Connect with us

HABERLER

Klavyede yuvarlak içinde R nasıl yapılır? | ® Registered Mark

Klavyede yuvarlak içinde R işareti ® nasıl yapılır ? Klavyeden Registered Mark ® işareti nasıl yapılır ? Klavyeden tescilli marka işareti ® nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere tescilli marka anlamına gelen Registered Mark işaretinin klavyeden nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerin 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların büyük bir çoğunluğu harf ve rakam tuşlarından oluşmaktadır. Klavyeler üzerinde bulunan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret, sembol tuşları ve fonksiyonel tuşlar bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan sembol ve işaretlerin büyük bir çoğunluğu günümüzde en çok kullanılan ve kullanılması gereken noktalama işaretlerinden oluşmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan sembol ve işaretlerin bazıları tek bir tuş vasıtasıyla basitçe oluşturulabilmektedir. Ancak büyük bir çoğunluğu ise belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu tuş kombinasyonları genellikle klavyeden yapılan 2’li tuş kombinasyonları şeklinde olmaktadır. Yapılan bu 2’li tuş kombinasyonlarında kullanılan tuşlar ise genellikle Shift veya Alt gr tuşlarından biri ile işaretin bulunduğu tuş üzerinden yapılmaktadır.

Klavyede sembol ve işaretlerin tek bir tuş ile basitçe oluşturulamamasının en büyük sebebi günlük yaşantıda ihtiyaç duyulan sembol ve işaretlerin çok fazla olması ve bu sebeple de bir çok sembol ve işaretin tek bir tuş üzerinde yer almasından kaynaklanmaktadır.

Aslında oldukça zor bir durum olmayan, basit bir şekilde yapılabilen bu tuş kombinasyonları ile klavyelerdeki tüm sembol ve işaretleri hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Bunun yanı sıra klavyeler üzerinde bulunmayan yüzlerce hatta binlerce sembol ve işaret de bulunmaktadır. Gün geçtikçe bu işaret ve sembol sayıları daha da artmaktadır. Hal böyle olunca da bu işaret ve sembollerin oluşturulması biraz karmaşıklığa yol açabiliyor.

Ancak yine de yüzlerce sembol Windows işletim sisteminde klavyeler vasıtayla yapılan bazı tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturulabiliyor. Klavyeler yoluyla yapılan tuş kombinasyonları ile oluşturulabilen bu işaretlerden biri de konumuzun ana teması olan Türkçe’de tescilli marka anlamına gelen ”Registered Mark” işaretidir.

Yuvarlak içinde R şeklinde olan ® bu işaret, klavyeden belirli tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde dilediğiniz her metin içeriğinde oluşturulabiliyor. Şimdi hep birlikte bu işaretin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KLAVYEDEN YUVARLAK İÇİNDE R NASIL YAPILIR ? | Registered Mark ® İşareti : 

Klavyeden tescilli marka anlamına gelen Registered Mark ®  işaretini oluşturmak için kullanılan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Registered Mark ®  işareti :   ” ALT + 169 ”  veya   ” ALT + 0174  ”

Klavyeden yuvarlak içinde R işaretini oluşturmak için; ilk olarak klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve bu tuşu basılı iken rakam tuşlarından 1-6-9 rakamlarına sırasıyla basın.

veya

Klavyeden yuvarlak içinde R işaretini oluşturmak için; ilk olarak klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve bu tuşu basılı iken rakam tuşlarından 0-1-7-4 rakamlarına sırasıyla basın.

Bu işareti bu iki farklı tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

NOT: İlgili tuş kombinasyonu klavyelerde sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımındaki rakam tuşları ile yapılmaktadır. Klavyelerdeki üst rakam tuşları ile bu kombinasyon yapılamamaktadır. Eğer klavyeniz de bu tuş takımı bulunmuyorsa, Windows ekran klavyesinden bu tuş kombinasyonunu uygulayabilirsiniz. 

Ayrıca dilerseniz bu işareti buradan ‘ ®  ‘ kopyala-yapıştır metodu ile de dilediğiniz her metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalama ve istediğiniz yere yapıştırmak.

”Bu yazımızda sizlere Türkçe’de tescilli marka anlamına gelen Registered Mark ®  işaretinin klavyeden nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. 


