Connect with us

HABERLER

Windows’u Hızlandırma Yolları !

Windows İşletim Sistemine sahip bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor ? Ağır çalışan ve yavaş işlem yapan bilgisayarınız daha hızlı hale getirmek ister misiniz ? Bilgisayarınızı uygulayacağınız bir kaç yolla daha hızlı hale getirebilirsiniz. Peki ya nasıl bilgisayarımı hızlandırabilirim ? Sorunuzun cevabı sizler için hazırlandığımız bu yazımızda.. 

Bu yazımızda sizlere Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda işletim sisteminin daha hızlı olması için hangi yolları uygulamamız gerektiğini anlattık. 

İşte madde madde Windows’u hızlandırmanın yolları ! 

1- BİLGİSAYARINIZ YENİDEN BAŞLATIN !

Bu durum özellikle taşınabilir bilgisayar sahiplerini ilgilendiriyor. Çünkü bir çok taşınabilir bilgisayar kullanıcısı cihazlarını kapanması gerektiği durumlarda bile kapatmıyor. Kolayına kaçmaktan mıdır yoksa işi olduğunda hemen cihaza erişmekten midir bilinmez. Bu kullanıcılar bilgisayarlarını kapatmak yerine ekranlarını kapatarak taşınabilir bilgisayarlarını bekleme moduna geçirmektedir.

Bu sebepten dolayı  Windows işletim sisteminiz normalden yavaş davranmaya başlayabilir. Bu durumdan sadece Windows’u yeniden başlatarak kurtulabilirsiniz.

2- ARKA PLANDA ÇALIŞAN UYGULAMALARI KAPATIN !

Bilgisayarınızı başlattığınızda bilgisayarınızda yüklü olan uygulamaların bazıları arka planda çalışmaya başlıyor. Arka planda çalışan bu uygulamalar bilgisayarınızın performansını önemli derecede etkiliyor. Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak bilgisayarınızın normalden daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için; Görev Yönetici’sini açınız ve Başlangıç sekmesine tıklayarak listedeki ögelerden ihtiyacınız olmayan programlara sağ tık yapınız ve Devre dışı bırak seçeneğine tıklayınız.

Bu sayede gereksiz programları kaldırarak Windows’unuzun hem daha hızlı açılmasını sağlayabilir hemde cihazınız çalışırken arka plandaki gereksiz uygulamalar aktif olmayacağından dolayı performansınızda artacaktır.

3- KULLANILMAYAN VE GEREKSİZ UYGULAMALARI KALDIRIN !

Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz eski ve kullanılmayan programları kaldırarak bilgisayarınızın daha hızlı olmasına az da olsa destek sağlayabilirsiniz.

Bunun için bilgisayarınızdan Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve yüklü programların listesine bir bakın. Kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan programlara tıklayıp Kaldır’a tıklayın.

4- SABİT DİSKİNİZDEKİ GEREKSİZ VERİLERİ TEMİZLEYİN !

Sabit diskinizde bir çok gereksiz dosya silseniz de kayıt halinde olacaktır. Bunları temizlemek için sabit diskinizi ara ara temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlem bilgisayarınızda hem alan açacak hemde performansın artmasına sebep olacaktır.

Bu işlemi uygulamak için Başlat menüsünde Disk Temizleme yazarak aratın. Windows’taki gereksiz verileri taratın ve temizleme işlemini uygulayın.

5- GÖRSEL EFEKTLERİ KAPATIN ! 

Bilgisayarınızın görsel olarak zengin kullanımı performansınızı etkileyebilir. Bilgisayarınızda görsellikten ödün vererek performansınızı arttırabilirsiniz.

Bu işlemi uygulamak için ; Başlat menüsüne “performans” yazın ve Windows’un görünümünü ve performansını ayarla seçeneğine tıklayın. Açılacak pencerede bir çok performans seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneklerde göz gezdirin ve dilediklerinizi kapatın. En iyi performans için “En iyi performans için ayarla” seçeneğini kullanabilir, tüm seçenekleri kapatabilirsiniz.

6- ZARARLI YAZILIMLARI TARATIN, TEMİZLEYİN ! 

Bilgisayarınıza herhangi bir yerden zararlı bir yazılım, virüs bulaşmış olabilir. Virüsler sizin bilgilerinizin çalınmasına sebep verebileceği gibi bilgisayarınızın yavaşlatabilir. Özellikle son zamanlar da bilgisayarınızda aşırı bir yavaşlama fark ettiyseniz bunun sebebi bilgisayarına bulaşmış olabilen zararlı bir yazılım olabilir.

