Klavyede Üslü Sayı Yazma (¹²³⁴⁵⁶⁷⁸⁹⁰) [Nasıl Yapılır?]

Klavyeden üslü sayılar nasıl yazılır ? Klavyede üstlü sayı nasıl yazılır ? Klavyeden üslü sayı nasıl yapılır ?  Bu yazımızda sizlere bilgisayarın klavyesi üzerinden üslü sayıların nasıl yazılacağını anlattık. İşte detaylar.. 

Bilgisayarlarımızın klavyesi üzerinde yer alan onlarca sembol ve işaretleri direkt bulunduğu tuş üzerinden ya da uyguladığımız basit tuş kombinasyonları ile dilediğimiz her yerde oluşturabiliyoruz. Bunun yanı sıra klavyeler üzerinde yer almayan binlerce işaret ve sembolü de yine klavye üzerinden yaptığımız bazı tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde dilediğimiz her yere yazabiliyoruz.

Tuş kombinasyonu ile oluşturulan işaretlerden biri de bu konumuzun ana teması olan üslü işaretlerin yazımıdır. Bilgisayar klavyeleri üzerinden farklı tuş kombinasyonları ile üslü rakamları basit bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Bilgisayarın klavyesi üzerinden üslü sayıların yazılışı oldukça kolaydır. Ancak üslü sayıların yazılışı için uygulayacağımız tuş kombinasyonlarına geçmeden şu ayrıntıları da belirtmekte yarar var. Öncelikle üslü sayıları oluştururken bilgisayar klavyesinin sol tarafında yer alan sayısal tuş takımını kullanacağımızı belirtelim. Masaüstü bilgisayar klavyelerinin bir çoğunda bu tuş takımı yer almaktadır. Ancak günümüzde bir çok dizüstü bilgisayarda bu tuş takımı yer almamaktadır. Bu sebeple eğer ki bu tuş takımı sizde yoksa bu işaretleri ve klavyeden yapılan bir çok sembol kısayolunu oluşturmanız çok basit olmayacaktır. Bu sebeple bu işaretleri oluşturmak için bilgisayarınızın ekran klavyesini çalıştırabilirsiniz. Böylelikle ekran klavyesinde yer alan sayısal tuş takımını kullanabilir ve işaretleri oluşturabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise karakter eşlem uygulamasından bu işaretleri kopyalayabilirsiniz. Tercih sizin.

Ufak ayrıntıların hemen ardından şimdi üslü sayıların (¹²³⁴⁵⁶⁷⁸⁹⁰) nasıl yazılacağına geçelim.

KLAVYEDE ÜSLÜ SAYILAR (¹²³⁴⁵⁶⁷⁸⁹⁰) NASIL YAZILIR ? 

Üslü sayıları yazmak için her üslü sayı için farklı olacak şekilde klavyemiz üzerinden farklı tuş kombinasyonları uygulayacağız.

Üslü sayıların oluşumunda bilgisayar klavyesinin sol tarafında yer alan (boşluk-space tuşunun yanındaki tuş) ”Alt” tuşu ve numara pad kısmında yer alan sayısal tuşlar kullanılmaktadır. 

İşte üslü sayıların tuş kombinasyonları..

( ¹ )  için;   ALT + 0185

“Alt” tuşuna basılı tutun ve sağdaki Number Pad rakam tuşlarından 0,1,8,5’e sırasıyla basın.

( ² ) için;  ALT + 0178

”Alt” tuşuna basılı tutun ve sağ tarafta yer alan Number Pad rakam tuşlarından 0,1,7,8’e sırasıyla basın.

( ³ ) için;  ALT + 0179

”Alt” tuşuna basılı tutun ve sağ taraftaki sayısal tuş takımındaki rakamlardan 0,1,7,9’a sırasıyla basın.

Diğer üslü sayılara karakter eşlem uygulamasından erişebilirsiniz. 

Tüm üslü sayıları ve diğer sembolleri karakter eşlem uygulaması üzerinden bulabilirsiniz. Bulduğunuz sembol ve işaretleri seçerek, kopyala-yapıştır metodu ile dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmında aratarak açabilirsiniz.

Ayrıca tüm üslü sayıları aşağıdan kopyalayarak dilediğiniz her yerde yine kopyala-yapıştır metodu ile kullanabilirsiniz. Tercih tamamen sizin.

TÜM ÜSLÜ SAYILAR :  ”  ( ¹ ² ³ ⁴ ⁵ ⁶ ⁷ ⁸ ⁹ ⁰ )  ”

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarda klavyeden üslü sayıların nasıl yazıldığını anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.