Ancak kulaklıktaki mikrofonu kullanamıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak kulaklıktaki mikrofonu aktif hale (Açık) getirebilirsiniz.

İşte kulaklıktaki mikrofon çalışmıyorsa aktif hale getirmek için uygulanacak adımlar !

NOT: İlgili anlatım Windows işletim sistemi içindir.

1- İlk olarak bilgisayarınızda ayarlar (Windows ayarları) kısmına gidin.

2- Ayarlar sayfasında ”Sistem” ayarlarına gidin.

3- Ardında açılan sayfadan yukarıdaki resimdeki gibi ”SES” ayarları seçeneğine gidin.

4- Ses ayarları sayfasında sağ tarafta da gördüğünüz üzere ”Ses denetim masası” seçeneğine gidin.

5- Daha sonra ekranınızda açılacak pencerede üst taraftaki sekmelerden ”kayıt” seçeneğine tıklayın. Kayıt seçeneğinde karşınıza gelecek seçeneklerden ”mikrofon” seçeneğine sağ tık yapın. Açılan pencereden ”ETKİNLEŞTİR” seçeneğine tıklayın.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Mikrofonunuz çalışmıyorsa yukarıdaki adımların sonunda (herhangi bir yazılımsal ya da teknik bir sorun yoksa) mikrofonunuz aktif hale gelecektir. Bundan sonra telefon kulaklığınızın mikrofonunu dilediğiniz tüm uygulamalarda kullanabilirsiniz. Konu ile ilgili herhangi bir soru ya da sorununuz varsa bizlere aşağıdan yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. 

Yorum Yazın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DONANIM

Apple AirTag Türkiye’de Satışa Sunuldu !

Apple geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu ”Spring Loaded” isimli etkinlikte bir çok yeni ürününü teknoloji dünyasına tanıtmıştı. Apple’ın yapmış olduğu bu etkinlikte dikkatleri üzerine çeken ürünlerinden biri de takip cihazı AirTag olmuştu. AirTag, bugün itibariyle ülkemizde satışa sunuldu. İşte Apple AirTag’ın Türkiye fiyatı ve detaylar…

Apple 20 Nisan 2021 tarihinde yapmış olduğu ”Spring Loaded” isimli etkinlikte bir çok yeni ürününü teknoloji dünyasına tanıtmıştı. Apple yapmış olduğu bu etkinlikte dikkatleri üzerine çeken ürünlerinden biri de takip cihazı AirTag olmuştu. AirTag, bugün itibariyle ülkemizde satışa sunuldu.

Apple’ın kaybolan eşyaları bulmamıza yarayan takip cihazı iki farklı paket halinde ülkemizde satışa sunuldu. Airtag, tek ya da 4’lü paket halinde satışa sunuldu.

AirTag Türkiye Fiyatı:

Apple Store üzerinden satışa başlanan Apple AirTag’in tekli fiyatı 299TL ve dörtlü paketi ise 999TL olarak belirlenmiş durumda.

AirTag Nasıl Çalışıyor ?

AirTag, Apple’ın yazılımları ve hizmetleri ile birlikte çalışıyor. Apple, bu cihazı kullanıcılara Apple işletim sistemlerinde yer alan ”Find MY” uygulaması ile izleme imkanı sunuyor.

Kullanıcılar bu cihazı özellikle kaybolması sorun teşkil edebilecek olan cüzdan, çanta ve anahtarlık gibi eşyalar üzerine entegre edilebiliyor ve bunların nerede olduğunu cihazları aracılığıyla takip edilebiliyor. Bu teknoloji tercihinize göre ilgili cihazın yer aldığı eşya sizden uzaklaştığında ya da kaybolduğunda sizi bildirimle uyarıyor.

AirTag; yerleşik bir hoparlör, ivmeölçer, Bluetooth LE ve kullanıcı tarafından değiştirilebilen bir pil içeriyor. AirTag bataryasının bir yıla kadar ömrü var ve NFC özelliğini de destekliyor.

AirTag’ın Amerika Fiyatı Ne?

Ülkemizde de satışa sunulan AirTag’ın Amerika’da da tek veya 4’lü paket şeklinde satışa sunuldu. Cihazın tek satış fiyatı 29 Dolar, 4’lü paket şeklindeki satış fiyatı ise 99 dolar olarak belirlendi.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

Okumaya Devam Edin

DONANIM

M1 İşlemcili Yeni iMac Modellerinin Türkiye Fiyatı Belli Oldu !

M1 İşlemcili iMac’in Türkiye Fiyatı Belli Oldu!

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğu ‘Spring Loaded’ adlı etkinliğinde bir çok yeni ürününü teknoloji dünyasının beğenisine sundu.

Tanıtımı yapılan ürünler, kullanmış oldukları yeni nesil teknoloji ve tasarımları ile dikkatleri bir hayli üzerine çekti. Apple düzenlemiş olduğu bu etkinlikte, yeni M1 işlemcili 24 inç ekran boyutuna sahip iMac modelini, yeni nesil iPad Pro modelini, iPhone 12’nin mor renk seçeneğini, takip cihazı olan AirTag’ı ve Apple 4K TV’yi tanıttı.

Apple’ın tanıtımını yapmış olduğu tüm bu ürünler teknoloji dünyası tarafından oldukça beğenildi ancak etkinlikte en çok dikkatleri üzerine çeken ürün ise Apple’in yeni nesil işlemcisi olan M1 işlemciye sahip olan 24” boyutundaki iMac cihazı oldu.

