Mac’te Çöp Kutusu Nasıl Silinir ? [Çöp Sepetini Boşaltma Kısayolu]

Mac’te çöp kutusu nasıl silinir ? Mac’te çöp sepeti nasıl boşaltılır ? Mac’te çöp sepetini boşalt kısayolu nedir ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde çöp kutusunun nasıl silindiğini ve bu işlemin nasıl kısayol tuşu ile yapılacağını gösterdik. İşte detaylar..

MacOS işletim sisteminde silinen öğeler çöp sepetinde tutulmaktadır. Bu kısımdan kullanıcılar dilerlerse daha önce sildikleri öğeleri görüntüleyip tekrar kurtarabiliyor ya da dilerlerse tamamen silme işlemini uygulayabiliyor.

İlgili kısım macOS işletim sisteminde Dock kısmında en sağ kısımda yer almaktadır. Kullanıcılar burada yer alan çöp sepetine tıklayarak daha önce sildikleri öğeleri görüntüleyebiliyor.

Kullanıcılar ilgili kısımda yer alan öğeleri kurtarabiliyor ya da hepsini tek bir tık ile silebiliyor. Kullanıcılar çöp sepetindeki öğeleri 3 farklı yerden silebiliyor. Bunlar; çöp sepeti klasöründen silme, çöp sepeti simgesine sağ tık yaparak silme ve kısayol tuşu ile silme şeklindedir.

Bu 3 farklı yol ile kullanıcılar daha önce silmiş oldukları tüm öğeleri tamamen silebiliyor. Bizde bu yazımızda sizlere bu 3 farklı yol ile Mac’te nasıl çöp sepetinin boşaltıldığını gösterdik. Aşağıdaki yöntemler ile MacOS işletim sisteminde çöp kutunuzu pratik bir şekilde silebilirsiniz.

Mac’te Çöp Sepeti Nasıl Silinir ? 

MacOS işletim sisteminde çöp kutusu 3 farklı yol ile silinebilmektedir. Bunlar;

1.Yöntem: Çöp sepetini aç ve sil : 

Mac’te Dock kısmında en sağ kısımda yer alan çöp sepetine tıklayarak çöp sepetinizi açın. Ardından daha önce silmiş olduğunuz öğelerin yer aldığı bir pencere (çöp sepeti) açılacaktır. Bu pencerede sağ üst kısımda yer alan ”BOŞALT” butonuna tıklayın ve silme işleminizi tamamlayın.

2. Yöntem: Çöp sepeti simgesine sağ tık yap ve sil: 

Mac’te Dock kısmında en sağ kısımda yer alan çöp sepeti simgesine sağ tık yapın.

Ardından karşınıza çıkacak olan üst pencereden ”ÇÖPÜ BOŞALT” seçeneğine tıklayın.

Ardından sizden son bir onay istenecektir. Karşınıza çıkan onay penceresinden silme işleminizi tamamlamak için; ”Çöp Sepeti’ni Boşalt’‘ butonuna tıklayın.

İlgili adımların sonunda çöp sepetiniz boşaltılacaktır.

3. Yöntem: Kısayol tuşu ile çöp sepetini boşalt:

İlgili işlemi dilerseniz klavyenizden uygulayacağınız basit bir kısayol ile de yapabilirsiniz. 

Mac’te ”Çöp Sepetini Boşalt” kısayolu nedir ?

Mac’te çöp sepetini silme işlemini kısayol tuşu ile pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

MacOS işletim sisteminde çöp kutusunu silmek için uygulayacağınız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Mac’te Çöp Sepetini Boşalt Kısayolu :  ”Command + J ” 

MacOS işletim sistemine sahip iMac veya Macbook bilgisayarınızdan kısayol tuşu ile çöp kutusunu boşaltmak için; Klavyeden ”Command” ve ”Shift” tuşlarına basılı tutun ve bu tuşlara basılıyken klavyede sağ üst kısımda yer alan ”Delete (Sil)” tuşuna basın.

Ardından karşınıza ”Çöp sepetindeki öğeleri tamamen silmek istediğinize emin misiniz?” şeklinde bir pencere çıkacaktır.

Bu pencereden çöp sepetindeki tüm öğeleri silmek için; ”Çöp Sepeti’ni Boşalt” butonuna basın ve işleminizi bitirin.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında çöp sepeti boşaltma işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.