Klavyede Üstten Tire ( ¯ ) Nasıl Yapılır ?

Klavyeden yukarı tire işareti ( ¯ ) nasıl yapılır ? Klavyede üstten çizgi işareti nasıl yapılır? Klavyeden üstten tire işareti nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın klavyesinden üstten tire ( ¯ ) işaretini nasıl yapabileceğinizi gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde harf ve rakamların yanı sıra onlarca işaret ve sembol de bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve semboller daha çok üst rakamsal tuşların üzerinde yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu tek bir tuş vasıtasıyla oluşturulamamaktadır. Bunun sebebi de bir tuş üzerinde birden fazla işaret veya sembolün bulunmasıdır.

Klavyelerde tek bir tuş ile oluşturulamayan sembol ve işaretler genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu sembol ve işaretleri oluşturmak için uygulanan 2’li tuş kombinasyonları ise genellikle ”Alt gr” ya da ”Shift” tuşlarından herhangi biri ile ilgili işaretin bulunduğu tuş ile yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra klavyeler üzerinde bulunmayan ancak yine de klavyeler üzerinden belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilen yüzlerce işaret ve sembol bulunmaktadır. Bu işaretleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonları her ne kadar bazen karmaşık olabilse de ihtiyaç anında bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Konumuzun ana teması olan üstten tire ( ¯ ) işareti, bir başka deyişle yukarı tire işareti de klavyeden belirli tuş kombinasyonu ile oluşturulabilen işaretlerdendir.

Klavyeden basit bir tuş kombinasyonu ile üstten tire ( ¯ ) işaretini metin içeriklerinde basit bir şekilde oluşturabilirsiniz. Şimdi hep birlikte aşağıdan bu tuş kombinasyonunun ne olduğuna ve nasıl yapıldığına bakalım. İşte detaylar..

KLAVYEDE ÜSTTEN TİRE ( ¯ )  İŞARETİ NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden üstten tire işareti basit bir tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Klavyeden üstten tire işaretini oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

ÜSTTEN TİRE ( ¯ ) İŞARETİ :   ” ALT + 238

Klavyeden üstten tire işaretini yapmak için;  klavyede boşluk (space) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından 2-3-8 rakamlarına sırasıyla basın.

Bu tuş kombinasyonunun ardından üstten tire ( ¯ ) işareti ilgili metin içeriğinde oluşacaktır.

ALTERNATİF YOL:

Dilerseniz üstten tire işaretini buradan  ”  ¯  ” kopyala yapıştır metodunu uygulayarak metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalamak ve ilgili içeriğe yapıştırmak.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere klavyeden üstten tire ( ¯ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.