Bu sebepten dolayı bilgisayarınızın virüs taramasını ara ara düzenli olarak yapmanızda yarar var.

Herhangi bir ücretli ya da ücretsiz olan güvenilir, bilinen bir Antivirüs programı yükleyerek bilgisayarınızda gerekli taramaları yapınız ve varsa güvenlik tehdidi olan yazılım ve dosyaları temizleyiniz.

NOT: Bilgisayarı hızlandırmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Biz bu yazımızda size bazılarını belirttik.  Yukarıda belirtilen yöntemler en kolay ve her bilgisayar kullanıcısının düzenli olarak yapması gereken yöntemlerdir. Bu işlemlerden bazılarını ya da hepsini uyguladığınızda bilgisayarınızdaki hızlanmanın farkını göreceksiniz. 

TeknoAjan.com

 


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HABERLER

Cyberpunk 2077 Çıkış Tarihi Yine Ertelendi ! [Ne Zaman Çıkacak?]

Oyunseverler tarafından merakla beklenen oyun Cyberpunk 2077’nin çıkış tarihi yine ertelendi. Oyunun yapımcıları tarafından bugün açıklanan bilgiye göre, oyun daha önce belirtilen tarihten 21 gün daha sonra oyun severler ile buluşacak. 

Böylelikle daha önce 19 Kasım 2020 tarihinde çıkacağı belirtilen Cyberpunk 2077 oyunu, 21 gün ertelenerek 10 Aralık 2020 tarihinde oyunseverlerin karşısına çıkacak. 

Bildiği üzere oyun geçtiğimiz aylarda da bir erteleme durumu yaşamış ve oyunun çıkış tarihi Nisan 2020 tarihinden Kasım 2020 tarihine ertelenmişti. Bugün oyun için ikinci bir erteleme haberin gelmesi oyunu heyecanla bekleyen oyuncular tarafından tepki ile karşılandı. 

İlgili oyunun yapımcı şirketi CD PROJEKT RED, bugün Twitter sosyal medya ağı üzerinden oyunun resmi hesabı üzerinden göndermiş olduğu bir tweet ile yapılan ertelemeyi duyurdu ve oyunu heyecanla bekleyenlerden özür diledi. 

Şirket, ilgili açıklamada oyun severlerden özür dilerken yaşanan en büyük zorluğun ise şu anda ilgili oyunun yeni nesil oyun konsolları (PS5, Xbox Series) ve PC’ye aynı anda çıkartmak olduğunu belirtti. 

Buna göre, Cyberpunk 2077, 10 Aralık 2020 tahinde oyunseverler ile buluşacak. Tabi yine yeni bir erteleme olmazsa. Bildiği üzere oyun yapımcıları oyunun 19 Kasım’da net bir şekilde oyunseverlere sunulacağını ve herhangi bir ertelemenin bir daha olmayacağını belirtmişti. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

8. Nesil iPad ve iPad Air 2020 Modelleri Ülkemizde Satışa Sunuldu ! [İşte Fiyatları!]

Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında tanıtmış olduğu yeni iPad modelleri Türkiye’de satışa sunuldu. Uzun bir bekleyişin ardından 8. nesil iPad modelleri ile yeni iPad Air modelleri, ülkemizde de satışa sunuldu. İşte yeni iPad modellerinin özellikleri ve fiyatı.. 

Apple’ın yeni iPad modelleri olan iPad Air ve 8. nesil iPad’ler uzun bir bekleyişin ardından nihayet ülkemizde de satışa sunuldu. Daha önce belirli ülkelerde satışa sunulan yeni iPad modelleri geçte olsa ülkemizde de meraklılarının karşısına geçti. Döviz kurusu sebebiyle fiyat konusunda oldukça fazla şey söylememiz pek mümkün değil ancak 8.nesil iPad modelleri biraz da olsa fiyatıyla dikkat çekiyor.

Satışa sunulan yeni iPad modellerinden A14 Bionic yonga setiyle karşımıza çıkan yeni iPad Air modeli ise güç anlamında en güçlü iPad modeli konumuna yerleşmesiyle dikkat çekiyor.

Yeni iPad Air modelinin özellikleri neler ? 

Apple’ın yeni iPad Air modeli, 10.9 inç Liquid Retina ekran ile birlikte geliyor. Görünüş olarak yeni tabletin çerçeveleri küçültülmüş olsa da bir iPad Pro kadar ince değil. Apple yeni iPad modellerinin kasasını yeni iPhone 12 modeline benzer şekilde yapmış. Ayrıca yeni iPad Air’de üst düğmeye entegre edilmiş bir Touch ID parmak izi okuyucusu yer alıyor.

