MAC Klavyede ET (@) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede ET (@) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede et, at (@) Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede yuvarlak içinde a (@) İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede ET (@) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinin üzerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Çoğunluğu harf ve rakam tuşlarından oluşan klavyelerde bunların yanı sıra işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu özellikle metin yazılarında her zaman kullanmaya ihtiyaç duyduğumuz noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Klavyelerde noktalama işaretlerinin dışında yine metin yazılarında oldukça yaygın kullanılan, ihtiyaç duyulan bazı işaret ve semboller de yer almaktadır. Bunların içinde daha çok kullanıma ihtiyaç duyulanlar genellikle birim işaretleri ve para birimleri olmaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit ikili ya da üçlü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

*Bazı tuş kombinasyonları biraz karmaşık olmasından kaynaklı sık kullanılmadığında bir çok kullanıcı tarafından unutulabiliyor. Bu sebeple ihtiyaç duyduğunuz karmaşık kombinasyonları bir not defterine not etmenizde yer var. Böylelikle her seferinde bazı işaretlerin nasıl yapılacağını tekrar tekrar aramaktan kaçınabilirsiniz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”ET İŞARETİ” ‘nin (@) nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden ET (@) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta ET (@) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden ET (@) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN ET (@) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden ET (@) işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden et (@) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE ET (@) İŞARETİ : ” ⌥ Option + Q ”

MacOS klavyeden Et (@) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan harf tuşlarından  ” Q ” harfine basın. Bu tuş kombinasyonun ardından @ işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz ET (@) işaretini buradan > ( @ ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken @ işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden @ işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

­