Mac’te Dosya & Klasör Nasıl Taşınır ?

Mac’te dosya taşıma işlemi nasıl yapılır ? Mac’te dosya veya klasör nasıl taşınır ? Mac’te dosya & klasör taşıma kısayolu nedir ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarına dosya & klasör taşıma işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında dosya taşıma işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılmaktadır.

Mac kullanıcıları dosya ya da klasör taşıma işlemini diledikleri her an anında yapabilmektedir. Ancak bu işlem sürükleme yoluyla Windows işletim sistemindeki gibi aynı olsa da kısayol tuşları ile aynı şekilde yapılamamaktadır.

Bu sebeple özellikle Windows işletim sisteminden MacOS işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılar bu konuda bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Bizde bu sebeple bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde dosya veya klasör taşıma işleminin nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Aşağıda belirttiğimiz yollar ile Mac’te dosya & klasör taşıma işlemini pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

MAC’TE DOSYA TAŞIMA NASIL YAPILIR ? 

Mac’te dosya taşıma işlemini sürükleme yöntemi ile pratik bir şekilde yapabilirsiniz. 

MacOS işletim sisteminde herhangi bir dosya ya da klasörü, herhangi bir yere taşımak için; ilgili dosyaya izleme dörtgeni ya da fare ile basılı tutun ve ilgili yere sürükleyin. Ardından izleme dörtgenini ya da fareyi bırakın.

İlgili dosya bu şekilde ilgili yere anında taşınacaktır.

MAC’TE KISAYOL TUŞU İLE DOSYA TAŞIMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ? 

MacOS işletim sisteminde kısayol tuşları ile dosya ya da klasör taşıma işlemi ne yazık ki kısayol tuşları ile tam anlamıyla yapılamaktadır.

Bildiğiniz üzere Windows işletim sisteminde herhangi bir dosya ya da klasörü CTRL+X kısayolu ile kesip, CTRL+V yapıştırma kısayolu ile ilgili yere taşıyabiliyoruz.

Ancak bu işlem Apple tarafından kullanıcılarına tanınmıyor. Sebebi de olası bir elektirik kesintisi ya da teknik bir problemde ilgili dosya ya da klasörlerde veri kaybının yaşanabilmesi ihtimalindendir. Aslına bakarsak her ne kadar bir çok Mac kullanıcısı tarafından pek hoş karşılanmasa da oldukça mantıklı gözüküyor.

Peki Mac’te kısayol tuşları ile dosya taşıma işlemi tam anlamıyla yapılamıyor mu?

Yapılabiliyor. İlgili işlemi dilerseniz kopyala, yapıştır kısayolları ile yapabilirsiniz. Mac’te dosya taşıma işlemini kısayol tuşları ile ilgili dosya ya da klasörü kısayol tuşu ile kopyalayıp, yapıştır kısayolu ile ilgili herhangi bir yere çoğaltabilir ve ardından dilerseniz eski konumdaki diğer dosyayı silebilirsiniz. Bu şekilde bir taşıma işlemi uygulayabilirsiniz.

MAC’TE KOPYALA & YAPIŞTIR KISAYOL TUŞLARI NEDİR ? 

Mac’te kopyalama ve yapıştırma kısayolları şu şekildedir;

Mac’te kopyala kısayolu :   Command + C

Kopyalama işlemi için; MacOS işletim sisteminde kopyalamak istediğiniz öğeyi seçin ve klavyeden Command tuşuna basılıyken C harfine basın.

Mac’te yapıştır kısayolu :  Command + V 

Yapıştırma işlemi için; MacOS işletim sisteminde herhangi bir öğeyi kopyaladıktan sonra yapıştırmak istediğiniz yere gidin ve klavyeden Command tuşuna basılıyken V harfine basın.

Tercih tamamen sizin. 

”Bu yazımızda sizlere Mac’te dosya taşıma işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.