Windows’u Hızlandırma Yolları !

Windows İşletim Sistemine sahip bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor ? Ağır çalışan ve yavaş işlem yapan bilgisayarınız daha hızlı hale getirmek ister misiniz ? Bilgisayarınızı uygulayacağınız bir kaç yolla daha hızlı hale getirebilirsiniz. Peki ya nasıl bilgisayarımı hızlandırabilirim ? Sorunuzun cevabı sizler için hazırlandığımız bu yazımızda.. 

Bu yazımızda sizlere Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda işletim sisteminin daha hızlı olması için hangi yolları uygulamamız gerektiğini anlattık. 

İşte madde madde Windows’u hızlandırmanın yolları ! 

1- BİLGİSAYARINIZ YENİDEN BAŞLATIN !

Bu durum özellikle taşınabilir bilgisayar sahiplerini ilgilendiriyor. Çünkü bir çok taşınabilir bilgisayar kullanıcısı cihazlarını kapanması gerektiği durumlarda bile kapatmıyor. Kolayına kaçmaktan mıdır yoksa işi olduğunda hemen cihaza erişmekten midir bilinmez. Bu kullanıcılar bilgisayarlarını kapatmak yerine ekranlarını kapatarak taşınabilir bilgisayarlarını bekleme moduna geçirmektedir.

Bu sebepten dolayı  Windows işletim sisteminiz normalden yavaş davranmaya başlayabilir. Bu durumdan sadece Windows’u yeniden başlatarak kurtulabilirsiniz.

2- ARKA PLANDA ÇALIŞAN UYGULAMALARI KAPATIN !

Bilgisayarınızı başlattığınızda bilgisayarınızda yüklü olan uygulamaların bazıları arka planda çalışmaya başlıyor. Arka planda çalışan bu uygulamalar bilgisayarınızın performansını önemli derecede etkiliyor. Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak bilgisayarınızın normalden daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için; Görev Yönetici’sini açınız ve Başlangıç sekmesine tıklayarak listedeki ögelerden ihtiyacınız olmayan programlara sağ tık yapınız ve Devre dışı bırak seçeneğine tıklayınız.

Bu sayede gereksiz programları kaldırarak Windows’unuzun hem daha hızlı açılmasını sağlayabilir hemde cihazınız çalışırken arka plandaki gereksiz uygulamalar aktif olmayacağından dolayı performansınızda artacaktır.

3- KULLANILMAYAN VE GEREKSİZ UYGULAMALARI KALDIRIN !

Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz eski ve kullanılmayan programları kaldırarak bilgisayarınızın daha hızlı olmasına az da olsa destek sağlayabilirsiniz.

Bunun için bilgisayarınızdan Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve yüklü programların listesine bir bakın. Kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan programlara tıklayıp Kaldır’a tıklayın.

4- SABİT DİSKİNİZDEKİ GEREKSİZ VERİLERİ TEMİZLEYİN !

Sabit diskinizde bir çok gereksiz dosya silseniz de kayıt halinde olacaktır. Bunları temizlemek için sabit diskinizi ara ara temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlem bilgisayarınızda hem alan açacak hemde performansın artmasına sebep olacaktır.

Bu işlemi uygulamak için Başlat menüsünde Disk Temizleme yazarak aratın. Windows’taki gereksiz verileri taratın ve temizleme işlemini uygulayın.

5- GÖRSEL EFEKTLERİ KAPATIN ! 

Bilgisayarınızın görsel olarak zengin kullanımı performansınızı etkileyebilir. Bilgisayarınızda görsellikten ödün vererek performansınızı arttırabilirsiniz.

Bu işlemi uygulamak için ; Başlat menüsüne “performans” yazın ve Windows’un görünümünü ve performansını ayarla seçeneğine tıklayın. Açılacak pencerede bir çok performans seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneklerde göz gezdirin ve dilediklerinizi kapatın. En iyi performans için “En iyi performans için ayarla” seçeneğini kullanabilir, tüm seçenekleri kapatabilirsiniz.

6- ZARARLI YAZILIMLARI TARATIN, TEMİZLEYİN ! 

Bilgisayarınıza herhangi bir yerden zararlı bir yazılım, virüs bulaşmış olabilir. Virüsler sizin bilgilerinizin çalınmasına sebep verebileceği gibi bilgisayarınızın yavaşlatabilir. Özellikle son zamanlar da bilgisayarınızda aşırı bir yavaşlama fark ettiyseniz bunun sebebi bilgisayarına bulaşmış olabilen zararlı bir yazılım olabilir.

Bu sebepten dolayı bilgisayarınızın virüs taramasını ara ara düzenli olarak yapmanızda yarar var.

Herhangi bir ücretli ya da ücretsiz olan güvenilir, bilinen bir Antivirüs programı yükleyerek bilgisayarınızda gerekli taramaları yapınız ve varsa güvenlik tehdidi olan yazılım ve dosyaları temizleyiniz.

NOT: Bilgisayarı hızlandırmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Biz bu yazımızda size bazılarını belirttik.  Yukarıda belirtilen yöntemler en kolay ve her bilgisayar kullanıcısının düzenli olarak yapması gereken yöntemlerdir. Bu işlemlerden bazılarını ya da hepsini uyguladığınızda bilgisayarınızdaki hızlanmanın farkını göreceksiniz. 

TeknoAjan.com