Instagram’dan Fotoğraf, Video Nasıl İndirilir ? (Chrome Eklentisi) | Resimli Anlatım

Instagram’dan fotoğraf nasıl indirilir ? Instagram’dan foto ve video nasıl indirilir ? Instagram’dan bilgisayarıma (pc) herhangi bir Instagram kullanıcısının fotoğraflarını nasıl indirebilirim ? Google Chrome instagram fotoğraf eklentisi nasıl kullanılır ? Tüm bu sorularınızın cevabı sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda.. Bu yazımızda sizlere Instagram’da herhangi bir Instagram kullanıcısının fotoğraf ve videolarını nasıl bilgisayarınıza indireceğinizi resimli olarak anlattık. İŞTE DETAYLAR…

Bildiğiniz üzere Instagram günümüzde en popüler sosyal medya ağlarından biri konumundadır. Instagram geçen her gün yeni getirdiği özellikler ve uygulamalar ile birlikte bu popülerliğini daha da arttırmaktadır. Günümüz internet kullanıcılarının oldukça sık kullandığı Instagram’da kullanıcılar eş,dost ve arkadaşlarının yanı sıra günümüzde neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü kurum ve kuruluşun da Instagram hesaplarını takip edebiliyor ve takip edilen o hesaplardaki paylaşımlara erişebiliyor.

Her geçen saat her geçen dakika milyonlarca paylaşımın yapıldığı Instagram’da kullanıcılar bazı fotoğraf ve video içeriklerini kaydetmek istiyor. Instagram bu özelliği kullanıcılarına farklı bir biçimde sunuyor. Instagram kullanıcılarına sunduğu bu kaydetme işlemini uygulama içerisinde arşivleme şeklinde koleksiyon grupları olarak kullanıcılara içeriklerin kaydedilmesini sağlıyor.

Ancak kullanıcılar Instagram’ın bu kaydetme özelliği ile kaydedilen içeriklere yalnızca uygulama içerisinde ve hesaplarına giriş yaparak görebiliyor. Ayrıca kaydedilen bu içerikler kaydedilmiş olan hesap takip edilmiyorsa; ilgili hesap hesabını gizli olarak ayarladığında ilgili içerikleri göremiyorsunuz. Bunun yanı sıra kaydedilen ilgili içerik ilgili hesap tarafından silinir ya da ilgili hesap kapatılırsa; sizin koleksiyonlarınıza kaydetmiş olduğunuz bu içerik yine kaybolacaktır.

Bu sebepten dolayı Instagram’ın kullanıcılarına sağlamış olduğu bu özellik bir çok kullanıcı tarafından her ne kadar çok tercih edilse de işlevsellik açısından sıkıntılar çıkarabiliyor. Bu yüzden Instagram’da içerik kaydetmek isteyen kullanıcılar bu içerikleri bilgisayarlarına ya da telefonlarına indirmeyi daha çok tercih ediyor.

PEKİ INSTAGRAM’DAKİ İÇERİKLERİ NASIL İNDİREBİLİRİM ?

Instagram’daki içerikleri bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza çok basit şekilde indirebilirsiniz. Ancak bu işlemi uygulamak için 3.taraf bir yazılım, uygulama ya da eklenti kullanmanız gerekiyor. Çünkü Instagram kullanıcılara bu imkanı resmi olarak tanımıyor.

Instagram’dan içerik indirmenin bir çok farklı yolu bulunuyor. Bunlar; bilgisayarlar için programlar, mobil cihazlar (android ve ios) için uygulamalar, bazı internet siteleri ve bilgisayarlardaki internet tarayıcılarda kullanılan bazı eklentiler.

