Klavyede Yen İşareti ¥ (Japon Parası) Nasıl Yapılır ?

Klavyeden Japon Yeni İşareti ¥ nasıl yapılır?  Klavyeden Japon para birimi işareti ¥ nasıl yazılır ?  Klavyeden yen işareti ¥ nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden Yen ¥ işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyelerde bulunan bu tuşların büyük bir çoğunluğun harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır. Harf ve rakam tuşlarının yanı sıra klavyelerde ayrıca onlarca işaret ve fonksiyon tuşu da bulunmaktadır.

Klavyelerde yer alan işaret ve sembol tuşlarının bir kısmı tek bir tuş üzerinde yer alırken büyük bir çoğunluğu klavyelerde üst kısımda sıralı bir şekilde yer alan sayısal tuşların üzerinde yer almaktadır.

Klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alan işaretler (daha çok noktalama işaretleri) pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir. Klavyeler üzerinde üst kısımda yer alan sayısal tuşların üzerinde yer alan sembol ve işaretler ise belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu işaretlerin oluşturulması için yapılan tuş kombinasyonlarında kullanılan tuşlar ise genellikle ”Shift” veya ”Alt gr” tuşlarından herhangi biri ile ilgili sembolün yer aldığı tuşlardır.

Tüm bunların yanı sıra klavyeler üzerinde yer almayan yüzlerce işaret ve sembolde klavyelerden belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir. Bu işaretler genellikle dünyadaki para birimleri, matematiksel işaretler vs.. olmaktadır.

Bu yazımızın ana konusu olan Japon parasının işareti olan Yen (¥) işareti de klavyeden belirli tuş kombinasyonu ile oluşturulan sembollerden biridir. Windows işletim sisteminde klavyeden belirli tuş kombinasyonu ile bu işareti basit bir şekilde oluşturabiliyoruz. Şimdi hep birlikte aşağıdan klavyeden Yen (¥) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

KLAVYEDEN YEN (¥) SEMBOLÜ NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden Yen (¥) sembolünü belirli tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde oluşturabilirsiniz. Yen (¥) işaretini oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Yen (¥) sembolü :   ” ALT + 0165

Klavyeden Yen (¥) sembolünü oluşturmak için; klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuşlardan 0-1-6-5 rakamlarına sırasıyla basın. 

İlgili tuş kombinasyonu ile Yen (¥) işaretini metin içeriklerinde basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

NOT: Bu işareti dilerseniz farklı yollarla da oluşturabilirsiniz. Şimdi aşağıdan hep birlikte diğer yöntemlere bakalım. 

2.Yöntem: 

Yen (¥) sembolüne Windows’un karakter eşlem uygulamasından da erişebilirsiniz. Yen (¥) sembolüne karakter eşlem uygulamasından kopyalamak için;

1- İlk olarak Windows’un karakter eşlem uygulamasını çalıştırın.

*Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmında aratarak bulabilir ve açabilirsiniz. 

2- Ardından uygulamada yen işaretini bulmanız gerekiyor. Tek tek bakarak işareti bulabilir ya da uygulamada UNICODE GİT kısmından  Yen (¥) işaretini aratabilirsiniz. Yen (¥) işaretini bulmak için bu kısma ”00A5” yazın.

3- Daha sonra Yen (¥) işaretini seçin ve uygulamada yer alan ‘kopyala‘ butonuna basarak işareti kopyalayın. Ardından bu işareti kullanmak istediğiniz ilgili metin içeriğine yapıştırın.

İşlem bu kadar basit. Ayrıca bu uygulama üzerinden bir çok işaret ve sembole de erişebilirsiniz.

3.Yöntem: 

Yen (¥) işaretini buradan ” ( ¥ ) ” kopyala yapıştır metodu ile kullanmak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. 

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarda Japon para birimi olan Japon Yen’inin işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.