Apple’ın yeni iMac modeli hem birbirinden farklı renk seçeneği ile hemde ultra ince bir görünüme sahip olmasından dolayı oldukça çok beğenildi.

Apple’ın tüm dünyada ilgi çeken yeni iMac modelinin ABD fiyatı yapılan etkinlikte belli olmuştu. Ancak ürünün ülkemizdeki fiyatı henüz Apple tarafından resmi olarak açıklanmamıştı. Apple, yeni iMac modellerini resmi sitesinde ön siparişe açarak fiyatlarını resmi olarak belirlemiş oldu.

Apple tarafından geliştirilen ‘M1’ işlemciyle gelen yeni iMac, 14 bin 499 Türk Lirası fiyat etiketi ile başlıyor.

  • 8 Çekirdekli CPU ve 7 Çekirdekli GPU’lu M1 sürümü için: 14.499 TL
  • 256 GB 8 Çekirdekli CPU ve 8 Çekirdekli GPU’lu M1 sürümü için: 16.699 TL
  • 512 GB 8 Çekirdekli CPU ve 8 Çekirdekli GPU’lu M1 sürümü için: 18.899 TL

EN ÜST DÜZEY iMAC 24” REKOR FİYATA SAHİP !

Yeni iMac modelinin Final Cut Pro ve Logic Pro içeren ve özelleştirilmiş olan en üst düzey seçeneğinin satış fiyatı 32.347,98 Türk Lirası’na denk geliyor.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

Okumaya Devam Edin

DONANIM

Apple, Takip Cihazı AirTag’ı Tanıttı ! [Türkiye Fiyatı Belli Oldu!]

Apple bu akşam yapmış olduğu ”Spring Loaded” isimli etkinlikte bir çok yeni ürününü teknoloji dünyasına tanıttı. Apple yapmış olduğu bu etkinlikte dikkatleri bir hayli üzerine çekti. Apple’ın dikkatleri üzerine çeken yeni ürünlerinden biri de takip cihazı oldu. Apple, yeni takip cihazı olan AirTag’ı bu etkinlikte tanıttı. İşte detaylar…

Apple’ın yeni ürünlerinin tanıtımının yapıldığı ”Spring Loaded” isimli etkinlik bu akşam TSİ. 20:00’de başladı. Apple yapılan etkinlikte bir çok yeni ürününü tanıttı ve yine dikkatleri bir hayli üzerine çekti.

Teknoloji dünyasını bir hayli heyecanlandıran yeni ürünlerin tanıtımının yapıldığı etkinlikte bir çok ürün oldukça beğeni topladı. Etkinlikte yeni iMac serisinin göz kamaştıran renk seçenekleri ve cihazın mükemmel inceliği bir çok iMac kullanıcısı tarafından heyecanla takip edildi.

Bunun yanı sıra yeni nesil iPad Pro’da etkinlikte dikkatleri bir hayli üzerine çekti. Performans ve ekran kalitesi açısından adeta bir inanılmazı başaran Apple’ın yeni iPad modeli, artık neredeyse profesyonel bir bilgisayar seviyesine ulaştı.

Apple yapmış olduğu etkinlikte tüm bunların haricinde yine dikkat çeken, yeni bir ürünle de karşımıza çıktı. Apple yapmış olduğu etkinlikte Apple kullanıcıları için yeni bir takip cihazı tanıttı. Apple’ın yeni takip cihazının ismi ise; ”AirTag” olarak tanımlandı.

Apple’ın takip cihazı olarakta tanımlandırabileceğimiz yeni eşya izleyici cihazı, küçük ve dairesel bir biçimde karşımıza çıktı.

Karşımıza çıkan bu cihaz Apple’ın yazılımları ve hizmetleri ile birlikte çalışacak. Apple, bu cihazı kullanıcılara Apple işletim sistemlerinde yer alan ”Find MY” uygulaması ile izleme imkanı sunacak.

Kullanıcılar bu cihazı özellikle kaybolması sorun teşkil edebilecek olan cüzdan, çanta ve anahtarlık gibi eşyalar üzerine entegre edebilecek ve bunların nerede olduğunu cihazları aracılığıyla takip edebilecek. Bu teknoloji tercihinize göre ilgili cihazın yer aldığı eşya sizden uzaklaştığında ya da kaybolduğunda sizi bildirimle uyaracak.

AirTag; yerleşik bir hoparlör, ivmeölçer, Bluetooth LE ve kullanıcı tarafından değiştirilebilen bir pil içeriyor. AirTag bataryasının bir yıla kadar ömrü olduğunu ve NFC özelliğini de desteklediğini belirtiliyor.

Apple AirTag Fiyatı Nedir ? 

AirTag, 30 Nisan tarihinde tek veya 4’lü paket şeklinde satışa sunulacak. Cihazın tek satış fiyatı 29 Dolar, 4’lü paket şeklindeki satış fiyatı ise 99 dolar olacak. Apple ayrıca AirTag için deri halka ve anahtarlık aksesuarlarını da satışa sunacak.

AirTag Türkiye Fiyatı Ne Olacak ? 

Apple’ın yeni takip cihazı AirTag’ın ülkemizdeki satış fiyatıda Apple tarafından resmi olarak açıklandı. Apple AirTag’ın ülkemizdeki fiyatı; tek AirTag için 299 TL, 4’lü AirTag paketi için 999 TL olarak açıklandı.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

Okumaya Devam Edin

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com