MAC Klavyede TM İşareti Nasıl Yapılır ? | ™ Trade Mark

Mac Klavyede ™ Trade Mark Sembolü Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede TM İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede ™ Trade Mark (TM) İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede ™ Trade Mark işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan 100’ün üzerindeki bu tuşların büyük bir çoğunluğunu rakam ve harf tuşları oluşturmaktadır.

Bilgisayar klavyelerinde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise metin yazılarında vazgeçilmez olan noktalama işaretleri oluşturmaktadır.

Klavyelerde noktalama işaretlerinin haricinde İnternet üzerinde oldukça sık kullanılan, ihtiyaç duyulan semboller de (para birimi sembolleri vs.) yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bir takım tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” ™ Trade Mark ” işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik.

Ticari marka işareti olan TradeMark ™ işareti de klavyelerden belirli tuş kombinasyonu ile oluşturulan işaretlerden biridir. Ticari marka anlamı taşıyan bu işaret, tescillenmiş ya da tescillenme aşamasında olan markalar için kullanılır.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden ™ Trade Mark işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta ™ Trade Mark işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden ™ Trade Mark işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN ™ TRADE MARK İŞARETİ (TM) NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden ™ Trade Mark işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden ™ Trade Mark işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE TRADEMARK ™ İŞARETİ : ” ⌥ Option + 2 ”

MacOS klavyeden ™ Trade Mark işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede üst kısımda yer alan tuşlarından ” 2 ” rakamına basın. Bu tuş kombinasyonun ardından ™ Trade Mark işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz ™ Trade Mark işaretini buradan > ( ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ™ Trade Mark işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden ™ Trade Mark işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.