NOT: Instagram’dan içerik indirmek için kullanacağınız uygulama ve yazılımlar zararlı ve tehlikeli olabilecek yazılımlar içerebilir. İndireceğiniz 3.taraf uygulamaları indirmeden önce kesinlikle uygulama hakkında ufak çaplı bir araştırma yapmaya özen gösterin. Dikkat etmeniz gereken ilk şey ise her zaman uygulamanın kullanıcı sayısı ve ilgili uygulamanın erişmek istediği özellikler olsun. Ayrıca ilgili uygulamaların marketlerde yer alan yorumlarına da kesinlikle göz atın. Bu ön araştırma az da olsa güvenliğiniz için önemli sonuçlar doğuracaktır. 

Yani Instagram’da her cihaz için farklı bir yöntemi kullanmanız gerekebiliyor. Biz bu yazımızda bilgisayar üzerinden Google Chrome internet tarayıcısına kuracağımız bir eklenti ile Instagram’dan içerik indirmenin nasıl yapılacağını anlattık.

Bunu tercih etmemizdeki en büyük etken iste günümüzde en çok kullanılan bilgisayar tarayıcısının Google Chrome olmasıydı. Şimdi konuyu fazla uzatmadan hemen Instagram’dan içerik nasıl indireceğine adım adım resimli olarak bakalım..

INSTAGRAM’DAN GOOGLE CHROME EKLENTİSİ İLE İÇERİK İNDİRME !

İnstagram’dan içerik indirmek için öncelikle Chrome tarayıcımıza eklenti indirip, kurmamız gerekiyor. Aşağıdaki adımları sırası ile uygulayarak ilgili eklentiyi tarayıcınıza kurabilirsiniz.

1- İlk olarak Google Chrome internet tarayıcısını açın.

NOT: İndireceğimiz eklentinin adı :

2- Ardından tarayıcınızın adres çubuğuna aşağıdaki linke kopyala yapıştır metodunu kullanarak gidin.

LİNK :https://chrome.google.com/webstore/detail/downloader-for-instagram/olkpikmlhoaojbbmmpejnimiglejmboe

Ya da dilerseniz uygulamayı Google Chrome Web mağazasına gidip.

Google Chrome Mağazası : ” https://chrome.google.com/webstore

Arama kısmından İlgili uygulamayı (Downloader for Instagram) aratarak, kurulumu başlatabilirsiniz.

3- İlgili uzantının kurulum sayfasına gittikten sonra (bknz.Resim1) yukarıdaki resimde kırmızı ok ile belirttiğimiz ”Chrome’a ekle” butonuna basın. Butona bastıktan sonra ilgili eklenti tarayıcınız tarafından denetlenecek ve sizden uzantıyı ekleme onayı istenecektir. İlgili uzantıyı ekleme onayı tarayıcınızda aşağıdaki pencere şekline karşınıza çıkacaktır.

4- Uzantıyı tarayıcınıza eklemek için ilgili açıklamaya onaylayarak, ”Uzantıyı ekle” butona basın. Ardından saniyeler içerisinde uzantı tarayıcınıza eklenecektir.

NOT: İlgili uzantı 500.000’e yakın kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. İlgili uzantı hakkında herhangi bir zararlı yazılım içerdiğine dair yorum bulunmamaktadır. Ancak yine de %100 güvenilirliğinden kimse emin olamaz. İlgili uzantının kurulumundan oluşabilecek bütün sorumluluklar tarafınıza aittir.

İPUCU : Güvenliğiniz için her zaman tarayıcınıza eklenti kullanıyorsanız hangi eklenti türü olursa olsun ihtiyaç duyulmadığında (kullanılmadığında) tarayıcınızın uzantılar sayfasından eklentileri kapatmanız, (Not Active) durumuna getirmeniz her zaman güvenliğiniz için yararlı olacaktır. Bunu da belirtelim.

5- Uzantı kurulumunu tamamladıktan sonra uzantı aktif hale gelecektir ancak uzantı aktif hale gelmediyse ya da aktif değilse; uzantıyı aktif hale getirmek için tarayıcınızın adres çubuğuna aşağıdaki bağlantıyı kopyala yapıştır metodunu uygulayarak, uzantılar sayfasına gidin.