HABERLER

Cyberpunk 2077 Çıkış Tarihi Yine Ertelendi ! [Ne Zaman Çıkacak?]

Oyunseverler tarafından merakla beklenen oyun Cyberpunk 2077’nin çıkış tarihi yine ertelendi. Oyunun yapımcıları tarafından bugün açıklanan bilgiye göre, oyun daha önce belirtilen tarihten 21 gün daha sonra oyun severler ile buluşacak. 

Böylelikle daha önce 19 Kasım 2020 tarihinde çıkacağı belirtilen Cyberpunk 2077 oyunu, 21 gün ertelenerek 10 Aralık 2020 tarihinde oyunseverlerin karşısına çıkacak. 

Bildiği üzere oyun geçtiğimiz aylarda da bir erteleme durumu yaşamış ve oyunun çıkış tarihi Nisan 2020 tarihinden Kasım 2020 tarihine ertelenmişti. Bugün oyun için ikinci bir erteleme haberin gelmesi oyunu heyecanla bekleyen oyuncular tarafından tepki ile karşılandı. 

İlgili oyunun yapımcı şirketi CD PROJEKT RED, bugün Twitter sosyal medya ağı üzerinden oyunun resmi hesabı üzerinden göndermiş olduğu bir tweet ile yapılan ertelemeyi duyurdu ve oyunu heyecanla bekleyenlerden özür diledi. 

Şirket, ilgili açıklamada oyun severlerden özür dilerken yaşanan en büyük zorluğun ise şu anda ilgili oyunun yeni nesil oyun konsolları (PS5, Xbox Series) ve PC’ye aynı anda çıkartmak olduğunu belirtti. 

Buna göre, Cyberpunk 2077, 10 Aralık 2020 tahinde oyunseverler ile buluşacak. Tabi yine yeni bir erteleme olmazsa. Bildiği üzere oyun yapımcıları oyunun 19 Kasım’da net bir şekilde oyunseverlere sunulacağını ve herhangi bir ertelemenin bir daha olmayacağını belirtmişti. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

8. Nesil iPad ve iPad Air 2020 Modelleri Ülkemizde Satışa Sunuldu ! [İşte Fiyatları!]

Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında tanıtmış olduğu yeni iPad modelleri Türkiye’de satışa sunuldu. Uzun bir bekleyişin ardından 8. nesil iPad modelleri ile yeni iPad Air modelleri, ülkemizde de satışa sunuldu. İşte yeni iPad modellerinin özellikleri ve fiyatı.. 

Apple’ın yeni iPad modelleri olan iPad Air ve 8. nesil iPad’ler uzun bir bekleyişin ardından nihayet ülkemizde de satışa sunuldu. Daha önce belirli ülkelerde satışa sunulan yeni iPad modelleri geçte olsa ülkemizde de meraklılarının karşısına geçti. Döviz kurusu sebebiyle fiyat konusunda oldukça fazla şey söylememiz pek mümkün değil ancak 8.nesil iPad modelleri biraz da olsa fiyatıyla dikkat çekiyor.

Satışa sunulan yeni iPad modellerinden A14 Bionic yonga setiyle karşımıza çıkan yeni iPad Air modeli ise güç anlamında en güçlü iPad modeli konumuna yerleşmesiyle dikkat çekiyor.

Yeni iPad Air modelinin özellikleri neler ? 

Apple’ın yeni iPad Air modeli, 10.9 inç Liquid Retina ekran ile birlikte geliyor. Görünüş olarak yeni tabletin çerçeveleri küçültülmüş olsa da bir iPad Pro kadar ince değil. Apple yeni iPad modellerinin kasasını yeni iPhone 12 modeline benzer şekilde yapmış. Ayrıca yeni iPad Air’de üst düğmeye entegre edilmiş bir Touch ID parmak izi okuyucusu yer alıyor.

Cihazın güç noktasına değinecek olursak, yeni model iPad Air’de yeni iPhone modellerinde kullanılan 5 nm’lik Apple A14 Bionic işlemcisi bulunuyor. 64 GB ve 256 GB olarak iki ayrı depolama seçeneği ile gelen yeni iPad Air, arka tarafında 12 MP çözünürlüğünde tek bir kameraya, ön tarafında ise 7 MP çözünürlüğünde bir ön kameraya yer veriyor.