Cihazın güç noktasına değinecek olursak, yeni model iPad Air’de yeni iPhone modellerinde kullanılan 5 nm’lik Apple A14 Bionic işlemcisi bulunuyor. 64 GB ve 256 GB olarak iki ayrı depolama seçeneği ile gelen yeni iPad Air, arka tarafında 12 MP çözünürlüğünde tek bir kameraya, ön tarafında ise 7 MP çözünürlüğünde bir ön kameraya yer veriyor.

Yeni iPad Air, tercihe göre Wi-Fi ve SIM destekli olarak geliyor. Bunların haricinde cihaz Apple Pencil (2. nesil), Apple Magic Keyboard ve Smart Keyboard desteğine de sahip.

Yeni iPad Air 5 Farklı Renk Seçeneğine Sahip !

Apple’ın yeni iPad modellerinden iPad Air, 5 farklı renk seçeneği ile kullanıcılara sunuldu. iPad Air modeli için sunulan renk seçenekleri şunlar; Uzay grisi, gümüş, roze altın, yeşil ve gök mavisi.

Apple’ın bir diğer yeni iPad modeli olan 8. nesil iPad‘ler ise 3 farklı renk seçeneğine sahip. 8. nesil iPad modelleri için sunulan renk seçenekleri ise; uzay grisi, gümüş ve altın şeklinde.

Yeni iPad Air ve 8. Nesil iPad modellerini fiyatı :

Yeni iPad Air modellerinin fiyatı;

  • iPad Air 64 GB (Wi-Fi): 5.799 TL
  • iPad Air 64 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 6.999 TL
  • iPad Air 256 GB + Wi-Fi: 7.199 TL
  • iPad Air 256 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 8.399 TL

8. Nesil iPad modellerinin fiyatı;

  • 8. Nesil iPad 32 GB (Wi-Fi): 3.199 TL
  • 8. Nesil iPad 32 GB  (Wi-Fi ve Hücresel): 4.399 TL
  • 8. Nesil iPad 128 GB  (Wi-Fi): 3.999 TL
  • 8. Nesil iPad 128 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 5.199 TL

Not: Hücresel bağlantı özelliğine sahip iPad modellerine Sim kart takabilir ya da e-Sim teknolojisi ile GSM hizmeti alabilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

eFootball PES 2021 Android ve iOS için Ücretsiz Olarak Sunuldu !

Oyun dünyasının en popüler futbol oyunlarından biri olan Pro Evolution Soccer’in mobil sürümü, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına sunuldu.

Konami tarafından geliştirilen ve yayınlanan popüler futbol oyun serisi olan Pro Evolution Soccer’in en son versiyonu PES 2021 oyun severlerin beğenisine sunuldu.

Ancak PES 2021, bu sene de yeni bir oyun şeklinde değil de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcıların karşına sunuldu. Oyun severlerin bildiği üzere ilgili oyunun mobil versiyonu geçtiğimiz sene de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcılara sunulmuştu. Konami bu sene de mobil pes oyununu kullanıcılara aynı şekilde sundu.

eFootball Pes 2021 oyununda bu sene yapılan değişiklikler; oyuncu, takım güncellemeleri ve görsel iyileştirmeler ile yeni müziklerin eklenmesi şeklinde oldu. Oyunda kontrol bakımından ise herhangi bir değişiklik olmadı.

1.9 GB büyüklüğünde bir indirme boyutuna sahip olan eFootball PES 2021’i telefonuza indirebilir ve hemen oynayabilirsiniz. Ancak oyun online bağlantı üzerinden çalışmaktadır. Bu yüzden oyunu oynayabilmeniz için sürekli bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor.

NOT: Dosya boyutunu göz önüne alırsak 1.9 GB gibi bir indirme boyutuna sahip olan oyunu indirmek için; Wi-Fi bağlantısı kullanmanız da yarar var. 

PES 2021 Android ve iOS cihaza nasıl yüklenir ? 

eFootball PES 2021 oyununu akıllı telefonunuza cihazınızın uygulama marketi üzerinden indirebilirsiniz.

eFootball Pes 2021’i akıllı telefonunuza indirmek için; 

Android için eFootball Pes 2021;

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.konami.pesam&hl=tr

iOS için eFootball Pes 2021;

https://apps.apple.com/in/app/efootball-pes-2021/id1117270703

eFootball Pes 2021 oyununu akıllı telefonunuza yukarıdaki bağlantılara giderek indirebilir ya da cihazınızın uygulama marketine (Google Play Store veya AppStore) giderek indirebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com