Chrome uzantılar sayfası :  ” chrome://extensions/ ” 

Ya da sırası ile tarayıcınızda  ”Ayarlar” ,  ” Diğer araçlar ” , ” Uzantılar ” şeklinde ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Bu sayfada eklentinin altındaki butona tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz. (buton mavi durumda iken aktif olduğu belirtilir.) Ayrıca dilerseniz ilgili uzantıları da dilediğiniz zaman bu sayfadan kapatabilir ve silebilirsiniz.

UZANTI KURULUMU BİTTİ. ŞİMDİ GELDİ INSTAGRAM’DAN İÇERİK İNDİRMEYE..

Uzantı kurulumunu tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken içerik ya da içeriklerini indirmek istediğiniz Instagram kullanıcısının sayfasına gitmek. Biz burada örnek olarak Instagram’ın resmi Instagram hesabını kullandık. Aşağıdaki açıklamada Instagram’ın sayfasından içerik indireceğiz.

1- İndirme işlemi için ilk olarak içeriğini indirmek istediğiniz kullanıcının sayfasına gidin.

Biz anlatımda aşağıdaki resimdeki gibi Instagram’ın resmi hesabına gittik.

2- İndirme işlemine başlamak için ilk olarak ilgili kullanıcının sayfasındayken yukarıda üstte yer alan ok işareti ile belirttiğimiz uzantının simgesine tıklayın. Karşınıza tıkladığınız butonun hemen altında bir ufak pencere çıkacaktır. Burada indireceğiniz toplam içerik sayısı belirtilecektir. Bizim sayfamızda 24 içerik indirileceği belirtildi. Sebebi ise indireceğiniz içerikleri görüntülemeniz gerekiyor. Sayfanın aşağısına doğru indikçe bu sayı artacak ve sayfanın sonunda tüm resimler görüntülendiğinde ilgili hesabın tüm içerik sayısı karşımıza çıkacak ve indirme işlemi yapılacaktır. Dilerseniz sadece görüntülediğiniz kadarını indirebilirsiniz.

”Sonuç olarak tüm resimleri ve videoları indirmek istiyorsanız; ilgili kullanıcının sayfasının en sonuna gidin ve ardından yukarıdaki butondan indirme işlemini başlatın.” 

3- İndirme işlemini başlatmak için son olarak açılan o pencerede yer alan ”DOWNLOAD” butonuna basın. Ardından karşınıza çıkacak görüntüde indirme işlemine dair bilgiler verilecek ve içerikler sıkıştırılmış dosya türünde indirilecektir.

Açıklamanın bu kadar uzun olmasına bakmayın. İşlem oldukça basit ve pratik.

Sadece 1 ya da bir kaç içeriği indirmek istiyorum? Nasıl indirebilirim ? 

Herhangi bir kullanıcının sadece 1 ya da bir kaç tane fotoğrafını ya da videosunu indirmek istiyorsanız; aşağıdaki resimdeki belirttiğimiz gibi indirmek istediğiniz içeriğin üzerine kullanıcının sayfasında gidin.

İlgili içeriğin üzerine gelin ve fare imleci ilgili içeriğin üzerinde iken ilgili resmin üzerinde (sol üst köşesinde) ”Download” butonu göreceksiniz. Yukarıdaki resimde de kırmızı ok ile belirttiğimiz ”download” butonuna basın ve indirme işlemini hemen gerçekleştirin.

İşlem bu kadar basit.

Google Chrome internet tarayıcısı ile Instagram’dan içerik indirmenin nasıl yapıldığına dair anlatımımız son buldu.. Konu ile ilgili herhangi bir soru ve sorununuz varsa bizlere aşağıdan ”YORUMLAR” kısmından iletebilirsiniz. Yeni anlatımlarda görüşmek üzere..  

TeknoAjan.com | KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYINLANAMAZ.