MAC Klavyede Karekök (√) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Karekök ( √ ) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Karekök √ Nasıl Yazılır ? Apple Klavyede Karekök (√) İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede KAREKÖK ( √ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde ortalama olarak 100 civarında tuş bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra klavyelerde onlarca işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu klavyelerde üst kısımda yer alan sayısal tuşların üzerinde yer almaktadır.

Böylelikle bilgisayar klavyelerinden bir çok sembol işareti basit bir şekilde oluşturabiliyoruz. Klavyeler üzerinde yer alan onlarca sembol ve işaret, klavyelerden yapılan basit tuş kombinasyonları ile tüm metin içeriklerinde basit bir şekilde oluşturulabiliyor.

Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve semboller genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu sembollerin oluşturulmasında kullanılan tuş kombinasyonları ise genellikle Mac klavyede Option veya Shift tuşlarından herhangi biri ile ilgili işaret ya da sembol tuşunu ile yapılmaktadır.

Bunların haricinde klavyelerde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Bu işaret ve sembolleri yine klavyeler üzerinden basit ikili ya da üçlü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ‘‘KAREKÖK İŞARETİ” ‘nin ( √ ) nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden KAREKÖK (√) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta Karekök ( )  işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden KAREKÖK ( √ ) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN KAREKÖK ( ) NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden karekök işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden karekök ( ) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE KAREKÖK ( ) İŞARETİ  : ” ⌥ Option + V  ”

MacOS klavyeden Karekök ( ) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan harf tuşlarından ‘V’ harfine basın. Bu tuş kombinasyonun ardından karekök ( √ ) işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

*Not: İlgili işareti oluştururken MAC klavyede yer alan her iki ”option” tuşunu kullanabilirsiniz. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz KAREKÖK işaretini buradan > ( ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken KAREKÖK  işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden KAREKÖK ( √ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

­