Yuvarlak İçinde Sayılar Nasıl Yazılır ?

Yuvarlak içinde sayı nasıl yazılır ? Yuvarlak içinde sayılar nasıl yapılır ? Yuvarlak içinde sayı nasıl oluşturulur ? Bu yazımızda sizlere bir çok kişinin merak ettiği yuvarlak içinde sayıların nasıl oluşturulduğunu anlattık. İşte detaylar..

İnternet’te gezinirken herhangi bir internet sayfasında yuvarlak içinde sayılar illa ki dikkatinizi çekmiştir. Peki bu sayılar nedir, ne işe yarıyor, nasıl oluşturuluyor? Bu soruların yanıtı cevabımızda..

Yuvarlak içinde sayılar tamamen görsel amaçlı sembolden başka bir şey değildir. Sizler için aşağıda 0’dan 9’a kadar yuvarlak içinde rakamları sıraladık. İşte 0’dan 9’a yuvarlak içinde sayılar !

⓪ ① ② ③ ④ ⑤ ⑥ ⑦ ⑧ ⑨

Bu sayılar genellikle internet sitelerinde ya da sosyal medya paylaşımlarında belirli bir listeyi sıralamak ya da numaralandırmak için kullanılmaktadır. Bazı paylaşımcılar görsel olarak hitap etmek ya da dikkat çekmek amacıyla bu sembolleri (yuvarlak içindeki rakamları) içeriklerinde kullanmaktadır.

Bir şeyi belirtirken 1- ya da 1.) gibi ifadeler göze sade gelirken, yuvarlak içinde ① daha çok dikkat çekmektedir.

Peki bu sayılar nasıl oluşturuluyor ? 

Bu sayıları bilgisayarınızda Windows işletim sisteminde belirli tuş kombinasyonları ile oluşturabilirsiniz. Bu tuş kombinasyonları şu şekildedir;

⓪ ALT + 9450   –    ① ALT + 9312    –   ② ALT + 9313   –   ③ ALT + 9314   –    ④ ALT + 9315    –   ⑤ ALT + 9316   –   ⑥ ALT + 9317   –   ⑦ ALT + 9318   –   ⑧ ALT + 9319   –   ⑨ ALT + 9320

Yani yuvarlak içinde 0 sembolünü ‘⓪’ oluşturmak için bilgisayarımızın klavyesinden sırasıyla Alt tuşuna basılı iken 9,4,5 ve 0 tuşlarına basıyoruz. Şunu belirtelim bu sembolleri Word uygulamasında bu tuş kombinasyonları ile oluşturabiliyoruz.

Ayrıca karakter eşlem uygulaması ile farklı yazı tiplerinde bu sembolleri bulabilirsiniz. Mesela aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi karakter eşlem uygulamasında ”Wingdings” yazı tipinde yer alan bu sembolleri üzerine tıklayarak aşağı kırmızı kutucukta belirttiğimiz kopyala butonu vasıtasıyla kopyalayabilirsiniz. Bu da farklı bir çözüm yolu.

ŞİMDİ SEMBOLLERİ KULLANMANIN DİĞER BİR YOLU OLAN EN PRATİK YÖNTEME BAKALIM !

SEMBOLLERİ NASIL KULLANABİLİRİM ? 

Bu sembolleri mobil cihazınızda ya da bilgisayarınız da dilediğiniz her içerikte kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kopyala yapıştır metodu olacaktır.

Aşağıda sizler için 0’dan 20’ye kadar yuvarlak içinde sayıları listeledik. Bu listedeki sayıları bilgisayarınızda sağ tık, kopyala ve yapıştır metodu ile dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Mobil cihazlarınızda ise yine sembolü, metin seçer gibi seçerek kopyalayın ve dilediğiniz yerde yine yapıştır metodu ile kullanın.

Oldukça sık kullanılmamasından dolayı bu işlemi uygulamak çok zahmetli olmayacaktır. Ancak bu işlemi sık kullanıyorsanız ya da kullanacaksanız; aşağıdaki metini kopyalayıp, not defteri gibi uygulamalarda bir not sayfasına kaydedebilirsiniz. Böylelikle dilediğiniz her an o kayıt üzerinden bu sembollere erişebilirsiniz.

İŞTE 0’DAN 20’YE KADAR YUVARLAK İÇİNDE SAYILAR ! 

⓪ ① ② ③ ④ ⑤ ⑥ ⑦ ⑧ ⑨ ⑩ ⑪ ⑫ ⑬ ⑭ ⑮ ⑯ ⑰ ⑱ ⑲ ⑳

Bu yazımızda sizlere yuvarlak içinde sayıların nasıl oluşturulduğunu anlattık. Umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur. Ayrıca konu ile ilgili tüm sorularınızı bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz. Yeni bir içerikte görüşmek dileğiyle.. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.