Mac’te Kes Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır ? [Kısayolu Tuşu]

Mac’te kes, kopyala ve yapıştır nasıl yapılır ? Mac’te kes, kopyala ve yapıştır kısayolu nedir ? Mac’te dosya taşıma işlemeri nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde kes & kopyala & yapıştır işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

MacOs işletim sistemi günümüzün en popüler işletim sistemlerinden biridir. Apple bu işletim sistemini taşınabilir bilgisayarları olan Macbook cihazlarında ve masaüstü bilgisayarları olan iMac cihazlarında kullanmaktadır.

Bizlere bir çok konuda hem güvenilirlik hem de işlevsellik sağlayan MacOS işletim sistemi, günümüzün en popüler işletim sistemi olan Windows’tan hiç bir eksiği yoktur. Windows işletim sisteminde yapabildiğimiz her şeyi bu işletim sisteminde de yapabiliyoruz.

Ancak bu 2 işletim sistemi arasında kullanımda bazı farklılıklar yer alıyor. Her ne kadar basit farklar olsa da özellikle uzun süredir Windows kullanıp MacOS işletim sistemine geçen kullanıcıların canını sıkabiliyor.

Çünkü MacOS işletim sisteminde Windows’ta yapılan bir çok işlev, özellikle de klavyeden oluşturduğumuz kısayol tuşlarından bir çoğu farklı şekilde yapılmaktadır. Bu da kullanıcılara zaman zaman sıkıntılar oluşturmaktadır. Tabi bu tamamen alışma süreciyle alakalı bir durum. Kısa bir süre içerisinde macOS iletim sistemine adapte olacağınızdan hiç bir şüphe yok.

Bizde bu yazımızda özellikle Windows’tan MacOS işletim sistemine yeni geçiş yapmış olan kullanıcılara MacOS işletim sisteminde klavyeden kes, kopyala ve yapıştır işlemlerinin klavyeden kısayol tuşları ile nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

MacOS işletim sisteminde Kes & Kopyala & Yapıştır Nasıl Yapılır ? 

MacOS işletim sisteminde Kes & Kopyala & Yapıştır işlemi Windows işletim sistemine nazaran biraz farklı yapılmaktadır. Özellikle kes ve yapıştır işlemi biraz daha karmaşıktır. Şimdi hep birlikte bu işlemlerin kısayol tuşlarına aşağıdan bakalım ve ardından nasıl yapıldığına bakalım.

MacOS Kopyala Kısayolu : ⌘Command + C 
MacOS Yapıştır Kısayolu : ⌘Command + V
MacOS Kesilen Dosyayı Yapıştırma Kısayolu : ⌘Command + ⌥Option + V

Şimdi sırasıyla bu işlemlerin nasıl yapıldığına bakalım. 

MAC’TE KOPYALA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

Mac’te herhangi bir dosya, klasör, metin vs. gibi içeriği kopyalamak için uygulayacağınız kısayol tuşu ” ⌘Command + C ” kısayol tuşudur.

İlk olarak yapmanız gereken ilgili metin ya da dosyayı seçin. Ardından klavyede yer alan ⌘Command tuşuna basılı tutun ve ” C ” harfine basın. Bu tuş kombinasyonu ile ilgili içeriği kopyalayabilirsiniz. Ardından içeriği yapıştır metodunu uygulayarak kopyalama işlemini tamamlayın.

MAC’TE YAPIŞTIR İŞLEMİ NASIL YAPILIR ? 

Mac’te kopyalamış olduğunuz herhangi bir metin, klasör veya dosya gibi bir içeriği herhangi bir yere yapıştırmak için uygulayacağınız kısayol tuşu  ” ⌘Command + V ” kısayoludur.

Kopyalamış olduğunuz içeriği herhangi bir klasör vs.. gibi yere yapıştırmak için; klavyede yer alan tuşlardan ⌘Command tuşuna basılı tutun ve ” V ” tuşuna basın. İlgili tuş kombinasyonun ardından kopyalamış olduğunuz içerik ilgili yere yapıştırılacaktır.

MAC’TE KES YAPIŞTIR İŞLEMİ NASIL YAPILIR ? 

MacOS işletim sistemindeki kes & yapıştır işlemi Windows’a nazaran biraz daha karmaşık yapılmaktadır. Windows’ta CTRT+X ile kesilen içerik CTRL+V ile hemen yapıştırılmaktadır.

Ancak MacOS işletim sisteminde bu işlem metin içeriklerinde böyle yapılsa da dosya taşıma işlemlerinde biraz daha karmaşık yapılmadır.

MacOS işletim sisteminde kes kısayolu dosya ve klasör taşıma işlemlerinde kullanılmamaktadır. Bunun sebebini de aslında MacOS işletim sisteminin sizlerin dosya koruma güvenliğinizi düşünmesi diyebiliriz. Çünkü herhangi bir önemli dosyayı kes & yapıştır metodu ile taşıyorsanız olası bir hata da dosyanızın orjinalinin de kaybolması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Örn; bilgisayarınızdaki bir dosyayı kes&yapıştır ile harici bir disk’e taşıyorken yaşanabilecek bir bağlantı hatasında dosyanızın zarar görmesi, kullanılamaz olması ya da eksik olarak kalması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu sebeple MacOS işletim sistemi sizlerden bunu önce kopyalamanızı ardından farklı bir tuş kombinasyonu  ile yapıştırmanızı istiyor. Şimdi hep birlikte bunun nasıl yapıldığına aşağıdan bakalım.

Mac’te metin içeriklerinde kes kısayolu : ” ⌘Command + X

Not: Bu kısayolu ile metin içeriklerini kesebilir ve hemen ardından yapacağınız yapıştır işlevi ile taşıma işlemlerini uygulayabilirsiniz. 

MAC’TE DOSYA, KLASÖR TAŞIMA İŞLEMİ (KES & YAPIŞTIR) NASIL YAPILIR ? 

MacOS işletim sisteminde Kes & Yapıştır metodu ile taşımak istediğiniz klasör ya da dosyayı önce kopyalamanız ardından önceden kopyalanan dosyayı yapıştırma işlemini yapan kısayol tuşunu uygulamanız gerekiyor.

Mac’te herhangi bir dosya ya klasörü taşımak için; ilk olarak dosyayı seçin ve ” ⌘Command + C ” kısayolu ile kopyalayın. Ardından Mac’te kopyalanan dosyayı herhangi bir yere yapıştırmak için ” ⌘Command + ⌥Option + V ” kısayolunu uygulayın.

Bu işlemin ardından kopyalamış olduğunuz dosya, taşımak istediğiniz ilgili yere yapıştırılacaktır.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere macOS işletim sisteminde KES & KOPYALA & YAPIŞTIR işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”YORUMLAR” kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.