Bilgisayar’da Kulaklık Tuşlarını Kullanabilir Miyim ?

Pc’de kulaklık tuşlarını kullanabilir miyim ? Bilgisayar’da kulaklıktaki ses arttırma ve ses azaltma tuşlarını kullanabilir miyim ? Telefonlarda kullanılan kulaklıkları bilgisayarda kullanırken kulaklık üzerinde yer alan tuşlar kullanılabilir mi? Tüm bu sorularınızın cevabı yazımızda..

Günümüzde basit kulaklık olarak da tabir edilen telefon kulaklıkları mobil cihazlarda kullanımda kullanıcılarına kulaklık üzerindeki tuşlar ile bir çok işlevi yapma olanağı sağlıyor. Bu kulaklıların üzerinde yer alan tuş takımı ise genellikle kulaklığa entegre olan mikrofon kısmında bulunuyor.

Mikrofon kısmında bulunan bu tuşlar genellikle 3 ayrı tuş şeklinde konumlandırılıyor. Bu tuşlar ses arttırma tuşu, ses azaltma tuşu ve ilgili içeriğin durdurulması ya da bitirilmesi için yer alan durdurma (pause) tuşu oluyor.

Kullanıcılar bu tuşlar vasıtasıyla basit bir şekilde hem telefon görüşmelerinde ihtiyaçları doğrultusunda ses arttırıp azaltabiliyor hemde izlemiş ya da dinlemiş oldukları video ve müzik benzeri içeriklerde bu işlevleri kullanabiliyor.

Öncelikli olarak telefon görüşmelerinde kullanılması için yapılmış olan bu özellik günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kullanıcılar tarafından daha çok sosyal medya ve video platformlarında yer alan içerikleri izlerken ya da dinlerken kullanılıyor.

Bir çok noktada oldukça kolaylık sağlayan bu telefon kulaklıklarını kullanan kullanıcıların bir çoğu bu kulaklıkları yine aynı şekilde bilgisayarlarında da kullanmayı tercih ediyor.

Ancak akıllı telefonlarda kullanırken kulaklık üzerinde yer alan bu tuş özellikleri ne yazık ki bilgisayar üzerinde kullanılamıyor.

Peki bunun bir çözümü var mı ?

Telefon kulaklığındaki tuşlar ne yazık ki bilgisayarda kullanıldığında çalışmıyor. Bir çok kullanıcı telefon kulaklıklarını bilgisayarlarında kullanıyor ancak ne yazık ki ses arttırma ve ses azaltma tuşlarını bilgisayarlarında kullanamıyor. Bunun bir çözümü de ne yazık ki bulunmuyor.

Yani sonuç olarak telefon kulaklıklarını bilgisayarınızda kullanıyor iken kulaklık üzerinde yer alan ses arttırma ve ses azaltma tuşlarını ne yazık ki kullanamıyoruz. 

Ancak dilerseniz kulaklık üzerindeki mikrofonu bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Telefon kulaklıklarında yer alan mikrofon, kulaklığı bilgisayarınızda kullanırken çalışmaktadır. Eski bir bilgisayar ya da eski bir sürüm işletim sistemi kullanmıyorsanız eğer telefon kulaklığınızı bilgisayarınıza taktığınızda telefon kulaklığındaki mikrofon özelliği çalışmaya başlayacaktır. Ancak kulaklıktaki mikrofonu kullanamıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak kulaklıktaki mikrofonu aktif hale (Açık) getirebilirsiniz.

İşte kulaklıktaki mikrofon çalışmıyorsa aktif hale getirmek için uygulanacak adımlar !

NOT: İlgili anlatım Windows işletim sistemi içindir.

1- İlk olarak bilgisayarınızda ayarlar (Windows ayarları) kısmına gidin.

2- Ayarlar sayfasında ”Sistem” ayarlarına gidin.

3- Ardında açılan sayfadan yukarıdaki resimdeki gibi ”SES” ayarları seçeneğine gidin.

4- Ses ayarları sayfasında sağ tarafta da gördüğünüz üzere ”Ses denetim masası” seçeneğine gidin.

5- Daha sonra ekranınızda açılacak pencerede üst taraftaki sekmelerden ”kayıt” seçeneğine tıklayın. Kayıt seçeneğinde karşınıza gelecek seçeneklerden ”mikrofon” seçeneğine sağ tık yapın. Açılan pencereden ”ETKİNLEŞTİR” seçeneğine tıklayın.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Mikrofonunuz çalışmıyorsa yukarıdaki adımların sonunda (herhangi bir yazılımsal ya da teknik bir sorun yoksa) mikrofonunuz aktif hale gelecektir. Bundan sonra telefon kulaklığınızın mikrofonunu dilediğiniz tüm uygulamalarda kullanabilirsiniz. Konu ile ilgili herhangi bir soru ya da sorununuz varsa bizlere aşağıdan yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.