MAC Klavyede Yüzde (%) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Yüzde (%) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Yüzde İşareti (%) Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede yüzde (%) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde yaklaşık olarak 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Bilgisayar klavyelerinde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu metin yazılarında olmazsa olmaz olan noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Klavyelerde noktalama işaretlerinin haricinde İnternet üzerinde oldukça yaygın kullanılan, ihtiyaç duyulan bazı semboller ve dünya üzerinde oldukça yaygın olan semboller de yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit 2’li tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”YÜZDE İŞARETİ” ‘nin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Yüzde (%) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta yüzde (%) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden Yüzde (%) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN YÜZDE (%) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden YÜZDE (%) işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden yüzde % işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE YÜZDE (%) İŞARETİ : ” ⌥ Option + 5 ”

MacOS klavyeden Yüzde (%) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede üst kısımda yer alan rakam tuşlarından  ” 5 ” rakamına basın. Bu tuş kombinasyonun ardından % işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz Yüzde (%) işaretini buradan > ( % ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken % işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden YÜZDE işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.