MAC’te Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ?

Macbook bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır ? iMac’e ekran görüntüsü nasıl alınır ? Mac’te tam erkan görüntüsü nasıl çekilir ? Mac’te ekranının belirli bir kısmının ekran görüntüsü nasıl alınır ? Mac’te pencerenin ekran görüntüsü nasıl alınır ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde ekran görüntüsünün nasıl alındığını gösterdik. İşte detaylar..

Bir çok bilgisayar kullanıcısı gerek internette gördükleri herhangi bir şey olsun gerekse bilgisayarda yaptıkları işlemler olsun tüm bunları ara sıra ya da sık sık kaydetme ihtiyacında bulunuyor.

Günümüzde bir çok işletim sistemi kullanıcılarına bu işlemin oldukça pratik olan belirli tuş kombinasyonları ile klavyeden hemen yapılmasına olanak tanıyor. 

Apple’ın işletim sistemi olan MacOS İşletim sistemide kullanıcılarına ekran görüntüsü alma işlemini oldukça pratik ve işlevsel bir şekilde sağlıyor. 

MacOS işletim sistemine sahip iMAC ve Macbook cihazlarında bilgisayarınızdan ekran görüntüsünü basit bir şekilde tercihiniz doğrultusunda alabilirsiniz. 

MacOS işletim sistemin kullanıcılara 3 farklı şekilde ekran görüntüsü alma imkanı tanıyor. Bunlar;

  • Tüm ekranın ekran görüntüsünü alma.
  • Sadece belirli bir pencerenin ekran görüntüsünü alma.
  • İşaretlenerek seçilen bölgenin ekran görüntüsünü alma.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC’te 3 farklı ekran görüntüsü alma işleminin nasıl yapıldığına sırasıyla bakalım.

1- TÜM EKRANIN EKRAN GÖRÜNTÜSÜNÜ ALMA

MacOS işletim sisteminde bilgisayarınızın tüm ekran görüntüsünü 3’lü tuş kombinasyonu ile dilediğiniz her zaman pratik bir şekilde alabilirsiniz. 

MAC’te tam ekran görüntüsü almak için uygulanan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

⇧ Shift  + ⌘ Command + 3

Mac’te ekran görüntüsünü almak için; Shift, Komut ve 3 rakamına basılı tutun.

Ardından ekranınızın sağ alt köşesinde küçük bir resim görünecektir. Ekran resmini düzenlemek için bu görüntüye tıklayabilirsiniz ve ya herhangi bir işlem yapmayarak 3-5 saniye içersinde bu görüntünün masaüstünüze kaydedilmesini bekleyebilirsiniz. 

2- BELİRLİ BİR PENCERENİN EKRAN GÖRÜNTÜSÜNÜ ALMA : 

MacOS işletim sisteminde bilgisayarınızda sadece belirli bir pencerenin ya da menünün resmini çekmek istiyorsanız; bu işlemi 4’lü tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde yapabilirsiniz. 

MAC’te belirli bir pencerenin ya da menünün ekran görüntüsünü almak için uygulayacağınız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

⇧ Shift  + ⌘ Command + 4 + Space Bar ”

*Space Bar tuşu klavyedeki boşluk tuşudur.

Mac’te belirli bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için; ilgili pencereyi ya da menüyü açın ve klavyedenShift, Komut, 4 rakamı ve Boşluk tuşuna basılı tutun.

Ardından ekranınızın sağ alt köşesinde küçük bir resim görünecektir. Ekran resmini düzenlemek için bu görüntüye tıklayabilirsiniz ve ya herhangi bir işlem yapmayarak 3-5 saniye içersinde bu görüntünün masaüstünüze kaydedilmesini bekleyebilirsiniz. 

3- EKRANIN BELİRLİ BİR BÖLÜMÜNÜN EKRAN GÖRÜNTÜSÜNÜ ALMA :

MacOS işletim sistemin bilgisayarınızın ekranında sadece belirli kısmınların ekran resmini çekebilirsiniz. İlgili şekilde ekran görüntüsünü almak için yapmanız gereken adımlar şu şekildedir;

İlk olarak aşağıdaki 3’lü tuş kombinasyonu ile ekran görüntüsü alma işlemini başlatın. 

⇧ Shift  + ⌘ Command + 4 ”

Bu tuş kombinasyonun ardından ekranda belircek olan artı işareti ile ekran görüntüsünü almak istediğiniz yeri seçin ve bırakın. Ardından ekran görüntüsü sağ alt köşe de belirecektir. Dilerseniz o an da o küçültme resme tıklayarak düzenleme yapabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde ekran görüntüsü alma işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘YORUMLAR‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.