Yeni iPad Air, tercihe göre Wi-Fi ve SIM destekli olarak geliyor. Bunların haricinde cihaz Apple Pencil (2. nesil), Apple Magic Keyboard ve Smart Keyboard desteğine de sahip.

Yeni iPad Air 5 Farklı Renk Seçeneğine Sahip !

Apple’ın yeni iPad modellerinden iPad Air, 5 farklı renk seçeneği ile kullanıcılara sunuldu. iPad Air modeli için sunulan renk seçenekleri şunlar; Uzay grisi, gümüş, roze altın, yeşil ve gök mavisi.

Apple’ın bir diğer yeni iPad modeli olan 8. nesil iPad‘ler ise 3 farklı renk seçeneğine sahip. 8. nesil iPad modelleri için sunulan renk seçenekleri ise; uzay grisi, gümüş ve altın şeklinde.

Yeni iPad Air ve 8. Nesil iPad modellerini fiyatı :

Yeni iPad Air modellerinin fiyatı;

  • iPad Air 64 GB (Wi-Fi): 5.799 TL
  • iPad Air 64 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 6.999 TL
  • iPad Air 256 GB + Wi-Fi: 7.199 TL
  • iPad Air 256 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 8.399 TL

8. Nesil iPad modellerinin fiyatı;

  • 8. Nesil iPad 32 GB (Wi-Fi): 3.199 TL
  • 8. Nesil iPad 32 GB  (Wi-Fi ve Hücresel): 4.399 TL
  • 8. Nesil iPad 128 GB  (Wi-Fi): 3.999 TL
  • 8. Nesil iPad 128 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 5.199 TL

Not: Hücresel bağlantı özelliğine sahip iPad modellerine Sim kart takabilir ya da e-Sim teknolojisi ile GSM hizmeti alabilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

eFootball PES 2021 Android ve iOS için Ücretsiz Olarak Sunuldu !

Oyun dünyasının en popüler futbol oyunlarından biri olan Pro Evolution Soccer’in mobil sürümü, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına sunuldu.

Konami tarafından geliştirilen ve yayınlanan popüler futbol oyun serisi olan Pro Evolution Soccer’in en son versiyonu PES 2021 oyun severlerin beğenisine sunuldu.

Ancak PES 2021, bu sene de yeni bir oyun şeklinde değil de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcıların karşına sunuldu. Oyun severlerin bildiği üzere ilgili oyunun mobil versiyonu geçtiğimiz sene de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcılara sunulmuştu. Konami bu sene de mobil pes oyununu kullanıcılara aynı şekilde sundu.

eFootball Pes 2021 oyununda bu sene yapılan değişiklikler; oyuncu, takım güncellemeleri ve görsel iyileştirmeler ile yeni müziklerin eklenmesi şeklinde oldu. Oyunda kontrol bakımından ise herhangi bir değişiklik olmadı.

1.9 GB büyüklüğünde bir indirme boyutuna sahip olan eFootball PES 2021’i telefonuza indirebilir ve hemen oynayabilirsiniz. Ancak oyun online bağlantı üzerinden çalışmaktadır. Bu yüzden oyunu oynayabilmeniz için sürekli bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor.

NOT: Dosya boyutunu göz önüne alırsak 1.9 GB gibi bir indirme boyutuna sahip olan oyunu indirmek için; Wi-Fi bağlantısı kullanmanız da yarar var. 

PES 2021 Android ve iOS cihaza nasıl yüklenir ? 

eFootball PES 2021 oyununu akıllı telefonunuza cihazınızın uygulama marketi üzerinden indirebilirsiniz.

eFootball Pes 2021’i akıllı telefonunuza indirmek için; 

Android için eFootball Pes 2021;

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.konami.pesam&hl=tr

iOS için eFootball Pes 2021;

https://apps.apple.com/in/app/efootball-pes-2021/id1117270703

eFootball Pes 2021 oyununu akıllı telefonunuza yukarıdaki bağlantılara giderek indirebilir ya da cihazınızın uygulama marketine (Google Play Store veya AppStore) giderek indirebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com