Mac’te Uygulama Nasıl Kapatılır? [Uygulamadan Çık Kısayolu]

Mac’te ‘uygulamadan çık’ kısayolu nedir? Mac’te uygulamayı kapatma kısayol tuşu nedir ? Mac’te uygulamadan çıkma işlemi nasıl yapılır ? Mac’te uygulama nasıl kapatılır ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde uygulamadan çıkma işleminin nasıl pratik bir şekilde yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bildiğiniz üzere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında herhangi bir uygulamadan çıkış yapmak için uygulamayı MacOS işletim sisteminde üst kısımda yatay bir şekilde bulunan ‘menü çubuğundan’ kapatmanız gerekiyor.

Uygulamadan çıkma işlemini menü çubuğudan ilgili uygulamanın adına tıklayıp açılan alt pencerede yer alan ilgili uygulamadan çık seçeneğine tıklayarak yapıyoruz.

Her ne kadar oldukça kolay bir şekilde uygulamaları bu şekilde tamamen kapatabiliyor olsakta bazen bu işlem bizler için zaman kaybı olabiliyor.

Bu sebeple Apple MacOS işletim sisteminde bu işlemin ve bunun gibi bir çok işlem daha pratik ve hızlı bir şekilde yapılması için işletim sisteminde bazı kısayollarını kullanıcılarına sunuyor.

Kullanıcılar bu kısayolları bilgisayarlarının klavyeleri üzerinden anında uygulayabiliyor ve ilgili işlemleri fare (mouse) kullanmadan, pratik bir yapabiliyor.

Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde bizlerin hayatını oldukça kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf etmemize olanak tanıyacak olan bir kısayolu, ”uygulamadan çıkma” kısayolunu sizler için gösterdik.

İlgili kısayol tuşu ile artık Mac bilgisayarınızda uygulamadan çıkma işlemini anında, pratik şekilde yapabilirsiniz.

Mac’te Uygulamadan Çık (Kapat) Kısayolu Nedir ? 

MacOS işletim sisteminde herhangi bir uygulamadan hızlı ve pratik bir şekilde çıkmak için uygulayacağınız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Mac’te ”Uygulamadan Çık” Kısayolu :   ”Command + Q ” 

Mac’te herhangi bir uygulamadan çıkmak için; klavyeden ‘‘ Komut (Command) ” tuşuna basılı tutun ve klavyendeki harf tuşlarından ”Q” harfine basın.

Ardından hemen ilgili uygulamadan çıkış yapılacaktır.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

NOT: İlgili kısayol tuşu özellikle bilgisayarının klavyelerinden ”@” işaretini oluşturmak isteyen kullanıcılar tarafından oldukça sık karıştırılmaktadır. Bildiğiniz üzere Mac’te @ işareti, Option tuşu ile Q arasındaki ikili tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Option tuşu ile de kontrol tuşu yan yana olunca özellikle yeni Mac kullanıcıları alışma döneminde bu problem ile oldukça sık karşılaşmaktadır ve yakınmaktadır.

Haklılarda aslında en basitinden herhangi bir sayfada bir form doldururken belki de son aşama olan mail adresini yazma kısmıda @ işaretini oluşturayım derken yanlışlıkla uygulamayı kapatma kısayolunu uygulayıp tüm sayfayı kapatmak. Oldukça can sıkıcı bir durum olmalı. 🙂

Eğer ki sizde yeni bir Mac kullanıcısıysanız siz siz olun buna dikkat edin.

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde uygulamadan çıkma işleminin kısayol tuşu ile nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.