Shazam ile Şarkı Bul [Nasıl Kullanılır?]

Shazam ile şarkı/ müzik nasıl bulunur ? Herhangi bir yerde çalan şarkılar nasıl bulunur ? Bir ortamda çalan şarkıyı kimin söylediği ve hangi şarkı olduğu nasıl öğrenilir? İşte sorunuzun cevabı bu yazımızda. Bu yazımızda sizlere tüm müzikseverin beğendiği ve kullandığı şarkı bulma uygulaması olan Shazam’ı sizler için inceledik. İşte detaylar.. 

Shazam nedir ? 

İlk olarak Shazam’ın ne olduğundan kısaca bir bahsedelim. Shazam, bir kısaca bir şarkı bulma uygulamasıdır.  2008 yılından beridir akıllı telefonlarda yer edinmeye başlayan Shazam, bulunduğunuz herhangi bir ortamda kafe olsun, taşıma aracı olsun, ne olursa olsun bulunduğunuz her yerde çalan şarkıları sizler için bulunuyor.

Gürültü kirliliğin bol olduğu ortamlarda bile çalan şarkıları bulmakta zorlanmayan Shazam’ın başarı oranı oldukça yüksek. Uygulama kullanıcılarına %90’ın üzerinde bir sonuç verme başarısı sağlıyor.

Özellikle müzikseverin oldukça çok sevdiği ve akıllı telefonlarında vazgeçilmez bir uygulama olan Shazam, ana teması olan müzik bulma özelliğinin yanı sıra kullanıcılara uygulama içerisinde başka özelliklerde sunuyor. Hemen aşağıda kısaca bu özelliklerden de bahsedelim.

İşte Shazam’ın kullanıcılarına sağladığı özellikler !

1- Bulunan şarkıların listelenmesi 

Shazam’ın kullanıcılarına sağladığı özelliklerden en çok dikkat çekeni ve aslında en çok ihtiyaç duyulanı, Shazam uygulaması ile bulunan şarkıların listelenmesi özelliğidir. Shazam kullanıcılarına herhangi bir ortamda dinletip buldukları şarkıları uygulama içerisinde oluşturmuş olduğu ”Kütüphane” kısmında listeliyor.

Uygulama kullanıcıların o an shazam ile bulduğu şarkıyı kütüphanede listeliyor ve listenin en üstüne koyuyor. Bu liste de daha önce Shazam ile bulduğunuz şarkılarda  yer alıyor. Bu özellik ile kullanıcılar beğenmiş oldukları şarkılara otomatik olarak listelenen kütüphaneden diledikleri an erişiyor. Bu özellik ile kullanıcılar buldukları şarkıyı herhangi bir yere not etmeye ihtiyaç duymuyor. Hatta uygun olmayan durumlarda da bu zahmetten sizi kurtarıyor.

2- Bulduğunuz şarkıyı anında paylaşın 

Shazam uygulaması ile bulmuş olduğunuz tüm şarkıları dilediğiniz an pratik bir şekilde sevdiklerinizle ve sosyal medya hesaplarınız da anında paylaşabilirsiniz. Uygulamada bulmuş olduğunuz şarkı kısmında sağ üstte yer alan paylaş butonuna dokunarak, bulmuş olduğunuz bu şarkıyı Whatsapp, Instagram, Facebook, Twitter, SnapChat ve diğer uygulamalarda paylaşabilirsiniz.

3- Bulduğunuz şarkının sözlerine anında erişin

Uygulama son güncellemesi ile kullanıcılarına bulmuş oldukları şarkıların sözlerine erişme imkanı tanıyor. Uygulamada bulunan şarkıda sağ üstte yer alan simgelerden müzik notası şeklindeki simgeye dokunarak, bulmuş olduğunuz şarkının sözlerine anında erişebilirsiniz.

Peki Shazam’ı nereden indirebilirim, nasıl kullanırım ? 

Shazam nereden indirilir ? 

Shazam uygulamasını akıllı telefonunuza kullanmakta olduğunuz akıllı telefonun market uygulamasından indirebilirsiniz. Shazam uygulaması, App Store, Google Play Store ve Windows Market’te yer almaktadır.

iOS için Shazam uygulaması: https://itunes.apple.com/app/shazam/id284993459?mt=8

Android için Shazam uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shazam.android

(2008 yılından beridir kullanımda olan uygulamanın dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır.)

Shazam ile şarkı nasıl bulunur ? 

1- İlk olarak Shazam uygulamasını akıllı telefonunuza telefonunuzun market uygulamasından indirin. Dilerseniz yukarıdaki bağlantılardan uygulamayı cihazınıza indirebilirsiniz.

2- Ardından Shazam uygulamasını açın.

3- Shazam uygulaması açtığınızda karşınıza yukarıdaki resimdeki sol taraftaki ekran görüntüsü gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda size ‘Shazamlamak için dokunun‘ yazısı belirtilecektir. Bulunduğunuz ortamdaki müziği bulmak için Shazam logosuna dokunun.

4- Shazamlamak için dokunduktan sonra 2.ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi ‘dinliyor‘ yazısı belirecek ve şarkı bulma işlemi başlayacaktır. Bu işlem ortama olarak 2-3 saniye kadar sürmektedir. Ancak bulunan ortam da özellikle kafe gibi ortamlarda gürültü kirliliği çok olmasından ötürü bu işlem 5-10 saniye kadar sürebilir.

5- Shazamlama işlemi sona erdikten sonra karşınıza o ortam da çalan şarkı çıkacaktır. Shazamladığınız şarkının adı ve kim tarafından söylendiği yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi ekran da görünecektir. Dilerseniz buradan şarkının kısaltılmış halini dinleyebilir ya da Apple music uygulaması kullanıyorsanız; Play tuşuna basarak uygulama üzerinden dinleyebilirsiniz.

Shazamlama işlemi bu kadar basit ! 

Not: Shazam ile bulunan şarkılar yukarıda uygulama özelliklerinde de belirttiğimiz gibi uygulama içerisinde kütüphane denen kısmında listelenmektedir. Kütüphane kısmına gitmek için uygulamada sol üst köşede yer alan kütüphane butonuna dokunabilirsiniz. Uygulamada kütüphane kısmı yukarıdaki resimde sağ taraftaki ekran görüntüsündeki gibi çıkacaktır. 

Bu yazımızda sizlere bir şarkı bulma uygulaması olan ”SHAZAM” uygulamasından sizlere bahsettik. Yazımızda Shazam uygulamasının özelliklerinden bahsederken uygulamanın da nasıl kullanıldığını resimli olarak detaylı bir şekilde anlattık. Konu ile ilgili herhangi bir soru ya da sorununuz varsa bunları bizlere aşağıdan ”Yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz. Yeni bir içerikte görüşmek dileğiyle.. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.