Klavyeden Arapça Sayılar (٠١٢٣٤٥٦٧٨٩) Nasıl Yazılır?

Klavyeden Arapça sayılar nasıl yazılır ? Bilgisayarda Arapça sayılar nasıl oluşturulur ? Klavyeden Arapça sayı yazma. Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden Arapça sayıların nasıl oluşturulabileceğini gösterdik. İşte detaylar..

Bildiğiniz üzere gayet normal olmakla birlikte dünya üzerindeki tüm ülkelerde bilgisayar kullanıcıları genellikle kendi diline uygun klavye seçeneğini kullanmaktadır. Bizim ülkemizde de Q Türkçe klavye seçeneği kullanılmakta ve neredeyse bütün bilgisayar modelleri bu klavye seçeneği ile birlikte gelmektedir.

Q klavye kullanmıyorsanız; Türkçe karakterleri (ö,ü,,i,ç vs..) oluşturmanız bir hayli zahmetli olacaktır. Bu sebeple bir çok kullanıcı Q türkçe klavye kullanımını tercih etmektedir.

Bizim ülkemizde hal böyle iken diğer ülkelerde de durum aynıdır. Kore’de Korece klavye, Arap ülkelerinde Arapça klavye vb. gibi. Durum bundan ibaret olduğu için Arapça, Korece klavye kullananların bizim alfabemizden harfleri oluşturmaları oldukça zordur. Aynı şekilde bizimde onların alfabelerinden harfleri klavyeden oluşturmamız oldukça zahmetli bir durumdur.

Ancak bu ülkelerin harf ve rakamlarını dilersek klavye üzerinden belirli tuş kombinasyonları ile ya da başka metotlar ile bir şekilde oluşturabilmekteyiz.

Örneğin; Klavyede Arapça sayıları, bir şekilde yapacağımız tuş kombinasyonları ile oluşturabiliyoruz ya da bazı uygulamalar ile kopyalayarak yazabiliyoruz.

Bu yazımızda uzun süredir takipçilerimiz tarafından istenen bilgisayar klavyesinden nasıl Arapça sayıların yazılacağına dair bilgileri sizler için hazırladık. Bu yazımızdan bilgisayar klavyelerinden Arapça sayıların hangi tuş kombinasyonları nasıl oluşturulduğunu öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki listede sizler için; Arapça’da 0’dan 9’a kadar rakamların nasıl yazıldığını listeledik. Şimdi hep birlikte aşağıdan bu listeden Arapça’da sayılara bakarak, bunların nasıl oluşturulduğunu öğrenelim. Dilerseniz hemen ardından bu sayıların başka hangi yollar ile de oluşturulabileceğini de öğrenebilirsiniz.

KLAVYEDEN ARAPÇA SAYILAR NASIL YAZILIR ? 

Klavyeden Arapça sayılar belirli tuş kombinasyonları ile yazılabilmektedir. Bu tuş kombinasyonları ”ALT” tuşu ile numpad kısmındaki rakam tuşları ile yapılmaktadır. Aşağıdaki listede Arapça’da 0’dan 9’a kadar olan rakamların hangi tuş kombinasyonları ile yazıldığını öğrenebilirsiniz.

NOT: Tuş kombinasyonlarında kullanılan ”ALT” tuşu, Space (boşluk) tuşunun sağ ve sol kısmında yer alan Alt tuşlarından Sol tarafta yer alan ”ALT” tuşudur.

NOT: Tuş kombinasyonlarında kullanılan rakam tuşları sadece numpad yani klavyenin sağ kısmında yer alan sayısal tuş takımındaki tuşlar ile yapılmaktadır. Klavyelerin üst kısmında yer alan rakam tuşları ile uygulanmamaktadır.

İŞTE ARAPÇA SAYILARIN KISAYOL TUŞLARI : 

*Arapça sıfır rakamı :  Alt+01632 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça bir rakamı :  Alt+01633 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça iki rakamı :  Alt+01634 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça üç rakamı :  Alt+01635 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça dört rakamı  :  Alt+01636 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça beş rakamı :  Alt+01637 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça altı rakamı :  Alt+01638 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça yedi rakamı :  Alt+01639 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça sekiz rakamı :  Alt+01640 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

*Arapça dokuz rakamı :  Alt+01641 kısayolu kullanılarak oluşturulabilir.

Örnek: Arapça’da 4 rakamını yazmak için; klavyede boşluk tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basın ve numpad kısmında bulunan rakam tuşlarından 0,1,6,3,6 rakamlarına sırasıyla basın. Bu tuş kombinasyonu ile birlikte Arapça’da 4 sayısı oluşacaktır. 

2.YÖNTEM: 

KARAKETER EŞLEM UYGULAMASI İLE ARAPÇA SAYILARI KULLANMA : 

Windows’un karakter eşlem uygulamasını çalıştırarak, Arapça sayıları bulabilirsiniz. Bu kısımdan Arapça sayıları kopyalayarak dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken uygulamada sayıları bulmak ve kopyala-yapıştır metodunu kullanmak olacaktır.

Karakter eşlem uygulamasını açmak için; Windows arama çubuğuna ‘karakter eşlem‘ yazarak uygulamayı bulabilirsiniz. 

Karakter eşlem uygulamasını açtıktan sonra yazı tipini üst kısımdan ”Arial” olarak değiştirin ve ”gelişmiş görünüm” seçeneğini işaretleyin. Daha sonra ilgili sayıları bulabilir ve kopyalayabilirsiniz.

Dilerseniz Arapça rakamları Unicode kısmından hemen bulabilirsiniz. Aşağıda yer alan rakamların unicode numaralarını unicode’a git kısmına yazarak bulabilirsiniz.

Arapça sayıların Unicode numaraları: Arapça “0 (sıfır)” : “0660”, Arapça “1 (bir)” : “0661” , Arapça “2 (iki)” : “0662”, Arapça “3 (üç)” : “0663”, Arapça “4 (dört)” : “0664”, Arapça “5 (beş)” : “0665”, Arapça “6 (altı) : “0666”, Arapça “7 (yedi)” : “0667”, Arapça “8 (sekiz)” : “0668”, Arapça “9 (dokuz)” : “0669”  şeklindedir. 

”Bu yazımızda sizlere sizlere Arapça sayıların klavyeden nasıl yazılabileceğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.